Увага! Постанову щодо бронювання опубліковано на сайті КМУ: втрата відстрочок 28.02.2025

23 листопада постанову Кабміну від 22.11.2024 №1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» офіційно опубліковано. Зауважте, що є певні розбіжності порівняно з проєктом

Нагадаємо: 15 листопада Прем’єр-Міністр вперше повідомив про те, які зміни очікуються у питанні бронювання працівників із 1 січня 2025 року. Про це ми розповідали тут.


І ось 22 листопада постанову Кабміну від 22.11.2024 № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» оприлюднено на сайті Кабміну.


Постанова набирає чинності з 01.12.2024 р., крім пп. 1—3, 5 п. 2, п. 7 цієї постанови та пункту 3 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з дня офіційного опублікування постанови №1332 – 23.11.2024 (постанову офіційно опубліковано у газеті «Урядовий кур’єр»).

Чи буде статус «критичності» підприємства автоматично втрачено після 1 грудня 2024, чи його потрібно буде підтверджувати повторно?

У п. 7 постанови сказано, що центральні органи виконавчої влади, інші держоргани, органи державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації (військові адміністрації у разі їх утворення) мають, зокрема, забезпечити:


  1. у десятиденний строк з дня набрання чинності постановою встановлення критеріїв, за якими підприємства відноситимуть до «критичних» для пп. 4 п. 2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Критерії № 76);
  2. у тримісячний (в проєкті йшлося про двомісячний) строк перегляд прийнятих рішень про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.


Отже, строк дії рішень щодо визнання підприємств, установ, організацій критично важливими не закінчується автоматично після 1 грудня 2024 року. Проте їхній статус буде переглянуто у тримісячний строк. Якщо строк дії рішень щодо визнання підприємств критично важливими закінчується до 30 листопада 2024 року (включно), ці рішення продовжуються до 31 грудня 2024 року. Орган, який надавав статус критично важливого підприємства, перевірятиме відповідність критеріям і за потреби позбавлятиме цього статусу.

Які обов’язкові критерії для отримання статусу критично важливого з 1 грудня?

Для підприємств, установ, організацій приватної форми власності мають виконуватися два обов’язкові критерії, саме:


  1. відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та ЄСВ.


Цей критерій не буде обов'язковим для державних підприємств, установ, організацій та господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків.


  1. розмір нарахованої середньої зарплати застрахованих осіб – працівників на підприємстві, в установі, організації приватної форми власності за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінзарплати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5. Тобто не менше 20000 грн (8000 грн х 2,5, такий розмір залишиться актуальним й у 2025 році).
Чи може бути квота на бронювання більше 50%?

У п. 8 нової редакції Порядку № 76 сказано, що кількість військовозобов’язаних, які займають посади на підприємстві, в установі і відповідно до закону підлягають бронюванню, крім військовозобов’язаних, зазначених в абзацах 7-14 п. 5 цього порядку, повинна становити не більше 50% загальної кількості військовозобов’язаних працівників.


Враховуйте, що у загальній кількості працівників не враховуються військовозобов’язані жінки. Враховуються військовозобов’язані, які мають оформлені відстрочки (на відміну від проєкту постанови). Також враховуються військовозобов’язані, заброньовані відповідно до постанови КМУ №45.


Водночас кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50% за окремим рішенням Міністра оборони.

Чи залишиться «паперове» бронювання?

Ні, з 1 грудня 2024 року бронювання військовозобов’язаних здійснюватиметься виключно через Єдиний державний вебпортал електронних послуг («Дія»). Зауважте, що йдеться саме про портал, а не застосунок.

Чи скасують «старе» бронювання з 1 грудня?

Усі відстрочки, надані рішеннями Міністерства економіки або через «Дію», залишаються чинними протягом строку їх дії, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.

Більше інформації – на наших безкоштовних вебінарах. Реєструйтеся і вже на вебінарі у вівторок 26.11.2024 ми із вами розберемо безліч цікавих новацій

 Джерело: kadroland


Стаття та відео на тему:


Увага! Бронювання діє лише до 28 лютого! З’явилася постанова!