Як краще звільнити: за прогул чи у зв’язку із відсутністю понад 4 місяці

Працівниця виїхала за кордон, була у відпустці «без збереження», але вже строк відпустки закінчився і більше її заяв немає. Чи можна її звільнити за прогул або у зв’язку із відсутністю більше 4-х місяців? І яку підставу краще обрати?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Звільнення за прогул допускається, коли особа відсутня на роботі без поважних причин.


Щоб звільнити особу, треба спочатку витребувати у неї пояснення відсутності на роботі. І лише якщо буде встановлено відсутність поважних причин, є право звільнити.

Ми зібрали для вас все найголовніше у зручному відеоформаті: тижневі огляди, короткі пояснення змін у законодавстві, практичні інструкції. Дивіться Відео у будь-який зручний момент – вдома, на роботі чи в дорозі

Щоб витребувати пояснення, слід мати зв’язок з працівницею чи знати її місце перебування (проживання). Якщо є інформація, що працівниця перебуває за кордоном, а адреси її немає, дуже важко буде довести, що роботодавець намагався отримати пояснення у такої працівниці. Водночас радимо звернути увагу на зміни нещодавно внесені до Закону України від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136). МИ про них докладно розповідали у нас на порталі, зокрема тут.


Щодо звільнення у зв’язку із відсутністю більш ніж 4 місяці, то п. 8-3 ст. 36 КЗпП дає можливість звільнити за відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.


Тобто, роботодавцю повинна бути не відома причина відсутності на роботі. Але якщо працівниця повідомляла про виїзд за кордон і до цього писала заяви, можна зробити висновок, що роботодавцю відома причина відсутності, тому є досить значний ризик звільнення працівника за такою підставою.


Отже, з наведеного питання вбачається, що є певні ризики звільнення працівники й за прогул, й за відсутність на роботі більш ніж 4 місяці.


На нашу думку, краще табелювати працівницю як таку, що не з’являється з нез’ясованих причин («НЗ»). При цьому, роботодавець не платить зарплату, у працівниці не набігають дні щорічної відпустки.


Якщо вже є намір звільнити працівницю, краще зробити з підстави прогулу, але до цього направити листи з вимогою надати пояснення відсутності на роботі на всі відомі адреси в Україні, на всі відомі месенджери й електронні адреси. Докази направлення слід обов’язково зберегти.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» — це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.

Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Наказ про звільнення за прогул

Акт про відсутність на роботі та інформації про причини такої відсутності

Доповідна записка про відсутність на роботі

Пояснювальна записка про відсутність на робочому місці


Статті та консультації на тему:


Зміни до Закону №2136 з 14.06: обмін контактами, призупинення до 90 днів, звільнення за прогул

Звільнення за прогул: детальна інструкція для роботодавців

Коригування Табеля обліку робочого часу: ТОП 5 ситуацій

Звільнення працівників: ТОП-5 (не)стандартних ситуацій

Як поновити працівника на роботі за рішенням суду

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇