Алгоритм прийняття на роботу директора за контрактом

Оформлення трудових відносин з директором має певні особливості. Воно не обмежується тільки укладенням контракту та відбувається в декілька етапів. Про них ми сьогодні й поговоримо


Перш за все нагадаємо, що питання укладення контрактів із керівником підприємства ми докладно розібрали у статті «Трудовий контракт з директором підприємства: чи можна буде укладати після 28.08.2025». Основний висновок, якого ми дійшли у цій статті: з 28.08.2025, дати, коли втратить чинність Господарський кодекс України, більшість підприємств зможуть і далі укладати контракти з керівниками на підставі інших норм законодавства, які й зараз передбачають таке право.


Час перейти безпосередньо до етапів оформлення на роботу керівника підприємства з укладанням контракту.


Етап 1. Винесення рішення про призначення на посаду керівника уповноваженим органом підприємства відповідно до статуту та законодавства.


Наприклад, в ТОВ таке рішення виносять загальні збори учасників та оформлюють його протоколом (ч. 2 ст. 30, ч. 4 ст. 33 Закону України від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», далі – Закон № 2275).


Етап 2. Укладення контракту з директором.


Від імені роботодавця контракт підписує уповноважена власниками підприємства особа.

Потрібен зразок документа? У нашому розділі «Документи» – все, що треба кадровику. 5400+ шаблонів, які завжди під рукою!

Наприклад, в ТОВ контракт з директором підписує особа, уповноважена на це загальними зборами учасників (ч. 12 ст. 39 Закону № 2275). Тому, при винесенні рішення про призначення директора, власники підприємства також повинні визначити особу, яка буде уповноваженою на підписання контракту з директором.


Етап 3. Видання наказу про прийняття на роботу.


Укладення з директором контракту не скасовує обов’язку видання кадрового наказу про прийняття на роботу. Навпаки, згідно з п. 9 Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженого постановою КМУ від 19.03.1994 № 170 укладений контракт є підставою для видання наказу (розпорядження) про прийняття (найняття) працівника на роботу з дня, встановленого у контракті за угодою сторін.


У наказі про прийняття на роботу у розділі «Підстави» варто послатися на:


  1. рішення власників про призначення директора;
  2. реквізити контракту.


Нагадаємо: про прийняття на роботу директора не подаємо Повідомлення про прийняття на роботу. Адже, повідомленням про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації є відомості, отримані органами ДПС з ЄДР (абз. 7 постанови КМУ від 17.06. 2015 р. № 413).


Етап 4. Внесення запису в трудову книжку.


Записи у паперову трудову книжку вносять на вимогу працівника (ст. 48 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП). Тому, якщо є така вимога директора, то в трудову книжку вносять запис про прийняття на роботу на підставі виданого наказу відповідно вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58.


Етап 5. Внесення відомостей про директора в ЄДР.


Відомості про керівника підприємства містяться в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань, далі – ЄДР (п. 13 ч. 2 ст. 9 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»). Для внесення відомостей про директора в ЄДР держреєстратору подають заяву (форма 2, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5).


Етап 6. Оформлення кваліфікованого електронного підпису.


Директор – посадова особа, яка уповноважена підписувати податкову, фінансову та іншу обов’язкову звітність підприємства, у тому числі із застосуванням електронного підпису. Тому, цей крок також необхідно виконати при оформленні директора на роботу.


Етап 7. Виконання інших вимог законодавства.


На цьому етапі необхідно:


  1. виконати обов’язки, передбачені ст. 29 КЗпП, зокрема, щодо роз’яснення прав та обов’язків, умов праці; ознайомлення з правилами внутрішнього трудового розпорядку, колективним договором та іншими документами підприємства; проведення інструктажів з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони;
  2. виконати обов’язки щодо військового обліку, передбачені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок № 1487). Так, про прийняття на роботу директора необхідно повідомити відповідний районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі ТЦК). Повідомлення здійснюється за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку № 1487 протягом 7 днів з дати видання відповідного наказу (п. 13 Порядку № 1487). Крім того, якщо директор відноситься до категорії осіб, щодо яких ведуть персональній військовий облік, необхідно проінформувати ТЦК про прийняття на роботу такого працівника за формою, наведеною у додатку 4 до Порядку № 1487, протягом 7 календарних днів з дати видання відповідного наказу (п. 34 Порядку № 1487).


Оксана КОВАЛЬЧУК, консультант з кадрових питань


Шаблони та зразки документів:


Трудовий контракт з керівником

Наказ про прийняття на роботу директора

Наказ про прийняття на роботу директора за сумісництвом на умовах неповного робочого дня

Наказ про прийняття на роботу директора за основним місцем на умовах неповного робочого дня

Протокол загальних зборів учасників про зміну керівника ТОВ

Протокол загальних зборів учасників про зміну директора ТОВ у зв'язку з його смертю

Протокол загальних зборів учасників товариства про звільнення та призначення директора за сумісництвом

Протокол загальних зборів учасників про переведення та призначення директора


Статті на тему:


Трудовий контракт з директором підприємства: чи можна буде укладати після 28.08.2025

Письмові трудові договори: (не)обов’язковість, форми, перспективи переходу з усних на письмові

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇