Відмова від отримання повістки не є порушенням: суд скасував штраф ТЦК

Шостий апеляційний адміністративний суд визнав неправомірним штраф, накладений ТЦК за відмову громадянина отримати повістку. Суд зазначив, що законодавство не передбачає обов’язку військовозобов’язаного чи резервіста приймати повістку – їхній обов’язок полягає у з’явленні за викликом у визначений час і місце

Рішенням у справі №756/10897/24, ухваленим 18 лютого 2025 року, суд наголосив, що сам факт відмови від отримання повістки не є порушенням законодавства про оборону та мобілізацію, зокрема ч. 1 ст. 22 Закону України від 21.10.1993 №3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон №3543).

Бажаєте бути в курсі всіх змін з кадрового та військового обліку, тоді завітайте на наші Безкоштовні вебінари! Провідні експерти kadroland в прямому ефірі розкриють всі хвилюючі та актуальні запитання!

Обставини справи


Позивач звернувся до суду з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову ТЦК, винесену щодо нього у серпні 2024 року. Його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення через нібито порушення статті 22 Закону №3543. Підставою для притягнення стало те, що чоловік відмовився від отримання «бойової» повістки 9 серпня 2024 року, після чого ТЦК наклав на нього штраф.


Першою інстанцією, Оболонським районним судом Києва, у задоволенні позовних вимог було відмовлено 26 грудня 2024 року. Однак позивач оскаржив це рішення.


Рішення апеляційного суду


Апеляційний суд дійшов висновку, що сам факт відмови від отримання повістки не є порушенням законодавчих вимог, оскільки стаття 22 Закону №3543 зобов'язує громадян з'являтися за викликом до ТЦК у зазначений строк, але не містить положення про обов'язковість отримання повістки.


Суд також зазначив, що матеріали справи не містять доказів того, що позивач порушив інші обов'язки, передбачені законом, зокрема щодо проходження медичного огляду чи надання матеріальних ресурсів для потреб мобілізації.


Крім того, суд встановив, що ТЦК не надав належних доказів про:


  1. факт формування повістки;
  2. намагання її вручення позивачеві;
  3. складання акту відмови від отримання повістки;
  4. наявність фото- чи відеофіксації цього процесу.


Окрім цього, суд зазначив, що закон не містить визначення повістки типу «бойова», на яку посилалося ТЦК у протоколі про правопорушення. Це стало ще одним аргументом для скасування штрафу.


У зв'язку з цим апеляційний суд визнав постанову ТЦК неправомірною та скасував її, підтвердивши відсутність підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності.


Джерело: Опендатабот


Стаття та відео на тему:


Спочатку штраф від ТЦК, потім відстрочка від мобілізації: як не платити 17000 грн

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇