Грудень 2024-го: на що очікувати кадровому фахівцю

Найочікуваніша подія грудня – відновлення бронювання працівників. А заразом і перепідтвердження статусу критично важливого підприємства. Однак не тільки це очікує кадровиків в грудні. Подбайте про вчасне подання повідомлень та звітів, а також затвердження графіка відпусток та штатного розпису на 2025 рік


Критичність по-новому з 1 грудня


Постанова КМУ від 22.11.2024 №1332 частково набрала чинності ще 23.11.2024. Втім більшість її норм все ж будуть чинні саме з 01.12..2024.


Важливо:


  1. статус «критичних» підприємств не анулюється автоматично після 1 грудня 2024 року;
  2. усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв;
  3. формально, щоб забронювати працівника з 1 грудня, підприємство має перепідтвердити свій критичний статус і тільки потім з’явиться можливість бронювати працівника. Докладніше про це – тут.


Зауважте: відповідно до п. 7 постанови № 1332 центральні органи виконавчої влади, інші держоргани, органи держуправління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації (військові адміністрації у разі їх утворення) мають до 03.12.2024 затвердити повторно свої критерії та погодити їх з Мінекономіки та Міноборони.

Відстежуйте зміни на наших безкоштовних вебінарах.

З 1 грудня бронювання тільки через Дію


З 01.12.2024 бронювання військовозобов’язаних повністю здійснюватиметься через портал «Дія». Але старі відстрочки, надані рішеннями Міністерства економіки або через «Дію», залишаються чинними протягом строку їх дії, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.


Нові правила встановлюють чіткі критерії для осіб, які можуть бути заброньовані:


  1. перебування на військовому обліку;
  2. офіційні трудові відносини з підприємством, яке ініціює бронювання;
  3. розмір зарплати працівника — не менше 20 000 грн;
  4. оновлені дані військовозобов’язаного у реєстрі;
  5. не перебування у розшуку.


Більше відповідей на запитання знайдете у статті «Бронювання, критичність, анулювання відстрочок та ризики для працівників: 20 бліцвідповідей щодо постанови № 1332»

В грудні без святкових днів


Воєнний стан продовжено до 05:30 08 лютого 2025 р. Отже, у грудні немає святкових та неробочих днів у розумінні ст. 73 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971. Зауважте, що 24 та 31 грудня не є передсвятковими днями: роботи в такі дні не скорочується на 1 годину.


Якщо ви визначали норму робочого часу на грудень до офіційного продовження воєнного стану, то норму слід переобчислити (актуальний довідник – тут) та внести зміни до відповідного наказу.

Увага! За рішенням роботодавця 25 грудня може бути визнано днем, робота в який не проводиться. Чіткі інструкції – в нашій статті

Нюанси воєнного стану в грудні


У грудні 2024 року триватиме воєнний стан, тож продовжуємо застосовувати Закон України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закону № 2126). Пам’ятайте, що:


  1. відпустки без збереження зарплати через воєнний стан (ч. 3 і 4 ст. 12 Закону №2136) можуть надаватися по 07 лютого 2025 включно, тобто по останній повний день дії воєнного стану;
  2. призупинення дії трудового договору може тривати й надалі або допустимо оформити цей статус трудових відносин (ст. 13 Закону №2136);
  3. про зміну істотних умов праці повідомляємо без дотримання 2 місяців. Тобто повідомляти потрібно, але можна й за день до нових умов праці (ч. 2 ст. 3 Закону №2136);
  4. при прийнятті працівників на роботу з ними можна не укладати письмові трудові договори навіть тоді, коли ст. 24 КЗпП диктує про укладання їх у письмовій формі (ч. 1 ст. 2 Закону №2136);
  5. навіть під час дії воєнного стану при звільненні працівника йому слід виплатити компенсацію за всі накопичені дні щорічної відпустки та соцвідпустки на дітей (ч. 1 ст. 12 Закону №2136).


Мобілізація працівників


Разом із продовженням воєнного стану продовжено й мобілізацію.


У разі призову вашого працівника на військову службу під час мобілізації у грудні 2024 року, набір дій залишається незмінним:


  1. Отримати від працівника підтвердні документи про його мобілізацію.
  2. Видати наказ про увільнення через мобілізацію.
  3. У разі отримання від працівника заяви про виплату грошової компенсації за щорічну відпустку та соцвідпустку на дітей (до 31.12.2024), видати наказ про виплату такої грошової компенсації.


Повідомлення до ТЦК за додатком 4 – до 5 грудня


Як відомо, при прийнятті чи звільненні працівника, який є військовозобов’язаним, резервістом або призовником, роботодавець зобов’язаний надіслати повідомлення про зміну облікових даних (додаток 4 до Порядку № 1487). Крім того, роботодавець повинен подавати до ТЦК аналогічне повідомлення при зміні облікових даних працівників зазначених категорій.


У разі зміни облікових даних повідомлення надсилається до ТЦК щомісяця до 5 числа після місяця, в якому:


  1. працівник подав документи про зміни;
  2. проведено зміни роботодавцем;
  3. виявлено розбіжності при «внутрішньому» звірянні.

Завжди будьте на крок попереду з надійним помічником для кадрових справ. Тримайте все під контролем і забудьте про стрес завдяки Календарю кадровика. Користуйтесь вже зараз!

Отже, якщо такі події мали місце в листопаді 2024 року, то подати повідомлення слід не пізніше 5 грудня. Більше нюансів розкриваємо у нашій статті.


Звіт із праці – до 9 грудня


Не пізніше ніж 9 грудня слід подати Звіт із праці за формою № 1-ПВ місячна за листопад 2024 року. Зауважте, що спрацьовує вихідне перенесення, оскільки гранична дата подання звіту (7 грудня) припадає на вихідний. Форма затверджена наказом Держстату від 30.03.2023 № 128.


Про розподіл обов’язків між бухгалтерією та кадровим департаментом, у тому числі щодо подання Звіту із праці, у модулі 1 курсу «Професії. Директор кадрового департаменту + ВАS / Excel для військового обліку та бронювання».


Графік відпусток – 2025


17 грудня 2024 року – орієнтовна дата, на яку має бути затверджено графік відпусток, якщо відпустка вашого працівника (працівників) відповідно до графіка починається з 01.01.2025. У такому випадку ви встигаєте виконати обов’язок з повідомлення про конкретну дату початку відпустки за 2 тижні. Більше про повідомлення – читайте в статті.

У грудні чекаємо Вас на Великому Кадровому Семінарі, де розглянемо зміни в бронюванні, військовому обліку та підготуємось до 2025 року! Реєструйтесь, щоб не пропустити зустріч

Звіт про автотранспорт – до 19 грудня


Відповідно до п. 15 Положення про військово-транспортний обов’язок, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2000 №1921, для підприємств (юросіб) встановлена обов’язковість подавати відповідну звітність, а саме: «Відомість про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан, а також про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці» (далі – Відомість).


Відомість подають до ТЦК підприємства будь-якої форми власності. ФОП та звичайні фізичні особи не зобов’язані подавати Відомість. Якщо на балансі взагалі відсутній транспорт та / або техніка (їх не було чи вони повністю «вибули»), то порожню Відомість подавати не треба.


Більше про цей звіт читайте тут.


Штатний розпис – 2025


Для бюджетних установ строк затвердження штатного розпису встановлений п. 45 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджений постановою КМУ від 28.02.2002 № 228. Штатні розписи бюджетних установ затверджуються в установленому порядку у місячний строк з початку бюджетного періоду.


А от для комерційних підприємств законодавство не встановлює строків затвердження штатного розпису. Також не встановлено періодичності його оновлення або внесення змін. Тож у цьому випадку комерційні підприємства діють на свій власний розсуд.


На практиці на багатьох підприємствах внутрішніми документами встановлено, що штатний розпис затверджується щорічно. Ми рекомендуємо затвердити чи внести зміни до штатного розпису орієнтовно до 23 грудня 2024 року.


Висновки


  1. З 1 грудня змінюється порядок визначення статусу критично важливого підприємства та бронювання працівників.
  2. Під час кадрової роботи враховуємо нюанси продовженого воєнного стану (триває по 05:30 08.02.2025). Зокрема, у грудні немає передсвяткових і святкових днів, визначених КЗпП.
  3. В грудні є декілька звітних дат – не пропустіть їх.
  4. Грудень – традиційний місяць затвердження графіка відпусток та штатного розпису.


Джерело: kadroland