Уповноважений представник трудового колективу: хто може бути і як призначати

Хто може бути уповноваженим представником трудового колективу і яка процедура його призначення?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Вибір представника трудового колективу здійснюють на загальних зборах працівників підприємства. Важливо, щоб обраний представник мав довіру колективу та міг ефективно захищати його інтереси.


Уповноваженим представником трудового колективу може бути будь-який працівник підприємства, якого колектив обирає для представлення своїх інтересів у відносинах з роботодавцем, зокрема для укладення колективного договору.

Необхідно підібрати назву посади, перевірити код КП або ж знайти потрібну посадову інструкцію? Тоді переходьте до нашого пошукового сервісу – Класифікатор професій, в якому враховано Зміни №14!

Законодавство України не визначає, як обирати представницький орган.


Тож на практиці можна керуватися Законом СРСР від 17.06.1983 № 9500-X «Про трудові колективи і підвищення їх ролі в управлінні підприємствами, установами, організаціями» (далі – Закон № 9500). Цей закон діє в частині, що не суперечить Конституції України та законам України – див. постанову ВРУ від 12.09.1991 №1545-ХІІ.


Найчастіше представницький орган це Рада трудового колективу, згідно зі ст. 245 Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП). Представляти інтереси працівників може й одна уповноважена трудовим колективом особа – представник трудового колективу згідно зі ст. 12, 96, 115 КЗпП.


Збори є правочинними, якщо в них бере участь більш як половина загальної кількості членів колективу – ст. 20 Закону № 9500.


На зборах трудового колективу роботодавець інформує працівників про необхідність створити представницький орган.


Загальні збори ухвалюють рішення відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх членів колективу – ст. 21 Закону № 9500.


Рішення про обрання представницького органу зафіксуйте в протоколі загальних зборів. Протокол підписують голова та секретар зборів.


З рішенням ознайомте всіх членів трудового колективу, наприклад, в аркуші ознайомлення.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» — це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.

Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:

Протокол загальних зборів трудового колективу

Колективний договір

Колективний договір між ФОП і працівником


Статті та консультації на тему:


Колективний договір на підприємстві: на що звернути увагу кадровику

Наймані працівники у ФОП: (не)обов’язкові кадрові документи

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇