Незаконний штраф від ТЦК та неправомірні статуси «Порушення» та «У розшуку»: що робити

Все більше військовозобов’язаних виявляють у Резерві + червону стрічку, що свідчить про порушення правил військового обліку або навіть про перебування у розшуку. У таких випадках виникає потреба дізнатися, як діяти, якщо накладено штраф або отримано неправомірний статус


  1. Чи можна штраф від ТЦК від 17 000 до 25 500 грн оскаржити в суді
  2. Кейс 1. Повістку особі надіслали на неналежну адресу і оштрафували
  3. Кейс 2. Повістку надіслали на адресу в Україні, хоча особа під час уточнення даних повідомила про перебування за кордоном
  4. Що робити у схожих випадках?


Чи можна штраф від ТЦК від 17 000 до 25 500 грн оскаржити в суді


Багато військовозобов’язаних не звертають увагу на такі позначки в «Резерві+», поки не отримають повідомлення про штраф від ТЦК. Відмова від сплати штрафу, що може становити від 17 000 до 25 500 грн, стає основною причиною для звернення до суду.


Аналіз найсвіжіших судових рішень свідчить, що у більшості випадків суди скасовують неправомірно накладені штрафи. Ось два з таких кейсів.


Кейс 1. Повістку особі надіслали на неналежну адресу і оштрафували


Йдеться про ситуацію, коли особа вчасно уточнила свої військово-облікові дані, а повістка була надіслана не за тією адресою, яку було зазначено при уточненні даних.


Наприклад: Військовозобов’язаний до 16 липня 2024 року оновив свої дані через систему «Резерв+». Він вказав фактичну адресу проживання, що не збігається з адресою реєстрації, і це абсолютно законно. Так, зареєстроване місце проживання в Дніпровському районі м. Києва, але фактично особа проживає у Печерському районі. Вона повідомила ТЦК свою фактичну адресу. Проте, ТЦК порушив вимоги закону, надіславши повістку не на фактичну адресу, а на адресу реєстрації.


Поштар намагався вручити повістку, не знайшовши адресата, залишив повідомлення в поштовій скриньці. Оскільки повістка не була отримана і не була забрана з відділення Укрпошти, вона повернулася до ТЦК із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Згодом у реєстрі з’явився статус «Порушення правил військового обліку», а ТЦК направив повідомлення про розгляд адміністративної справи на адресу реєстрації, де ніхто не проживає.

Хочете почути думку експерта саме щодо вашого випадку? Можливість поставити запитання лектору – це як мініконсультація у зручному форматі. І кількість звернень не обмежена!

Зрозуміло, що на розгляд справи військовозобов’язаний не з’явився і в результаті через певний час дізнався про штраф.


У результаті суд скасував штраф.


Ці штрафи часто скасовуються в суді, і ось основні мотиви


  1. повістка була направлена за адресою реєстрації, але ТЦК не врахував уточнені дані, подані через електронний кабінет;
  2. ТЦК не довів, що військовозобов’язаний був належним чином повідомлений про розгляд справи та дату явки;
  3. рішення про накладення штрафу ухвалене без належного повідомлення особи про розгляд справи, що є порушенням КУпАП.


Кейс 2. Повістку надіслали на адресу в Україні, хоча особа під час уточнення даних повідомила про перебування за кордоном


Таких судових рішень також чимало. Стосуються вони осіб, які виїхали за кордон на законних підставах і, перебуваючи за межами України, дізналися про статус «Порушення» чи «У розшуку», а також накладення штрафу. За посиланням знайдете зразок такого рішення (також ми розмістили його під статтею).


Наприклад, військовозобов’язаний, перебуваючи за кордоном, отримав повістку для уточнення даних на адресу реєстрації в Україні, але не зміг її отримати, оскільки фактично проживає за іншою адресою, про що завчасно повідомив через електронний кабінет «Резерв+». Повістка повернулася з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». На підставі цього особу притягнуто до відповідальності за неявку до ТЦК без поважних причин.

Увага! Якщо особа уточнила дані про перебування за кордоном, повістку в Україні направляти не повинні

Важливо, що військовозобов’язаний перед виїздом за кордон повідомив про свою нову адресу через електронний кабінет. Оскільки механізм вручення повісток за кордоном не існує, направлення повістки на адресу реєстрації в Україні та подальше накладення штрафу є неправомірним.


Як діяти у схожих випадках?


Якщо особа уточнила (оновила) свої дані, а ТЦК направив повістку не на ту адресу, яку було зазначено, штраф за неявку за такою повісткою є неправомірним і може бути оскаржений у суді.


І як показує практика в подібних ситуаціях накладення штрафів досить легко оскаржуються в судовому порядку.


Джерело: kadroland


Статті на тему:


Чи зникне порушення в «Резерв+» після 16 липня і чи варто сплатити 50% штрафу

Штраф від ТЦК: як сплатити 8500 грн замість 34000 грн за ігнорування повістки чи не уточнення даних

Оскарження штрафу ТЦК: аналіз позитивного рішення суду щодо неявки за повісткою

Як статуси «У розшуку» та «Порушення правил ВО» впливають на бронювання


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇