«Чорнобильці» на підприємстві: як з 1 липня 2025 року одержати фінансування на відпустки

У вас на підприємстві є працівник чорнобилець, який має право на додаткову оплачувану відпустку і Ви ще минулого року для отримання компенсації на виплату відпускних від держави надали до місцевого Управління соцзахисту пакет документів. Прийшов час одержати фінансування, а в Управлінні повідомили, що з 01 липня 2025 цим питанням займається Пенсійний фонд? То як діяти? Чи змінилися документи для одержання фінансування та строки їх подання? Про все це у нашій статті


  1. Що змінилося у фінансуванні витрат на оплату відпусток чорнобильців з 1 липня
  2. Як отримати фінансування з 1 липня
  3. Висновки


Що змінилося у фінансуванні витрат на оплату відпусток чорнобильців з 1 липня


З 1 липня 2025 року дійсно саме Пенсійний фонд України отримав повноваження щодо виплати 39 видів соцдопомоги. Зокрема це стосується і фінансування витрат на виплату відпускних особам які є постраждалими від аварії на ЧАЕС. ПФУ повідомляв про це тут.


Зокрема зміни відбулися завдяки постанові КМУ «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» від 25.06.2025 №765 (далі – постанова № 765).

Ця постанова, зокрема, внесла зміни до Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою КМУ від 20.09.2005 № 936.


Отже, починаючи із липня 2025 року у разі необхідності профінансувати на користь осіб, які постраждали від аварії на ЧАЕС, додаткову відпустку або оплатити різницю між тривалістю щорічної відпустки за ст.47 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон №796), та тривалістю щорічної відпустки, яка надається відповідно до Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» або інших законів слід звертатися до органів ПФУ.


Як отримати фінансування з 1 липня


У п. 2 Порядку № 936 тепер сказано, зокрема, про те, що розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є Пенсійний фонд України.


А з п. 6 дізнаємося про те, що для одержання бюджетного фінансування на «чорнобильські» відпускні слід щорічно реєструватися (поновлювати реєстрацію) в Пенсійному фонді. Для цього не пізніше ніж за два місяці до початку бюджетного року (тобто останнім днем для подання є 31 жовтня), слід подати до органу ПФУ:


  1. Паспорт даних підприємства, працівники якого отримують компенсаційні виплати та допомогу, пов’язані із заробітною платою, згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за формою № 1 затвердженою наказом Мінсоцполітики України від 29.03.2023 № 110-Н (далі – наказ № 110-Н);
  2. список працівників, які претендують на «чорнобильські» відпускні, із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення (за наявності), місця проживання (перебування), реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера, повідомили про це податкову і мають відмітку у паспорті) або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, внесені до паспорта громадянина України.
  3. графік відпусток і розрахунок витрат для додаткової відпустки на наступний бюджетний рік.


Раніше таку інформацію подавали до Управління соцзахисту населення. З огляду на зміни посеред бюджетного року інформація подана роботодавцями на 2025 рік має бути передана органами праці та соцзахисту населення до ПФУ.


Утім, якщо після 1 липня відбудуть зміни, що стосуються поданих відомостей (у тому числі найменування підприємства, його місцезнаходження, розрахункових рахунків, на які перераховуються кошти, списків громадян) підприємство має повідомити про них саме ПФУ протягом 20 днів наступного місяця.


Надалі для отримання коштів до 25 числа місяця, за який здійснюють нарахування відпускних, потрібно подати до органу ПФУ:


  1. розрахунок видатків, пов’язаних із виплатою компенсацій та допомоги і наданням пільг, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (форма № 2), за формою затвердженою наказом № 110-Н;
  2. реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги (тобто «чорнобильських» відпускних). У ньому зазначте прізвища, ім'я та по батькові, категорії, номери посвідчень, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера, повідомили про це податкову і мають відмітку у паспорті) або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, внесені до паспорта громадянина України, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги;
  3. інформація про банківські реквізити, на які перераховуються кошти.


Як бачимо, змінився лише орган до якого потрібно звертатися за одержанням компенсації відпускних. Саме ж процедура поки що залишається такою як була. Утім не виключено що вже найближчим часом усі належні документи роботодавці зможуть подавати через портал ПФУ.


Далі відповімо на кілька нагальних питань щодо перехідного періоду.

Чорнобилець у червні 2025 року був у відпустці. Куди звертатися по фінансування у липні?

До органу ПФУ за своїм місцезнаходженням.

З огляду на те що з 1 липня всі функції щодо фінансування передано ПФУ роботодавцю слід звертатися саме до органу ПФУ, а не до Управління соцзахисту населення.

Якщо ми прийняли на роботу чорнобильця у червні 2025, то ми маємо поінформувати про це ПФУ?

Так, з огляду на те що подальшу роботу щодо фінансування виплат на користь таких осіб здійснюватиме ПФУ, вам потрібно до 20 липня подати ПФУ належні відомості щодо змін, які відбулися.

Чи можна подавати ПФУ документи для фінансування через портал ПФУ?

За даними гарячої лінії ПФУ алгоритм подачі відомостей по чорнобильських відпустках через портал ПФУ наразі перебуває у розробці. Орієнтовно має запрацювати після 15 липня. Що ж, сподіваємося найближчим часом потрібний функціонал буде впроваджено. Поки що ж ще є час на подання документів.


Висновки


  1. З 1 липня 2025 року фінансування «чорнобильських» відпусток здійснює ПФУ замість органів соцзахисту.
  2. Для отримання фінансування роботодавці мають щорічно подавати до ПФУ відповідні документи до 31 жовтня.
  3. У разі змін у відомостях про підприємство чи працівників, оновлену інформацію слід подати до ПФУ протягом 20 днів наступного місяця.
  4. Подання документів через портал ПФУ наразі в розробці. Функціонал обіцяють запровадити після 15 липня.


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Паспорт даних підприємства (форма №1)

Розрахунок видатків, пов'язаних із виплатою компенсацій та допомоги і наданням пільг, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (форма № 2)

Заява про надання додаткової оплачуваної відпустки особі як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи

Наказ про надання додаткової оплачуваної відпустки особі як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи


Статті на тему:


«Чорнобильська» відпустка: заява + наказ

Чорнобильські відпустки: кому надавати та як оформити

Які відпустки (не)перейдуть у 2025 рік – використайте, бо згорять

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇