Мовчання роботодавця не скасовує звільнення: рішення суду

Якщо внутрішньо переміщена особа не може особисто подати заяву про звільнення через війну – це можна зробити через Центр зайнятості. Рівненський апеляційний суд підтвердив законність такого порядку навіть за відсутності відповіді роботодавця

Обставини справи


Внутрішньо переміщена особа (далі – ВПО), яка евакуювалась із зони бойових дій (м. Запоріжжя), подала заяву про звільнення з роботи через Центр зайнятості у м. Рівне. Роботодавець відмовився визнавати припинення трудових відносин. Працівниця звернулась до суду – і виграла.


Рівненський апеляційний суд у справі №569/19205/24 підтвердив законність такого способу звільнення, залишивши в силі рішення суду першої інстанції.

Немає часу шукати відповіді годинами? Скористайтеся сервісом “ОК” – експерти дадуть чітке, практичне пояснення, яке можна застосувати відразу!

Що каже закон


  1. стаття 38 Кодексу законів про працю – працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, за власним бажанням, попередивши про це власника письмово за 2 тижні. У разі наявності поважних причин (зокрема неможливість продовжувати роботу) – договір має бути розірваний у строк, зазначений у заяві працівника.
  2. стаття 4 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» – у зв’язку з бойовими діями або загрозою для життя і здоров’я, працівник має право розірвати трудовий договір у строк, вказаний у заяві, за власною ініціативою.
  3. Закон України від 20.10.2014 №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон №1706) – ВПО має право звільнитися через подання заяви до Центру зайнятості, якщо фізично не може звільнитися за місцем роботи.


ВПО, яка не має можливості припинити трудовий договір іншим способом, має право припинити трудовий договір в односторонньому порядку, подавши заяву до Центру зайнятості за місцем проживання (абз. 2 ч. 4 ст. 7 Закону №1706).

Центр зайнятості передає інформацію про звільнення (п. 5.2 розд. XI Закону України від 05.07.2012 №5067-VІ «Про зайнятість населення»):


  1. роботодавцю (електронна пошта, інші засоби зв’язку);
  2. ДПС;
  3. Пенсійному фонду.

День після подання заяви – вважається датою звільнення!

Висновки суду


Заява ВПО про звільнення за власним бажанням подана через Центр зайнятості є належною формою волевиявлення працівника у воєнний час.


Надсилання електронною поштою з Центру зайнятості – достатнє підтвердження повідомлення роботодавця, якщо інше не доведено.


Відсутність відповіді чи заперечення роботодавця – не скасовує факту звільнення.


Джерело: адвокат Ганна Лисенко

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇