Надання відпусток регулюється законодавством України, в тому числі Кодексом законів про працю та Законом України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки».
Право на відпустку мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності, іноземні громадяни і особи без громадянства, які працюють в Україні.
Надаються щорічні відпустки зі збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.
Не мають права на відпустку громадяни, які працюють за договорами підряду, що належать до договорів цивільно-правового характеру
Щорічна основна відпустка не може бути меншою, ніж 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік (з дня укладання трудового договору). Працівникам віком до 18 років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день.
Тривалість щорічних додаткових відпусток, умови та порядок їх надання встановлюються нормативно-правовими актами України, а також трудовим та / або колективним договором.
Черговість надання щорічних (основних та додаткових) відпусток визначається графіками, які затверджуються роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Щоб швидко впоратися зі складними обчисленнями та розрахунками, скористайтеся нашими онлайн-калькуляторами для роботи кадровика!
Поділ щорічної відпустки на частини будь-якої тривалості допускається на прохання працівника за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.
У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом.
Забороняється:
- ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років поспіль;
- ненадання їх протягом робочого року особам віком до 18 років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці.
Джерело: Держпраці
Статті на тему:
Щорічна відпустка поза графіком: коли можлива та зразки заяви та наказу
Як можна ділити щорічну відпустку на частини
Щорічні додаткові відпустки: право та правила надання
Тривалість щорічної відпустки у 2025 році: коли можна надати менше 24 днів
Щорічна відпустка очима кадровика: документи, строки, підводні камені