Соціальна відпустка на дітей: все, що потрібно знати (частина 4)

В попередніх частинах ми розглянули вже 15 актуальних кейсів щодо відпустки на дітей. Запрошуємо розібратися з черговою «порцією» ситуацій


  1. Чи можна поділити соцвідпустку на частини?
  2. Хвороба під час соцвідпустки на дітей: чи можна перенести чи продовжити відпустку?
  3. Соцвідпустка не враховується у «обмеження в 59 днів»
  4. Чи можна виплатити компенсацію за соцвідпустку без звільнення?


Чи можна поділити соцвідпустку на частини?


В загальному випадку – ні.


Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. №504/96-ВР (далі – Закону про відпустки) передбачено: щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менш як 14 календарних днів (ст. 12 Закону про відпустки). Проте ця норма щодо поділу застосовується до щорічних відпусток.


Соцвідпустка працівникам, які мають дітей, передбачена ст. 19 Закону про відпустки. Хоча вона і надається щороку тривалістю 10 (17) календарних днів, проте до щорічних відпусток не відноситься. А отже, поділити її на частини не можна.


Разом із тим, Мінсоцполітики у своїх листах від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13 та від 12.05.2015 р. № 256/13/116-15 наголошували, що в певних випадках соцвідпустку на дітей можна поділити на частини. Але тільки, якщо працівник має право на таку соцвідпустку за декількома підставами і її тривалість становить 17 календарних днів. В такому випадку відомство допускає поділ соцвідпустки на дітей на частини за підставами. Тобто, якщо є декілька підстав, то спочатку можна надати відпустку за однією підставою тривалістю 10 календарних днів, а через деякий час – за іншою підставою тривалістю 7 календарних днів або навпаки (7+10).


Хвороба під час соцвідпустки на дітей: чи можна перенести, чи продовжити відпустку?

Працівниця захворіла у соцвідпустці на дітей. Чи будуть дні відпустки, які співпали із днями тимчасової непрацездатності , продовжені чи перенесені на інший період?

Так, відпустка буде продовжена або перенесена на інший період, якщо хворіла сама працівниця.


Частиною 7 ст. 20 Закону про відпустки визначено:

Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи <…> переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному статтею 11 цього Закону.

Тобто, застосовують правила перенесення / продовження, які встановлені для щорічної відпустки. Зокрема, в ст. 11 Закону про відпустки йдеться про перенесення на інший період або продовження відпустки у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку.

Законодавство не чекає. Ми оновлюємо довідники першими – дивіться, завантажуйте, дійте упевнено!

Така відпустка переноситься на інший період або продовжується на кількість календарних днів хвороби, що припали на цю відпустку згідно з листком непрацездатності.


Переносити чи продовжувати соцвідпустку працівник вирішує самостійно та узгоджує це із роботодавцем. Працівник надає заяву про перенесення /продовження відпустки, а роботодавець видає відповідний наказ.


Але майте на увазі, що соцвідпустку на дітей продовжують або переносять лише у випадку, коли йдеться про тимчасову непрацездатність самого працівника. Соцвідпустку не продовжують і не переносять на інший період, якщо листок непрацездатності був виданий з причини догляду за:


  1. хворою дитиною;
  2. хворим членом сім’ї;
  3. дитиною віком до трьох років;
  4. дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною.


Соцвідпустка не враховується у «обмеження в 59 днів»

Педагогічному працівнику надають щорічну відпустку тривалістю 56 к.дн. Також після такої відпустки він хоче використати соцвідпустку на дітей тривалістю 10 к.дн. Чи можна надати педагогу соцвідпустку на дітей, якщо загальна тривалість відпустки складає 66 днів і перевищує граничну тривалість 59 днів?

Працівник матиме право і на щорічну відпустку 56 днів, і на соцвідпустку на дітей тривалістю 10 днів.


Відповідно до ст. 10 Закону про відпустки загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, – 69 календарних днів.


Проте ця норма стосується щорічних відпусток. Наприклад загальна тривалість щорічної основної відпустки (а це не менше 24 календарні дні) та щорічної додаткової відпустки (за роботу із важкими та шкідливими умовами праці, за особливий характер праці; інші додаткові відпустки, передбачені законодавством) не може бути більше ніж 59 (69) днів.


А от до соцвідпустки на дітей це правило не застосовують. Це прямо прописано в ст. 20 Закону про відпустки – додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи надаються понад щорічні відпустки, передбачені статтями 6, 7 і 8 Закону про відпустки, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами.


Це означає, що соцвідпустка на дітей не включається в граничну тривалість щорічної відпустки 59 (69) днів, а надається понад щорічну відпустку. Таким чином, в даному прикладі працівнику буде надано і щорічна відпустка тривалістю 56 к.дн., і соцвідпустка на дітей тривалістю 10 к.дн.


Чи можна виплатити компенсацію за соцвідпустку без звільнення?


В загальному випадку не можна.


Питання виплати грошової компенсації за невикористану відпустку прописані в ст. 24 Закону про відпустки. Так, компенсація може виплачуватись:


  1. при звільненні працівника – за всі невикористані дні щорічної відпустки та соцвідпустки на дітей;
  2. без звільнення працівника – за частину щорічної відпустки, якщо працівник за відповідний робочий рік використав щорічну відпустку тривалістю не менше ніж 24 к.дн.;
  3. у разі призову на військову службу – за всі невикористані дні щорічної відпустки та соцвідпустки на дітей.


Тож, як бачимо, якщо ситуація стосується звичайного працівника, якого не призвано на військову службу, то виплатити грошову компенсацію за невикористану соцвідпустку на дітей можна тільки при звільненні працівника. Це також підтверджує і Держпраці.


Чим підтвердити невикористання соцвідпустки, якщо один з батьків є ФОПом?


Соцвідпустка на дітей за ст. 19 Закону про відпустки надається одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одному із прийомних батьків. Тобто, такою соцвідпусктою може користуватись один із батьків. Хто саме буде використовувати таку відпустку, батьки вирішують самостійно.


Мінекономіки у листі від 01.07.2021 р. № 4712-06/34401-07 роз’яснювало, що один з батьків має право на додаткову соціальну відпустку за умови, що інший з подружжя в поточному календарному році не скористався своїм правом на цю відпустку. Чинним законодавством не визначено конкретного переліку документів, які слід пред'явити одному з батьків для підтвердження того, що він не скористався правом на додаткову соціальну відпустку. Тому, на думку Мінекономіки, роботодавцю може бути надано будь-який належно оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується, що іншому з батьків дитини не надавалася така соціальна відпустка.


Таким документом може бути довідка з місця роботи матері/батька, що вона/він такою відпусткою не користувалася, або інший документ, який це підтверджує. Якщо мати/батько не працює, то це може бути витяг з ПФУ про трудову діяльність.


Якщо один із батьків не працює за трудовим договором, а є ФОПом, тобто, веде підприємницьку діяльність, то використати відпустку, в тому числі й соціальну на дітей, він не може. Адже відпустки надають тільки фізособам, з якими укладено трудовий договір. Тому підтвердити невикористання соцвідпусткою можна таким чином:


  1. в заяві про надання соцвідпустки працівниця може зазначити, що батько дитини (дітей) є ФОПом, тому не користувався правом на соцвідпустку:
  2. надати відомості про трудову діяльність, в яких видно, що інший з батьків не перебуває в трудових відносинах за відповідний рік, а отже, і відпустку не використовував;
  3. батько може надати довідку такого змісту: «Я…є підприємцем, не перебуваю в трудових відносинах та не користуюся правом на соцвідпустку на дітей», та надати документи, які підтверджують підприємницьку діяльність.


Тетяна ГУЛЬ, редактор kadroland


Шаблони та зразки документів:


Заява про надання додаткової відпустки на дітей

Заява про надання соціальної відпустки на дітей (батьку)

Заява про надання додаткової відпустки на дітей (2 дітей та як одинокій матері)

Заява про надання додаткової соціальної відпустки на дітей (за двома підставами)

Довідка про невикористання додаткової соціальної відпустки на дітей (матір'ю)

Наказ про надання додаткової відпустки на дітей

Наказ про надання додаткової соціальної відпустки на дітей батьку (друга підстава)

Наказ про надання додаткової відпустки на дітей (П-3)

Наказ про надання додаткової відпустки на дітей ((П-3) за двома підставами)

Наказ про надання додаткової соціальної відпустки на дітей (за двома підставами)

Наказ про надання додаткової соціальної відпустки на дітей

Наказ про звільнення з виплатою компенсації за додаткову соціальну відпустку на дітей


Статті на тему:


Соціальна відпустка на дітей: все що потрібно знати (частина 1)

Соціальна відпустка на дітей: все, що потрібно знати (частина 2)

Соціальна відпустка на дітей: все, що потрібно знати (частина 3)

Соцвідпустка «на дітей»: чи є право за рік, в якому немає жодного відпрацьованого дня

Хто така одинока мати: шпаргалка для кадровика

Одинокі батьки: документи для отримання соціальних гарантій

Соцвідпустка на дітей матері, якщо чоловік у полоні

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇