- З якої дати діють зміни?
- Де шукати перелік посад педагогів та науковців
- Педагогічний працівник
- Науково-педагогічний працівник
- Кадрові нюанси
- Висновки
З якої дати діють зміни?
Закон України від 06.06.2024 № 3791-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти» (далі – Закон № 3791) набрав чинності 09.04.2025. Водночас в п. 1 розд. ІІ цього Закону вказано, що він мав набрати чинності ще 01.09.2024. Так і мало б статися, якби Закон № 3791 було підписано раніше.
І оскільки Закон № 3791 набрав чинності майже наприкінці 2024/2025 навчального року, то вже неможливо переформатувати індивідуальні плани науково-педагогічних та педагогічних працівників закладів вищої освіти (далі — ЗВО) відповідно до нововведень, адже заняття вже майже всі проведені та наукова робота здійснюється в обсязі, запланованому на початку навчального року.
Відповіді на будь-які кадрові запитання від провідних експертів kadroland протягом доби! Ваш Особистий Консультант вже очікує і готовий допомогти!
Саме тому зміни фактично буде імплементовано з 2025/2026 навчального року. Тож ЗВО мають врахувати їх під час формування навантаження і структури освітнього процесу. На цьому наголошує у своїх роз’ясненнях МОН.
Де шукати перелік посад педагогів та науковців
В ч. 1 та 2 ст. 55 Закону України від 01.07.2014 № 1556-VII «Про вищу освіту» (далі — Закон про вищу освіту) в редакції, яка була чинною до 09.04.2025 містився перелік основних посад науково-педагогічних та педагогічних працівників ЗВО. Наразі цей переліку не згадується в новій редакції ст. 55 Закону про вищу освіту. Не дивлячись на це, посади педагогів та науковців ЗВО не змінилися. В цьому питанні ч. 1 ст. 55 Закону про вищу освіту направляє до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII (далі — Закон № 848). Таке ж посилання було і в колишній редакції Закону про вищу освіту. Лише ці посади були продубльовані й в ст. 55 Закону про вищу освіту. До речі, в Законі № 848 немає переліку посад педагогів та науковців. Перелік лише формується з урахуванням норм цього Закону. Отже, потрібно звертатися до Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 14.06.2000 № 963.
Майте на увазі: педагогічні працівники мають право викладати без обов’язку вести наукову діяльність.
Увага! Правила призначення на посаду та порядок проведення атестації педагогічних та науково-педагогічних працівників не змінилися
Далі окремо поговоримо про новації для педагогічних та науково-педагогічних працівників.
Педагогічний працівник
По-перше, визначено тривалість робочого часу педагогічного працівника – 36 годин на тиждень (ч. 1 ст. 56 Закону про вищу освіту).
По-друге, встановлено максимальний обсяг навчальної роботи на одну ставку педпрацівника – 60% робочого часу на навчальний рік. Оскільки наукова робота не являється обов’язковою, то обсяг для такої роботи не встановлений. Загалом дозволено педагогічним працівникам забезпечувати проведення до 30% навчальних занять за освітньою програмою, а також інші види навчальної роботи (ч.ч. 2 та 6 ст. 56 Закону про вищу освіту).
По-третє, відповідно до пп. 29 п. 2 розділу XV Закону про вищу освіту до стажу педагогічної роботи зараховуватимуть час роботи на посадах науково-педагогічних працівників ЗВО.
Науково-педагогічний працівник
По-перше, встановлено максимальні та мінімальні межі роботи науково-педагогічного працівника на ставку (абз. 3 ч. 2 ст. 56 Закону про вищу освіту):
- наукова робота ≥ 30% робочого часу на навчальний рік;
- навчальна робота ≤ 30% робочого часу на навчальний рік. Тобто це не конкретна цифра (як це було раніше — 600 годин на навчальний рік), а відсоток, який рахується залежно від загальної тривалості робочого часу науковця.
Увага! В питанні віднесення тієї чи іншої роботи до наукової роботи потрібно зважати на п. 15 ст. 1 Закону № 848, де зазначені основні види наукової (науково-технічної) роботи. Однак ЗВО самостійно можуть визначати види наукової роботи, зважаючи на п. 15 ст. 1 Закону № 848. До речі, до наукової роботи віднесено керівництво науковою роботою / наукове консультування аспірантів (ад’юнктів), докторантів
По-друге, відповідно до пп. 29 п. 2 розділу XV Закону про вищу освіту до науково-педагогічного стажу зараховується час роботи на посадах педагогічних працівників ЗВО за наявності наукового (освітньо-творчого) ступеня та/або вченого звання.
По-третє, до стажу наукової роботи зараховуємо час роботи на посадах науково-педагогічних працівників ЗВО (п. 2 ч. 1 ст. 35 Закону № 848).
Кадрові нюанси
По-перше, керівник ЗВО самостійно вирішує необхідну кількість ставок науково-педагогічних та педагогічних працівників.
По-друге, у разі недостатнього обсягу наукової діяльності науково-педагогічного працівника можуть перевести на педагогічну посаду. Остаточне рішення ухвалює керівник ЗВО.
Увага! Недостатній обсяг наукової роботи не являється підставою для скорочення працівника
Висновки
- Керівник ЗВО самостійно вирішує кому з працівників обіймати науково-педагогічну, а кому – педагогічну посаду.
- Тривалість робочого часу педагогічного та науково-педагогічного працівника становить 36 годин на тиждень (скорочений робочий час).
- Максимальний обсяг навчальної роботи на одну ставку педагогічного працівника — 60% робочого часу на навчальний рік.
- Не менше 30 % робочого часу науково-педагогічного працівника на навчальний рік становить наукова робота. Максимальний обсяг навчальної роботи на одну ставку науково-педагогічного працівника не може перевищувати 30% робочого часу.
- До науково-педагогічного стажу зараховується час роботи на посадах педагогічних працівників ЗВО за наявності наукового (освітньо-творчого) ступеня та / або вченого звання. Час роботи на посадах науково-педагогічних працівників ЗВО зараховується педагогічним працівникам ЗВО до стажу педагогічної роботи.
Людмила БАЛЛА, PhD in Economics
Статті та консультації на тему:
Збільшені відпустки для педагогів посеред робочого року: як надавати