Відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування» постановою КМУ від 16.05.2025 №562 «Деякі питання обчислення страхового стажу» (далі – Постанова №562) затверджено:
- Порядок підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат особам, які проживають в Україні, за періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 р. за межами України в республіках колишнього Союзу РСР для зарахування їх до страхового стажу;
- Порядок підтвердження та зарахування періодів роботи особи в іншій державі до страхового стажу (стажу роботи) для визначення права на призначення пенсії за віком.
Також рішенням уряду виключено з Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637 пункт 22 щодо підтвердження стажу роботи громадян України за її межами.
Щоб швидко впоратися зі складними обчисленнями та розрахунками, скористайтеся нашими онлайн-калькуляторами для роботи кадровика!
Доручено Пенсійному фонду забезпечити перегляд рішень, прийнятих територіальними органами ПФУ за період з дня набрання чинності Закону України від 25.04.2024 №3674-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» до дня набрання чинності вищезазначеними порядками, стосовно осіб, які працювали до 01.01.1992.
Як зазначають у Мінсоцполітики відтепер стаж, який українці набувають за кордоном, буде включено для визначення права на пенсію за віком в Україні.
До цього часу в Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховувався тільки стаж, набутий в Україні. Виключення становили країни, з якими Україна мала ратифіковані угоди щодо врахування стажів.
Минулого року народні депутати ухвалили Закон України від 25.04.2024 №3674-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» (далі – Закон №3674), який запровадив так звану пропорційну систему обрахування стажу. Документом визначено, що для всіх країн застосовуються однакові правила: розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж буде враховуватися при визначенні права на пенсію.
Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років – за кордоном, до прийняття Закону №3674 – вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер – вона зможе включити ці 5 років страхового стажу за кордоном до свого стажу в Україні
Зараз Уряд ухвалив Постанову №562, яка регламентує правила врахування цього стажу:
- незалежно від того, чи укладено з країною угоду про взаємне визнання стажу, якщо стаж враховувався в стаж за кордоном (і це підтверджується документами), він буде враховуватися для визначення права на пенсію і в Україні;
- також прийняте рішення Уряду врегульовує проблему, з якою зіткнулися громадяни, які набували свій стаж в Росії і Білорусі.
Раніше діяла норма, відповідно до якої, щоб отримати в Україні пенсію, треба було надати довідку, що людина не отримує пенсію в рф чи Білорусі. З початком повномасштабної війни будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн була припинена. Через це українці, які працювали в цих країнах, не могли отримати право на призначення пенсії.
Прийнята Постанова №562 визначає, що людина може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів рф чи Білорусі, і це є її юридичною відповідальністю про надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною, що вона не отримує пенсію поза Україною, буде достатньо для призначення пенсії в Україні.
Джерело: Тарас Мельничук, Мінсоцполітики