- Що таке БЗВП і хто її проходить
- Коли необхідно проходити БЗВП
- Коли необхідно проходити БЗВП
- Що таке БВС і кого вона стосується
- Яка тривалість БВС
- Хто і як може отримати відстрочку від БВС
- Як запровадження БВС та БЗВП вплине на працевлаштування
Що таке БЗВП і хто її проходить
Базова загальновійськова підготовка (БЗВП) – це обов’язковий навчальний курс для студентів-чоловіків віком від 18 до 25 років у закладах вищої або фахової передвищої освіти.
Теорію мають пройти всі студенти – і чоловіки, і жінки. Практичний же курс є обов’язковим лише для чоловіків, які придатні до військової служби за станом здоров’я.
Отже, до практичних занять допускатимуть студентів, придатних до військової служби за результатами медогляду.
Жінки мають право долучитись до практичних занять лише добровільно, але лише за умови перебування на військовому обліку, тобто вони повинні стати на нього у ТЦК та СП.
Формат підготовки визначено Порядком проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських, затвердженого постановою КМУ від 21.06.2024 № 734 (далі – Порядок №734):
- теоретична частина – протягом 2 – 3 курсів;
- практична частина – один місяць у літній період.
Коли необхідно проходити БЗВП
Для здобувачів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти БЗВП викладатимуть на другому році навчання (п. 10 Порядку № 734).
А ось для здобувачів вищої освіти на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та освітнього ступеня молодшого бакалавра – на першому році навчання.
Варто зауважити: у ВРУ наразі розглядають скасування обов’язкової БЗВП для студентів другого курсу. Замість неї МОН пропонують нову дисципліну – «Основи національного спротиву». Деталі – тут.
Що таке БВС і кого вона стосується
Базова військова служба (далі – БВС) замінює строкову службу. Такий підхід передбачений Законом України від 16.05.2024 №3580-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих питань проходження громадянами військової служби».
БВС проходитимуть чоловіки віком 18–25 років, які не є студентами.
Від БЗВП / БВС звільнено осіб, визнаних непридатними за станом здоров’я, а також тих, хто вже проходили військову службу (в т.ч. в іншій державі).
Як відбуватиметься призов на базову військову службу
Призов проводитиметься окремо від мобілізації рішенням Президента України.
Процес призову докладно описано у ст. 15 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі – Закон №2232).
Далі має бути обов’язкове проходження медичного обстеження для визначення придатності до проходження служби.
Наступним кроком є психологічна діагностика, що допомагає оцінити рівень стресостійкості, мотивації та здатність до навчання в умовах військової дисципліни.
На основі результатів медичного і психологічного відбору спеціальна комісія приймає рішення про доцільність направлення особи на базову військову службу.
Після ухвалення позитивного рішення громадянину вручать повістку із зазначенням дати, часу та місця прибуття до визначеного навчального підрозділу або центру підготовки. Повістку видає районний або міський ТЦК та СП.
Не забуваємо про відповідальність за неявку – у разі ігнорування виклику до ТЦК чи неявки до навчального центру без поважної причини, громадянин несе юридичну відповідальність згідно із законодавством – зокрема, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу.
Важливо: БВС не надає статус військовослужбовця, але по завершенні учасник отримує військову спеціальність
Так, статтею 2 Закону №2232 визначено, що базова військова служба проводиться з метою здобуття військово-облікової спеціальності та необхідних навичок для захисту України.
Яка тривалість БВС
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону №2232 строки базової військової служби в календарному обчисленні встановлюються:
- в мирний час, в особливий період (крім періоду дії воєнного стану) – до 5 місяців, з яких до 3 місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до 2 місяців – фахова підготовка;
- під час дії воєнного стану – до 3 місяців, з яких не менше 1 місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до 2 місяців – фахова підготовка.
Хто і як може отримати відстрочку від БВС
Право на відстрочку від проходження БВС матимуть (ч. 1 ст. 17 Закону №2232):
- особи з підтвердженою непридатністю до служби;
- особи, які навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, вищої духовної освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти, в інтернатурі або докторантурі (зазначена відстрочка надається до досягнення особою 24-річного віку);
- обрали відповідний рік, в якому бажають пройти базову військову службу;
- мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається ч. 12 ст. 26 Закону № 2232.
Щоб скористатися відстрочкою призовникам, яким надано відстрочку від направлення для проходження БВС у зв’язку з навчанням у закладах освіти або через сімейні обставини, слід щороку, до 1 жовтня подати ТЦК та СП відповідні документи. Робити це потрібно щороку до досягнення 24 років.
Як запровадження БВС та БЗВП вплине на працевлаштування
Без проходження БЗВП або військової служби чоловіки у віці до 60 років не зможуть:
- вперше працевлаштуватися на державну службу (ст. 19 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу»);
- вперше обіймати посади в органах місцевого самоврядування;
- працювати в поліції, прокуратурі, СБУ тощо.
Вимоги до кандидатів на посади державної служби, ОМС щодо базової загальновійськової підготовки/військової служби починають застосовуватися з наступного дня після припинення чи скасування воєнного стану, але не раніше ніж через один рік після запровадження базової загальновійськової підготовки (пп. 8 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633).
Базову загальновійськову підготовку запроваджують з 1 вересня 2025 року (пп. 7 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633). Відповідно обмеження під час вступу на держслужбу або в ОМС запрацюють з 1 вересня 2026 року, за умови, якщо не буде припинено чи скасовано воєнний стан.
Про що слід знати роботодавцям відносно проходження працівниками БВС
Якщо працівника призвали на БВС, то за ним слід буде зберігати місце роботи й посаду (відповідно до ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю, далі – КЗпП). Середній заробіток у такому випадку не зберігають.
А ось у ситуації коли працівник є студентом і проходить практичну частину БЗВП потрібно буде зберігати не лише місце роботи, а й середній заробіток (ч. 1 ст. 119 КЗпП та ч. 6 ст. 10-1 Закону №2232).
З огляду на сказане, особі відповідальній за кадровий облік потрібно:
1.У разі проходження працівником БВС:
- оформити наказ про увільнення від роботи працівника, що вступив на БВС, зі збереженням місця роботи та посади;
- у табелі обліку робочого часу за період БВС проставити – «ІН» – інші причини, передбачені законодавством.
2.У разі проходження працівником-студентом практичної частини БЗВП:
- оформити наказ про увільнення від роботи зі збереженням місця роботи й посади та виплатою середнього заробітку;
- у табелі обліку робочого за час проходження БЗВП також проставляємо «ІН».
Висновки
З 1 вересня 2025 року вступає в дію нова система військової підготовки. Вона охоплює і працівників, і студентів у віці до 25 років. Для кадровиків це означає:
- посилення контролю за категорією молодих працівників;
- необхідність актуалізації кадрових документів;
- збереження трудових гарантій у разі призову.
Аліна ГРОМІК, редактор kadroland
Статті на тему:
Страховий стаж, вислуга років та пенсії військовослужбовців: про що варто знати кадровику
Мобілізація працівника: оформлення, гарантії, право на компенсації