Соцвідпустка на дітей: Мінекономіки пояснило, як рахувати кілька підстав

У листі від 16.07.2025 №4701-05/48962-09 Мінекономіки роз’яснило, що кожну підставу для соціальної додаткової відпустки на дітей слід вважати окремою. За наявності кількох підстав тривалість відпустки може становити до 17 календарних днів. Для її надання працівник має підтвердити, що інший з батьків не використав відпустку за тією ж підставою


У листі Мінекономіки від 16.07.2025 №4701-05/48962-09 зазначило, що відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки):

одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП)

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.


А кожну підставу, визначену ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки, слід вважати окремою підставою, а саме:


  1. один з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років;
  2. один з батьків, які мають дитину з інвалідністю;
  3. один з батьків, які усиновили дитину;
  4. мати (батько) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  5. одинока мати;
  6. батько дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  7. особа, яка взяла під опіку дитину;
  8. особа, яка взяла під опіку особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  9. один із прийомних батьків.

Таким чином, підстави «один з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років» та «особа, яка взяла під опіку дитину» є окремими підставами для надання соціальної відпустки на дітей

Зокрема, з огляду на положення наведеної статті кожний з батьків дітей може скористатися відпусткою, якщо інший її не використав. У зв’язку з цим, той з батьків дітей, хто претендує на отримання зазначеної відпустки, повинен надати роботодавцю документ, що засвідчує факт її невикористання у відповідному робочому році за відповідною підставою.


Оскільки законодавством не визначено конкретного переліку таких документів, на думку Мінекономіки, роботодавцю може бути надано будь-який документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується, що відповідна відпустка не надавалась.

Рішення про надання додаткової оплачуваної відпустки приймається роботодавцем з урахуванням наданих документів

Працівник, який виховує двох дітей віком до 15 років, одна з яких знаходиться під опікою, має право на соціальну додаткову відпустку за двома підставами тривалістю 17 календарних днів:


  1. «один з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років»;

та

  1. «особа, яка взяла дитину під опіку».

⏰🎉 На годиннику – Щасливі години! Оплачуйте 10 місяців користування, а забирайте +2 місяці в ПОДАРУНОК!

Одночасно Мінекономіки повідомляє, що листи міністерств не є нормативноправовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.


Джерело: 7eminar


Статті на тему:


Соціальна відпустка на дітей: все, що потрібно знати (частина 1)

Соціальна відпустка на дітей: все, що потрібно знати (частина 2)

Соціальна відпустка на дітей: все, що потрібно знати (частина 3)

Соціальна відпустка на дітей: все, що потрібно знати (частина 4)

Матеріали на сайті https://kadroland.com можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇