👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Так, ви можете забронювати. Але ми не рекомендуємо так вчиняти, якщо ви йому не забезпечите нараховану зарплату за місяць не менше 20000 грн, не залежно від того скільки днів він відпрацює. Саме тому варто буде бронювати працівника вже з березня.
Зарплата буде враховуватися саме нарахована. Порівняння суми нарахованої зарплати із сумою обчисленою пропорційно до кількості робочих днів у місяці чи календарних днів перебування у трудових відносинах не передбачено.
Звернемось до ст. 1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон про оплату праці):
Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Структура зарплати визначена ст. 2 Закону про оплату праці:
- Основна заробітна плата – винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
- Додаткова заробітна плата – винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
- Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Водночас з аналізу Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5 слідує, що НЕ належать до фонду оплати праці, зокрема:
- Допомоги та інші виплати, що здійснюються коштом фондів державного соцстрахування, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (п. 3.2 Інструкції № 5).
- Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за кошти підприємства, установи, організації (п. 3.3 Інструкції № 5).
- Соціальна допомоги та виплати за коштів підприємства, установлені колективним договором (працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, на народження дитини, сім'ям з неповнолітніми дітьми) (п. 3.4 Інструкції № 5).
- Витрати на відрядження: добові (у повному обсязі), вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення. Компенсаційні виплати та добові, які виплачуються при переїзді на роботу в іншу місцевість згідно з чинним законодавством (п. 3.15 Інструкція № 5).
- Надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, і працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, у розмірах, визначених чинним законодавством (пп. 3.16 Інструкції №5).
- Вартість подарунків до свят і квитків на видовищні заходи для дітей працівників (п. 3.23 Інструкції № 5).
- Матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (п. 3.31 Інструкція № 5).
Отже, якщо при нарахуванні зарплати у заброньованого працівника не виходить за місяць 20000 грн, треба донарахувати премію або матеріальну допомогу. Коли така допомога систематична та виплачується більшості працівників, вона буде включатися до фонду оплати праці, оподатковуватись та включатися до звітності як звичайна зарплата.
Увага! Ми не рекомендуємо розробляти окреме положення про надання матдопомоги заброньованим працівникам. Варто просто в колдоговорі або положенні про оплату праці передбачити, що певний категоріям працівників може виплачуватись допомога. Потрібно зазначити яким саме категоріям працівників вона буде виплачуватись, як буде визначатись розмір допомоги, строк та періодичність виплати тощо. Це дозволить забезпечити відповідність вимогам законодавства та уникнути можливих непорозумінь під час перевірок.
Тож найпростіший варіант – виплачувати заброньованим працівникам премію. Для цього потрібно видати наказ і відповідно сума такої премії збільшить розмір зарплати працівника. Проте в положенні про преміювання варто передбачити, що розмір премії не обмежується.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» — це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.
Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».
Джерело: kadroland
Шаблони та зразки документів:
Наказ про преміювання працівника
Наказ про виплату премії працівникам відділу
Положення про преміювання працівників
Статті на тему:
Втрата «критичності» та бронювання працівників після 20 лютого і 6 місяців без бронювання