Хто може бронювати своїх працівників
Бронювати працівників можуть:
- Держоргани, ОМС;
- Нацполіція, НАБУ, ДБР, ОГП, БЕБ, ДСНС, ДКВС, ССО, суди, органи правосуддя та досудового розслідування, патронатні служби держорганів;
- критично важливі підприємства для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань;
- критично важливі підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення;
- спеціалізовані установи ООН, міжнародні судові органи, міжнародні та неурядові організації, учасником або спостерігачем в яких є Україна;
- оператори протимінної діяльності (гуманітарне розмінування).
Фізособи-підприємці, як і раніше, не мають права на бронювання своїх працівників.
Більшість юридичних осіб для можливості бронювання повинні отримати статус критично важливого підприємства.
Отримання «критичності» відбувається відповідно до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Критерії № 76).
Рішення щодо надання критичного статусу ухвалюють галузеві міністерства або ОВА/ОДА.
Добірка галузевих та регіональних критеріїв для бронювання завжди у вас напохваті у нашій статті «Галузеві та регіональні критерії для бронювання», а також в однойменному довіднику
Обов’язкові критерії для отримання критичного статусу
Для отримання «критичності» більшості підприємств необхідно відповідати двом обов’язковим критеріям:
1. Відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
2. Розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників:
- для державних і комунальних підприємств, а також господарських товариств із державною або комунальною часткою понад 50% – не менше середньої зарплати у регіоні за IV квартал 2021 року;
- для інших підприємств – не нижче мінімальної заробітної плати, помноженої на коефіцієнт 2,5 (20000 гривень).
Потрібно розрахувати розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників? Це легко із нашим калькулятором «Середня зарплата для бронювання». Ви не просто розрахуєте потрібний показник, а й сформуєте довідку, яка потрібна для отримання критичного статусу
Мінімальна зарплата заброньованого працівника
Працівники критично важливих підприємств та установ, яких бронюють чи вже забронювали після 01.12.2024, повинні отримувати щомісячну зарплату не менше ніж мінімальна зарплата, помножена на 2,5 (станом натепер – це 20000 гривень).
Вимога про мінімальний рівень зарплати заброньованого працівника не застосовується для:
- державних і комунальних підприємств, установ та організацій;
- підприємств, де державна або комунальна частка у власності перевищує 50%;
- резидентів Дія.City;
- релігійних організацій;
- працівників аварійних бригад газорозподільних систем, які виконують ремонтні та запобіжні роботи і визнані Міненерго критично важливими для економіки та життєдіяльності населення.
Перевірка дотримання вимог щодо ЗП працівника
Відповідно до п. 61 Критеріїв № 76 орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, здійснює моніторинг діяльності таких підприємств за звітний податковий період.
Перевірка стосується:
- виконання вимог щодо рівня заробітної плати для працівника за звітний період;
- відповідності підприємства критеріям, що стали підставою для отримання критичного статусу.
Оскільки з січня 2025 року відбувся перехід на щомісячну звітність, вже до 20.02 підприємства повинні подати Об’єднану звітність. Відповідно, орган, який надав «критичність», матиме дані стосовно розміру нарахованої зарплати заброньованим працівникам у січні
За результатами проведеної перевірки ОВА/ОДА чи галузеве міністерство, яке надало критичний статус, може:
- прийняти рішення про невідповідність критеріям або недотримання вимог щодо рівня заробітної плати;
- скасувати статус критично важливого підприємства.
Анулювання бронювання
Відповідно до п. 31 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76, надана відстрочка підлягає анулюванню в разі, зокрема, позбавлення підприємства статусу критично важливого підприємства.
Тобто, втрата критичного статусу автоматично позбавляє ваших працівників права на відстрочку у зв’язку з бронюванням
6 місяців без права на бронювання
Відповідно до п. 61 Критеріїв № 76 підприємства, яким скасовано статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у зв’язку із незабезпеченням наведеного вище рівня заробітної плати для своїх працівників (20000 грн на місяць), не можуть бути визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період раніше ніж через шість місяців після скасування зазначеного статусу.
Що ж до дотримання межі зарплати в розмірі 20000 грн наразі точиться чимало розмов не лише серед тих, хто бронює, а й в експертних колах. Виділимо три ключові запитання, що найчастіше виникають:
Чи потрібно, щоб зарплата працівника, якого бронюємо, у місяці прийняття на роботу була не меншою за 20000 грн?
Так. Потрібно.
З моменту бронювання працівника його місячна зарплата повинна бути не меншою за 20000 грн.
Отже, у разі прийняття працівника на роботу посеред місяця та негайного його бронювання в цьому місяці йому потрібно нарахувати зарплату не нижчу за 20000 грн. Такий варіант зазвичай можливий, якщо:
- прийняття на роботу відбулося на початку місяця;
або
- у працівника чималий оклад і за відпрацьований час буде нараховано суму не меншу за 20000 грн;
або
- Ви готові донарахувати працівникові премію, матеріальну допомогу, доплату, іншу зарплатну виплату.
Якщо вищезазначених можливостей немає, то ліпше:
- прийняти працівника першим робочим днем місяця та бронювати його у цьому місяці;
або
- прийняти працівника, але подавати його на бронювання з наступного місяця.
Чи потрібно, щоб зарплата заброньованого працівника у місяці звільнення з роботи була не меншою за 20000 грн?
Тут маємо різні позиції. Одна з них:
З метою дотримання ліміту у розмірі 20000 грн можна діяти в один із наступних способів:
- звільняти заброньованого працівника у будь-який час, якщо бачимо, що за місяць буде нараховано не менше 20000 грн зарплати. Варто підкреслити, що сума компенсації за невикористану відпустку також входить до заробітної плати з метою порівняння з 20000 грн;
або
- звільняти заброньованого працівника наприкінці місяця, щоб його зарплата за такий місяць була не меншою за 20000 грн;
або
- перед звільненням працівника в наступному місяці (коли 100% не буде дотримано зарплатного ліміту у 20000 грн) подавати на анулювання його бронювання наприкінці поточного.
Втім маємо висвітлити й протилежну думку. Окремі наші експерти наголошують, що у місяці звільнення працівника не потрібно дотримуватись по ньому зарплатного критерію. Все тому, що на момент перевірки працівника вже не буде серед заброньованих, а отже не буде й підстав перевіряти його зарплату. Що ж, така позиція дійсно має право на життя. Але все розставлять по місцях перші перевірки.
Чи враховуватимуть лікарняні у зарплаті працівника для порівняння із 20000 грн?
Тут наразі не можемо дати конкретну відповідь, адже чимало залежить від позиції контролерів.
А жодних роз’яснень з цього приводу поки як не було, так і немає.
Як вам відомо, лікарняні згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5, не відносять до зарплати. Водночас на них нараховують ЄСВ. І саме це дає підстави для роздумів про те, що лікарняні все-таки будуть враховані до сукупного розміру зарплати з метою порівняння доходу. До такої думки також підштовхує лист Мінекономіки від 11.12.2024 № 2704-25/89101-01. Але він стосувався дещо іншого питання.
Тож допоки не буде остаточного роз’яснення Мінекономіки з цього приводу, ми все-таки наполегливо радимо орієнтуватися винятково на виплати, які однозначно можна віднести до зарплатних.
Такий наш підхід спрямований на те, щоб убезпечити підприємство від ризиків позбавлення критично важливого статусу на пів року.
Тож, якщо Ваш заброньований працівник захворів і внаслідок цього за місяць йому буде нараховано зарплату меншу за 20000 грн, варто подбати про додаткові донарахування. Наприклад, можна виплатити премію.
До речі, тут є й ще одна проблема, яка пов’язана з термінами нарахування лікарняних, адже лікарняні можуть бути нараховані вже навіть після закриття місяця. І хоча в Об’єднаній звітності лікарняні будуть розбиті за місяцями, інформація про них надходитиме із запізненням.
Висновки
- Підприємства з критичним статусом після 20 лютого перевірятимуть на відповідність вимогам.
- Недотримання критеріїв бронювання може призвести до втрати «критичності».
- У разі недотримання вимоги про нарахування заброньованому працівникові не менше 20000 грн зарплати на місяць підприємство втратить критичний статус, а повторне отримання статусу буде можливе для нього лише через 6 місяців.
Отже, радимо уважно стежити за дотриманням усіх критеріїв «критичності» та розмірами зарплати працівників за місяці, в яких вони підлягали бронюванню.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland
Василь ЦИГАНЕНКО, редактор kadroland, експерт з питань трудового законодавства, оплати праці та оподаткування
Калькулятор:
Середня зарплата для бронювання
Статті та відео на тему:
Як отримати статус критичності? Затверджено галузеві критерії
Бронювання без звіряння не можливе
Звіряння списків з ТЦК та отримання критичного статусу для бронювання працівників
Як статуси «У розшуку» та «Порушення правил ВО» впливають на бронювання
Підприємства, що можуть забронювати працівників, і підстави для отримання критичності
Бронювання в Дії з 22.01 до 01.03: від анулювання до перебронювання