Основні правила виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлений у розмірі: одне робоче місце – якщо у роботодавця працює від 8 по 25 осіб; 4 % середньооблікової кількості штатних працівників – якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше). Цей обов'язок залишився незмінним навіть під час дії воєнного стану, як і розмір адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу

Нагадаємо, що 6 листопада 2022 року скасована необхідність реєструватися у Фонді соцзахисту осіб з інвалідністю, а також подавати щорічний звіт про виконання нормативу осіб з інвалідністю за формою №10-ПОІ. Однак пам'ятайте, що виконувати норматив, а отже працевлаштовувати працівників з інвалідністю, необхідно навіть під час дії воєнного стану.


Хто виконує норматив?


Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю (далі – роботодавці).


Який встановлено норматив для працевлаштування осіб з інвалідністю?


Роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць.


Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлений ст. 19 Закону від 21.03.1991 № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» у розмірі: 


  1. одне робоче місце – якщо у роботодавця працює від 8 по 25 осіб;
  2. 4 % середньооблікової кількості штатних працівників – якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше). 
Важливо! Цей норматив потрібно виконати навіть зараз, під час воєнного стану та відсутності звітування про виконання квоти 4 %

У межах зазначеного нормативу здійснюється також працевлаштування осіб з інвалідністю внаслідок психічного розладу відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу».


Коли норматив вважається виконаним?


Для виконання нормативу має бути працевлаштований працівник з інвалідністю за основним місцем роботи.


До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю визначеного нормативу робочих місць зараховується забезпечення роботою осіб з інвалідністю на підприємствах, в організаціях громадських об’єднань осіб з інвалідністю шляхом створення господарських об’єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських об’єднань осіб з інвалідністю з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.


Джерело: Держпраці