Трудовий договір – угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем – фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець – фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Основними ознаками трудового договору є:
- праця юридично несамостійна, протікає в рамках певного підприємства, установи, організації (юридичної особи) або в окремого громадянина (фізичної особи);
- шляхом виконання в роботі вказівок і розпоряджень власника або уповноваженого ним органу;
- праця має гарантовану оплату; виконання роботи певного виду (трудової функції); трудовий договір, як правило, укладається на невизначений час;
- здійснення трудової діяльності відбувається, як правило, в складі трудового колективу;
- виконання протягом встановленого робочого часу певних норм праці; встановлення спеціальних умов матеріальної відповідальності;
- застосування заходів дисциплінарної відповідальності; забезпечення роботодавцем соціальних гарантій.
Трудовим договором регулюється процес організації трудової діяльності, а за цивільно-правовим договором процес організації діяльності залишається поза його межами, метою договору є отримання певного результату.
Потрібно підібрати назву посади, перевірити код КП або ж знайти потрібну посадову інструкцію? Тоді переходьте в наш пошуковий сервіс – Класифікатор професій, в якому враховано Зміни №14!
Виконавець за цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, хоча і може бути з ним ознайомлений, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик, не зараховується до штату установи (організації), не вноситься запис до трудової книжки та не видається розпорядчий документ про прийом його на роботу на певну посаду.
Норми п. 5 ст. 50 Закону України від 05.07.2012 №5067-VІ «Про зайнятість населення» роботодавцям забороняє застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, вчиняти дії спрямовані на приховування трудових відносин.
Джерело: Держпраці
Статті та відео на тему:
Військовий облік при прийнятті на роботу: важливі акценти
Відомості про працівників до ПФУ для цілей бронювання: хто подає і як це зробити