В першій статті нашого циклу ми розповідали про вимоги ТЦК зберігати проміжні списки (на кожну дату змін), про необхідність документально оформлювати внутрішнє звіряння і про те, що всі листи до ТЦК слід направляти рекомендованими листами.
Сьогодні говоримо про:
- наказ про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний;
- звіти про вжиті заходи;
- план роботи з військового обліку;
- погодження із ТЦК призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку.
Наказ про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний
Такий наказ дійсно передбачений п. 72 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок №1487). І ми навіть розробили зразок цього наказу. Але давайте уважно читати вказаний пункт і визначати, кому потрібно видавати такий наказ, а кому ні.
Цитуємо:
72. Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації:
проводять щороку відповідно до затверджених ними планів перевірку стану військового обліку на підприємствах, в установах та організаціях, які перебувають у сфері їх управління, підпорядковуються їм, контролюються ними або функції з управління якими вони здійснюють;
складають за результатами перевірки акти, які надсилаються у двадцятиденний строк з дня закінчення перевірки відповідним підприємствам, установам та організаціям і районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки для реагування та вжиття заходів згідно із законодавством. Результати перевірок вносяться до журналів обліку результатів перевірок;
щороку до 1 лютого видають накази (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік на підставі звітів, результатів вжитих заходів та перевірок стану військового обліку в минулому році відповідно до компетенції.
То про що цей пункт?
Про обов’язки держорганів, ОМС, підприємств, установ, організацій, що мають підприємства, які перебувають у сфері їх управління, підпорядковуються їм, контролюються ними або функції з управління якими вони здійснюють (далі – підконтрольні підприємства).
Ці держоргани, ОМС та інші юрособи, що мають підконтрольні підприємства повинні:
- затверджувати плани перевірок підконтрольних підприємств;
- проводити перевірки підконтрольних підприємств;
- складати акти перевірок, направляти підконтрольним підприємствам і ТЦК для реагування і вжиття заходів;
- щороку до 1 лютого видавати наказ про стан військового обліку на підконтрольних підприємствах за минулий рік і завдання на наступний рік на підставі результатів проведених перевірок і вжитих заходів відповідно до своєї компетенції.
Аналіз п. 72 свідчить про те, що наказ про стан військового обліку за минулий рік і завдання на наступний рік потрібно робити виключно тим юридичним особам, які мають підконтрольні підприємства.
Натомість інколи ТЦК вимагає, щоб такі накази були на кожному підприємстві. Тож якщо немає бажання сперечатися з фахівцями ТЦК та аналізувати разом з ними норми Порядку № 1487, просто зробіть наказ, тим більше, що зразок такого наказу ми для вас підготували.
Зразок наказу про стан військового обліку за 2024 рік і завдання на 2025 рік
До речі, цей наказ не потрібно направляти до ТЦК, лише щороку видавати до 1 лютого та зберігати на підприємстві. Це наказ відноситься до наказів з основної діяльності та повинен зберігатися на підприємстві. Про це ми більш детально писали тут. Як розрізняти види наказів читайте за посиланням.
Звіт про вжиті заходи
Цей документ ТЦК хоче бачити на тих підприємствах, де раніше було проведено перевірку чи звіряння списків персонального військового обліку і виявлено порушення.
Інформацію про такі порушення може містити:
- Акт перевірки;
- Журнал обліку перевірок і звіряння (додаток 9 до Порядку 1487);
- окремий лист-повідомлення від ТЦК;
- записи на списках (у витягах зі списків), що були подані для звіряння.
Порядок № 1487 не містить вимог про складання і подання такого звіту, але радимо все ж таки реагувати на зауваження ТЦК і повідомляти їм про вжиття заходів і їх результати.
Цей документ не обов’язково називати звітом. Може бути звичайний лист, який міститиме інформацію про те, що ви зробили, щоб виправити виявлені порушення і не допустити їх у майбутньому.
Увага! Направляти такі листи до ТЦК, як і всі інші документи, краще з описом вкладення, щоб можна було підтвердити, коли саме і що саме направили до ТЦК
План роботи з військового обліку
Відразу скажемо, про такий документ Порядок № 1487 не згадує. Але його зазвичай роблять більшість держорганів, ОМС і його ТЦК час від часу запитує й у звичайних роботодавців. З огляду на це ми розробили для вас шаблон і зразок заповнення.
Зазвичай план роблять наприкінці чи на початку року і вносять до плану всі процеси, які потрібно здійснити щодо ведення персонального військового обліку. Крім того, визначають відповідальних за кожний етап.
Важливо: якщо у вас немає такого плану і під час перевірки це буде встановлено, наполягайте, що підстав для штрафу немає, адже не може бути порушенням те, що не передбачено чинним законодавством України
Погодження призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку.
Щодо цього моменту ми будемо категоричні. Погодження призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку не лише не передбачено законодавством, але й не має жодного сенсу.
Керівник приймає рішення щодо того, кого призначити відповідальною особою, отримує згоду відповідного працівника і видає наказ.
Хто може бути відповідальною особою ми розповідали тут. Про те, кого призначити відповідальною особою, якщо ніхто не погоджується і які вимоги щодо доплати цій особі ми розповідали на наших мінікурсах тут і тут.
Джерело: kadroland
Шаблони та зразки документів:
Наказ про стан військового обліку за 2024 рік і завдання на 2025 рік
План роботи з військового обліку на 2025 рік
Мінікурси на тему:
Відповідальний за військовий облік: кого та як призначити, якщо ніхто не згоден
Доплата за ведення військового обліку до 50%: як виконати вимоги ТЦК
Статті на тему
Відповідальний за військовий облік: кого призначити і чи встановлювати доплату
Накази з основної діяльності та з адміністративно-господарських питань: спільні риси та відмінності