👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Ні, зараз це не обов’язково.
Раніше на кожному підприємстві, в установі чи організації створювалась комісія (або уповноважений, якщо на підприємстві до 15 працівників) із соціального страхування. Такі комісії були обов’язковими як для державних, так і для приватних чи інших підприємстві та навіть для ФОП. Саме комісія була уповноважена призначати або відмовляти в призначенні допомоги за кожним лікарняним співробітників.
Шукаєте перевірену кадрову інформацію? Наші довідники – завжди актуальні та оновлюються відповідно до законодавства
Однак з 01 січня 2023 року створення і діяльність таких комісій не передбачені.Тож відтепер рішення про призначення або відмову в призначенні допомог за листками непрацездатності має приймати сам роботодавець (ФОП) або уповноважена ним особа.
Призначити уповноважену особу можна розпорядчим документом на розсуд керівника підприємства. Якщо рішення буде приймати керівник підприємства чи ФОП, то спеціального наказу не потрібно.
Рішення про призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності, декретної допомоги, допомоги на поховання необхідно оформлювати відповідним розпорядчим документом – це може бути наказ, постанова, розпорядження, рішення тощо. Також це може бути й протокол.
Зауважте, що нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування України діють до затвердження відповідних рішень ПФУ (п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Звичайно постанова № 13 діє в частині, що не суперечить діючим нормам Закону № 1105. Тобто, можна користуватись формою протоколу, затвердженою цією постановою № 13.
Щодо виду розпорядчого документу про призначення страхових виплат, то, вважаємо, наказ про призначення лікарняних видається, якщо рішення приймає безпосередньо керівник або сам ФОП. Якщо він призначає уповноваженого, то доцільно складати рішення уповноваженого про призначення матзабезпечення. Якщо уповноважених декілька, то варто складати протокол або рішення уповноважених. Тобто, для призначення матзабезпечення має бути один з таких розпорядчих документів.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» — це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.
Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».
Джерело: kadroland
Шаблони та зразки документів:
Повідомлення про відмову у призначенні допомоги з тимчасової втрати працездатності
Рішення Уповноваженого із соціального страхування про страхові виплати
Наказ про створення комісії для прийняття рішення про страхові виплати (з 01.01.2023)
Статті та консультації на тему:
Шлях електронного лікарняного: від створення до оплати
Електронні лікарняні: покрокове оформлення з позиції кадровика
Чи потрібен окремий наказ для прийняття рішень про оплату лікарняних в.о. директора