Вахтовий метод роботи: як організувати та оформити

Якщо виробничі об’єкти роботодавця розміщені на значній відстані від місця його розташування, то для оптимальної організації праці може запроваджуватися вахтовий метод роботи. У статті розглянемо, в чому особливості цього методу, в яких випадках він може бути застосований та які документи слід оформити, щоб були дотримані всі вимоги трудового законодавства.


Чим регламентується вахтовий метод роботи


Згадки про вахтовий метод роботи ви не знайдете у КЗпП. Але це не означає, що вахтовий метод роботи не може застосовуватися роботодавцями.


Так, є такий документ як Основі положення про вахтовий метод організації робіт, затверджені постановою Держкомпраці СРСР, Секретаріату ВЦРПС, МОЗ СРСР від 31.12.1987 № 794/33-82 (далі — Положення № 794, постанова № 794). Нагадаємо, що попри те, що цей документ був прийнятий ще за часів СРСР, він може застосовуватися зараз на підставі Постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 № 1545-XII. Ця постанова передбачає, що до прийняття відповідних актів законодавства України застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України. Отже, Положення № 794 може зараз застосовуватись, але у частині, яка не врегульована чинним трудовим законодавством, та в частині, що йому не суперечить.


Також є ряд нормативних документів, затверджених міністерствами, якими регулюється запровадження вахтового методу роботи в окремих галузях. Наприклад:


  1. Положення про вахтовий метод організації робіт на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження, затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 24.07.2017 № 275;
  2. Положення про вахтовий метод служби (роботи) поліцейських, державних службовців та працівників органів і підрозділів Національної поліції України в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.12.2017 № 1023;
  3. Положення про вахтовий метод проходження служби (виконання роботи) особами рядового і начальницького складу та працівниками органів та підрозділів цивільного захисту в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.07.2016 № 722.


Отже, якщо є затверджений галузевий нормативний акт щодо вахтового методу роботи, то роботодавці для його запровадження використовують правила, встановлені цим документом, а якщо такого документа для відповідної галузі немає, то слід використовувати Положення № 794, але беручи до уваги норми чинного трудового законодавства, зокрема Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).


Що таке вахтовий метод роботи


З огляду на вищезгадані документи вахтовий метод роботи — це особлива форма організації робіт, що ґрунтується на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умов, коли не може бути забезпечене щоденне повернення працівників до місця постійного проживання. А вахта — це час виконання службових обов’язків (роботи) і міжзмінного відпочинку на об’єкті.


Вахтовий метод застосовують у випадках значної відстані виробничих об'єктів (ділянок) від місця знаходження роботодавця, недоцільності виконання робіт за звичайними методами, а також із метою скорочення строків будівництва об'єктів у віддалених районах і в районах із високими темпами робіт у разі незабезпеченості такого району відповідними трудовими ресурсами.


У додатку 2 до постанови № 794 є Перелік підприємств та об’єктів, на яких може застосовуватися вахтовий метод. Але вважаємо, що цей перелік на теперішній час застарів, тому вахтовий метод можуть застосовувати не тільки ті роботодавці, що вказані в ньому, а й інші, за погодженням з профспілкою (представником трудового колективу), зважаючи на п. 1.4 Положення № 794.


Вахтовий метод праці можна запровадити як для всього підприємства, так і для окремих його підрозділів. При вахтовому методі організації праці, як правило, працівники підрозділу, для якого запроваджено вахтовий метод, поділяються на дві групи — одна з яких працює на вахті, а інша — відпочиває, а потім вони змінюються.

Чи вважається вахтовий метод роз'їзним характер роботи?

Ні, це інший, особливий метод організації праці, відмінний від роз’їзного характеру робот. Роз’яснення Мінсоцполітики України з цього приводу можна знайти за посиланням. У роз’ясненні зазначено, що поняття вахтового методу роботи не є тотожним з поняттям роз'їзного характеру роботи, оскільки при вахтовому методі можлива робота як на постійному місті, так і з роз'їздами.

Чи має право роботодавець запровадити вахтовий метод роботи, якщо об’єкт, на якому виконуються роботи розміщений у межах населеного пункту, де розташовано саме підприємство та проживають працівники?

Ні, в цьому випадку роботодавцю доведеться застосовувати інші методи організації праці. Такий висновок ґрунтується на визначені поняття вахтового методу роботи, адже при цьому методі використовуються трудові ресурси поза місцем їх постійного проживання за умов, коли не може бути забезпечене щоденне повернення працівників до місця постійного проживання (п. 1.1 Положення № 794).


Дев’ять важливих правил вахтового методу роботи


Наведемо основні правила застосування вахтового методу роботи.


Правило 1. Тривалість вахти — не більше ніж місяць.


Тривалість вахти може бути встановлена строком до одного місяця (п. 1.1 Положення № 794). Але у виняткових випадках строк вахти може тривати до двох місяців, якщо це передбачає колективний договір чи інший локальний акт роботодавця, погоджений із профспілкою або представниками трудового колективу.


Правило 2. Спеціальний режим роботи та підсумований облік робочого часу.


Роботу організовують за спеціальним режимом праці, як правило, для цього працівникам встановлюють підсумований облік робочого часу, а під час міжвахтового відпочинку працівники перебувають у місцях постійного проживання.


Місцем роботи за вахтового методу вважають об'єкти (дільниці), на яких здійснюється безпосередня трудова діяльність. За такої умови переміщення працівників у зв'язку зі зміною місця дислокації об'єктів (ділянок) роботи не є переведенням на іншу роботу та не потребує згоди працівників.


Нагадаємо, що підсумований облік робочого часу встановлюють відповідно до ст. 61 КЗпП. Ця норма передбачає, що на підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, встановленої ст. 50, 51 КЗпП.


Тобто, норма робочого часу при підсумованому робочому часі повинна виконуватись не за тиждень, а за встановлений обліковий період. Обліковий період установлюється в колективному договорі підприємства і може вимірюватися місяцем, кварталом, півріччям або роком (лист Мінсоцполітики від 02.07.2018 № 1139/0/101-18/28). Згідно з п. 4.1 Положення № 794 при вахтовому методі роботи обліковим періодом встановлюється місяць, квартал або інший більш тривалий період, але не більше ніж рік.


Правило 3. Вахта — не відрядження!


Направлення працівника на вахту не є службовим відрядженням (п. 1.1 Положення 794).


Отже, відрядження в разі застосування цього методу не оформляють, а правила трудового законодавства, встановлені для службових відряджень, при вахтовому методі роботи не застосовують.


Правило 4. Роботодавець організовує доставку працівників на вахту.


Роботодавець має організувати доставку працівників на вахту від місця розташування підприємства або від пункту збору до місця роботи на вахті і назад (п. 2.5 Положення № 497). Для доставки на вахту роботодавець може використовувати як власний транспорт, так і укласти для цього довгостроковий договір з перевізником.


Правило 5. Роботодавець мусить забезпечити працівників місцем проживання на вахті.


Вахтовий змінний персонал у період перебування на об'єкті (дільниці) проживає у вахтових селищах, польових містечках, а також в інших спеціально обладнаних під житло приміщеннях (п. 1.2 Порядку № 794). Тобто, роботодавець повинен подбати про місце проживання вахтового персоналу.


Правило 6. Умови оплати праці.


Вахтовим працівникам зарплату виплачують в порядку та розмірах, установлених законодавством. Тому незалежно від того, якої тривалості встановлена вахта (1 місяць, 15 днів або інша), зарплату працівникам слід виплачувати у строки, встановлені ст. 24 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці». За цією статтею зарплата має виплачуватись працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колдоговором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.


Конкретний розмір зарплати працівникам, які виконують роботи вахтовим методом, встановлюють в колдоговорі або іншому локальному акті роботодавця (Положенні про оплату праці, Положенні про застосування вахтового методу тощо). Роботодавець може встановити працівникам, робота яких виконується вахтовим методом, надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів, враховуючи особливий характер їхньої роботи (п. 1 постанови КМУ від 31.03.1999 № 490).


Правило 7. Трудові та соціальні права та гарантії працівників.


Працівники, для яких запроваджено вахтовий метод роботи, мають право на відпустки відповідно до Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки», а також на інші трудові та соціальні гарантії, встановлені законодавством, так само як і інші працівники зі звичайними умовами праці.


Правило 8. Робочий час, режим роботи.


Встановлюючи режим роботи для працівників, що виконують роботи вахтовим методом, роботодавцю слід врахувати, що:


  1. тривалість щоденної роботи (зміни) не може перевищувати 12 годин (п. 4.2 Положення № 794);
  2. тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку працівників з урахуванням обідніх перерв може бути зменшена до 12 години (п. 4.3 Положення № 794).


Правило 9. Заборони для деяких категорій працівників.


Для деяких категорій працівників запровадження вахтового методу роботи заборонено (п. 2.2 Положення № 794):


  1. працівникам, які мають медичні протипоказання до виконання робіт зазначеним методом;
  2. працівникам, молодшим 18 років;
  3. вагітним жінкам та жінкам, які мають дітей віком до півтора року. Так вказано в положенні № 794, але з огляду на норми чинного трудового законодавства, вважаємо, що ця заборона стосується жінок, які мають дітей до 3 років (ст. 176 КЗпП). А жінок, які мають дітей віком від 3 до 14 років варто залучати до вахтових робіт тільки за їхньою письмовою згодою (ст. 177 КЗпП).


Зважаючи на ці правила, перед розробкою та затвердженням необхідних документів про вахтовий метод радимо роботодавцю продумати та визначитись з такими важливими моментами:


  1. кількість необхідного персоналу для дотримання нормального навантаження (адже навіть за підсумованого обліку слід виходити на норму робочого часу за обліковий період);
  2. наявність згоди працівників на роботу вахтовим методом та відсутність заборон законодавства для роботи для кожного конкретного працівника;
  3. забезпечення транспортом для перевезення працівників на вахту та назад;
  4. місце проживання працівників на вахті;
  5. тривалість вахт і режим роботи на вахті;
  6. необхідність введення підсумованого робочого часу;
  7. порядок і розмір оплати праці для вахтових працівників;
  8. дотримання охорони праці на вахтових об’єктах.


Документальне оформлення вахтового методу роботи


Якщо ви, зваживши все вищесказане, прийняли рішення запроваджувати вахтовий метод роботи, то далі потрібно все документально оформити.


1. Закріпіть положення щодо вахтового методу роботи у колдоговорі або іншому документі роботодавця та погодьте ці документи з профспілкою.


Якщо є чинний колдоговір, внесіть до нього зміни, доповнивши положеннями про вахтовий метод роботи.


Якщо нема укладеного колдоговору, то слід затвердити положення щодо вахтового методу роботи в іншому документі роботодавця. Наприклад, це може бути Положення про вахтовий метод роботи або наказ про запровадження вахтового методу роботи.


Ці документи слід погодити з профспілковою організацією (представником трудового колективу) — п. 1.4 Положення 794.


2. Внесіть зміни у ПВТР та інші документи


Якщо запроваджуєте вахтовий метод роботи, то необхідно внести відповідні зміни до Правил внутрішнього трудового розпорядку. Адже саме в цьому документі визначають режим роботи працівників. Тому, якщо раніше у ПВТР не було згадки про режим роботи вахтових працівників, слід доповнити їх відповідними положеннями.


Також необхідно скоригувати інші внутрішні документи роботодавця, які так чи інакше стосуються вахтових працівників — Положення про оплату праці, Положення про преміювання та інші.


3. Оформте накази про запровадження вахтового методу роботи для конкретних працівників.


Не забудьте ознайомити кожного працівника з відповідним наказом під підпис.

Увага! Запровадження для працівника вахтового методу роботи — це зміна істотних умов праці. Відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП про зміну істотних умов праці працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за 2 місяці. Але в період дії воєнного стану діють особливі правила, відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» повідомлення працівника про зміну істотних умов праці здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов.


Залежно від конкретної ситуації роботодавцю, можливо, доведеться оформити переведення працівників з одного структурного підрозділу до іншого (знадобиться Наказ про переведення працівника на нову посаду). Переведення працівників здійснюють за їхньою згодою, тому отримайте у працівників згоду на переведення, оформлену відповідними заявами.


4. Розробіть, затвердіть та доведіть до працівників під підпис графіки змінності.


Відповідно до ст. 69 КЗпП графік змінності затверджується роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації.


При застосуванні підсумованого обліку робочого часу для розроблення графіків радимо користуватися Методичними рекомендаціями щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затвердженими наказом Міністерства праці та соціальної політики від 19.04.2006 № 138.


5. Організуйте облік робочого часу.


Облік робочого часу при вахтовому методі роботи ведіть на основі табеля обліку робочого часу (типова форма № П-5).


Але, якщо для застосування вахтового методу роботи було запроваджено підсумований робочий час, необхідно також вести облік робочого часу кожного працівника за кожний обліковий період. Так, відповідно п. 4.1 Положення № 794 роботодавець веде спеціальний облік робочого часу і часу відпочинку кожного працівника за кожен місяць та наростаючим підсумком за весь обліковий період.


Висновки


  1. Вахтовий метод роботи — особлива форма організації робіт, яка використовується в разі значної відстані виробничих об'єктів від місця розташування роботодавця, коли не може бути забезпечене щоденне повернення працівників до місця постійного проживання.
  2. Під час запровадження вахтового методу роботи слід орієнтуватися на правила, встановлені Положенням № 794, з урахуванням вимог трудового законодавства, а також на галузеві нормативні акти.
  3. Для запровадження вахтового методу роботи необхідно закріпити всі важливі моменти в колдоговорі / іншому локальному акті роботодавця та погодити їх з профспілковою організацією (представником трудового колективу).


Оксана КОВАЛЬЧУК, консультант з кадрових питань


Шаблони та зразки документів:


Положення про вахтовий метод роботи

Наказ про запровадження вахтового методу роботи

Згода на переведення на іншу посаду

Наказ про переведення працівника на нову посаду

Табель обліку використання робочого часу