Мобілізація/демобілізація: чи потрібен запис в трудовій книжці

Як вносити запис до трудової книжки про мобілізацію та демобілізацію працівника? Чи треба взагалі це робити? Як виявляється, не всі кадровики знають відповіді на ці запитання. Разом з тим, такі випадки почастішали


Правила заповнення трудових книжок перераховані в п. 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція №58).


Відповідно до п.п. «а» п. 2.19 Інструкції № 58 до трудової книжки за місцем роботи вноситься окремим рядком з посиланням на дату, номер та найменування відповідних документів запис про час служби у складі Збройних Сил України та інших військах, де на тих, які проходять службу, не поширюється законодавство про працю і державне соціальне страхування, із зазначенням дати призову (зарахування) і дати звільнення зі служби. Водночас ці записи вносяться до трудової книжки ДО занесення відомостей про роботу на даному підприємстві.

Більше зразків записів до трудової книжки в нашому Довіднику. Бібліотека довідників повсякчас доповнюється, а головне, що інформація, розміщена тут, відповідає всім нормам чинного законодавства!

Отже, якщо працівник:


  1. працював у вас до мобілізації та в період служби за ним зберігається місце роботи відповідно до ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України, то запис про початок та завершення військової служби в трудовій книжці роботодавець не робить;
  2. ніде не працював → призваний на військову службу → завершив військову службу → працевлаштувався, то роботодавець, в якого починає працювати колишній військовий, робить запис в трудовій книжці про військову службу на основі військово-облікового документа (див. мал. 1). Це стосується, як осіб, які вперше шукають роботу і не мають трудової книжки (це прямо передбачено п. 1.4 Інструкції №58), так і осіб, які мають трудову книжку, але перед мобілізацією ніде не працювали (в них не було місця роботи, яке за ними зберігалося в період служби).


До речі, такий висновок був озвучений фахівцями Держпраці за посиланням.


Зразок внесення запису про військову службу в ЗСУ до трудової книжки



Висновки


  1. Якщо працівника мобілізували, то роботодавець не зазначає в трудовій книжці даних про військову службу.
  2. Якщо колишній військовослужбовець влаштовується на роботу після служби, то роботодавець зазначає в трудовій книжці інформацію про військову службу.


Людмила БАЛЛА, PhD in Economics


Статті та консультації на тему:


Алгоритм внесення запису в паперову трудову книжку: допомога кадровикам

Трудові книжки: бліцвідповіді про оцифрування, заповнення та видачу

Строк внесення записів до трудової книжки

Помилка в трудовій книжці працівника, якого приймають на роботу: як виправити

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇