Новий працівник на виробництві: інструктаж, навчання, стажування

Навчання та інструктажі з питань охорони праці є важливою складовою ефективної системи управління охороною праці. І це особливо актуально коли до роботи стає новий працівник. Як зробити так щоб не сталося біди розповідаємо у нашій статті


  1. Термінологія
  2. Послідовність дій під час навчання, інструктажів, перевірки знань, стажування новоприйнятих працівників
  3. Висновки


Термінологія


Нормативно-правові акти з охорони праці – це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання (стаття 27 Закон України від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці» (далі – Закон про охорону праці). Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затверджене наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15 (далі – Типове положення № 15).


Тож перш за все наведемо кілька термінів, якими оперуватимемо далі (п. 1.4 Типового положення № 15).

Дублювання – самостійне виконання працівником (дублером) професійних обов’язків на робочому місці під наглядом досвідченого працівника з обов’язковим проходженням протиаварійного і протипожежного тренувань
Навчання з питань охорони праці – навчання працівників, учнів, курсантів, студентів, слухачів з метою отримання необхідних знань і навичок з питань охорони праці або безпечного ведення робіт
Робота підвищеної небезпеки – робота в умовах впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників або така, де є потреба у професійному доборі, чи пов’язана з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров’ю, майну, довкіллю
Спеціальне навчання – щорічне вивчення працівниками, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки або там, де є потреба в професійному доборі, вимог відповідних нормативно-правових актів з охорони праці

Для організації якісного навчання з питань охорони праці важливо, щоб документ, який його регламентує теж був якісний. Це Положення підприємства про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці. Це положення, повинно враховувати специфіку виробництва. Тому важливо надати проєкт Положення керівникам структурних підрозділів, головним фахівцям підприємства (головному механіку, енергетику, технологу, безпосереднім керівникам робіт тощо) для можливого внесення до нього змін та доповнень. Дати їм певний час для надання своїх зауважень та пропозицій. За необхідності внести поправки, і тільки тоді запускати це Положення в роботу. Якщо служба охорони праці (СОП) просто спустить Положення зверху чи під тиском керівника, система навчання не запрацює, або буде працювати погано і не ефективно.


Послідовність дій під час навчання, інструктажів, перевірки знань, стажування новоприйнятих працівників


Розглянемо послідовність проведення навчання, інструктажів, перевірки знань, стажування (дублювання) з новоприйнятими працівниками.


1. Вступний інструктаж:


Після укладання трудового договору новоприйнятому працівнику проводять вступний інструктаж з питань охорони праці.


Вступний інструктаж проводять:


  1. спеціаліст СОП або інший фахівець відповідно до наказу (розпорядження) роботодавця, який в установленому Типового положення № 15 порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці;
  2. в кабінеті охорони праці або в приміщенні, що спеціально для цього обладнано, з використанням сучасних технічних засобів навчання, навчальних та наочних посібників за програмою, розробленою СОП з урахуванням особливостей виробництва. Програму та тривалість інструктажу затверджує роботодавець.


Запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці (додаток 5 до Типового положення № 15), який зберігається СОП або працівником, що відповідає за проведення вступного інструктажу, а також у наказі про прийняття працівника на роботу (п. 6.3 Типового положення № 15).


2. Первинний інструктаж


Після проходження вступного інструктажу новоприйнятому працівнику безпосереднім керівником робіт проводиться первинний інструктаж з питань ОП. Такий інструктаж проводиться:


  1. за діючими на підприємстві інструкціями з ОП відповідно до виконуваних робіт. (абз. 9 п. 6.4 Типового положення № 15);
  2. безпосереднім керівником робіт (начальник структурного підрозділу, начальник дільниці, майстер тощо) або фізособа, яка використовує найману працю (п. 6.8 Типового положення № 15).


Завершується первинний інструктаж перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж (абз. 1 п. 6.9 Типового положення № 15 абз.1 п. 6.9 Типового положення № 15).


При незадовільних результатах перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного інструктажу протягом 10 днів додатково проводять інструктаж і повторну перевірка знань. (абз. 2 п. 6.9 Типового положення № 15).


3. Стажування (дублювання)


Новоприйняті на підприємство працівники після первинного інструктажу на робочому місці до початку самостійної роботи повинні під керівництвом досвідчених, кваліфікованих працівників пройти стажування протягом не менше 2-15 змін або дублювання протягом не менше шести змін (п. 7.1 Типового положення № 15).

Увага! Слід зазначити, що працівник, під керівництвом якого проводиться стажування/дублювання (далі – стажування), не має права залишити без нагляду працівника, який проходить стажування (дублювання)

Поширеною практикою є забезпечення працівників ЗІЗ різних кольорів. Наприклад каски та сигнальні жилети:


  1. білі – для керівників;
  2. червоні – для рядових співробітників;
  3. сині – для відвідувачів;
  4. зелені – для практикантів.


Допуск до стажування оформлюють наказом (розпорядженням) роботодавця. У наказі (розпорядженні) визначається тривалість стажування та вказується прізвище та ініціали працівника, відповідального за проведення стажування (п. 7.3 Типового положення № 15).


Перелік посад і професій працівників, які повинні проходити стажування, а також тривалість стажування визначаються керівником підприємства відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці. Тривалість стажування залежить від стажу і характеру роботи, а також від кваліфікації працівника (п. 7.4 Типового положення № 15).


Стажування проводять за програмами для конкретної професії, які розробляють на підприємстві відповідно до функціональних обов’язків працівника і затверджуються роботодавцем (п. 7.6 Типового положення № 15).

Потрібен зразок документа? У нашому розділі «Документи» – все, що треба кадровику. 5500+ шаблонів, які завжди під рукою!

У процесі стажування працівник повинен:


  1. закріпити знання щодо правил безпечної експлуатації технологічного обладнання, технологічних і посадових інструкцій та інструкцій з ОП;
  2. оволодіти навичками орієнтування у виробничих ситуаціях у нормальних і аварійних умовах;
  3. засвоїти в конкретних умовах технологічні процеси і обладнання та методи безаварійного керування ними з метою забезпечення вимог безпеки праці.


Роботодавцю надане право своїм наказом (розпорядженням) звільняти від проходження стажування (дублювання) працівника, який має стаж роботи за відповідною професією не менше 3 років або переводиться з одного підрозділу до іншого, де характер роботи та тип обладнання, на якому він працюватиме, не змінюються (п. 7.5 Типового положення № 15).


4. Допуск до самостійної роботи


Після закінчення стажування та при задовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці наказом (розпорядженням) роботодавця (або керівника структурного підрозділу) працівник допускається до самостійної роботи, про що робимо запис у журналі реєстрації інструктажів. Якщо працівник не оволодів необхідними виробничими навичками чи отримав незадовільну оцінку з протиаварійних та протипожежних тренувань, стажування новим наказом може бути продовжено на термін не більше двох змін (п. 7.9 Типового положення № 15).


5. Навчання з питань охорони праці


Посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затверджений наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 № 263/121 проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці (п. 4.1 Типового положення № 15).


Спецнавчання проводить роботодавець на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням:


  1. конкретних видів робіт;
  2. виробничих умов;
  3. функціональних обов'язків працівників.


Затверджують такі плани наказом (розпорядженням) роботодавця (п. 4.3 Типового положення № 15).


Слід зазначити, що навчання з питань охорони праці може проводитись як безпосередньо на підприємстві, так і іншим суб’єктом господарювання (п. 4.3 Типового положення № 15).


6. Перевірка знань з питань охорони праці


Перед перевіркою знань з питань охорони праці на підприємстві для працівників організовують навчання: лекції, семінари та консультації (п. 3.7 Типового положення № 15).


Перевірка знань працівників з питань охорони праці проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов'язків (п. 3.8 Типового положення № 15).

Увага! Особи, які суміщують професії, проходять навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці як з їхніх основних професій, так і за професіями, що суміщуються (п. 3.6 Типового положення № 15)

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників, з урахуванням специфіки виробництва, складається членами комісії та затверджується роботодавцем (п. 3.11 Типового положення № 15).


Формою перевірки знань з питань охорони праці працівників є тестування, залік або іспит. Тестування проводиться комісією за допомогою технічних засобів (автоекзаменатори, модульні тести тощо), залік або іспит – за екзаменаційними білетами у вигляді усного або письмового опитування (п. 3.12 Типового положення № 15).


У разі незадовільних результатів перевірки знань з питань охорони праці працівники протягом одного місяця повинні пройти повторне навчання і повторну перевірку знань. Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці (п.п. 3.15 та 3.16 Типового положення № 15).

Увага! Відповідальність за організацію і здійснення інструктажів, навчання та перевірки знань працівників з питань охорони праці покладається на роботодавця

Висновки


  1. Розробка Положення про навчання підприємства кращими фахівцями – фундамент для якісного навчання та інструктажів.
  2. Навчання проводять не «взагалі», а відповідно функціональних обов'язків працівників.
  3. Відповідальність на навчання покладається на роботодавця.


Віктор СТЕПАНОВИЧ, редактор kadroland


Шаблони та зразки документів:


Наказ про затвердження Програми проведення вступного інструктажу з питань охорони праці та пожежної безпеки

Програма проведення вступного інструктажу з питань охорони праці та пожежної безпеки

Посадова інструкція інструктора протипожежної профілактики

Журнал реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях

Положення про навчання з питань охорони праці

Наказ про проведення стажування


Статті на тему:


Обов’язкові документи з охорони праці на підприємстві

Охорона праці на підприємстві: обов’язкові документи та відповідальні особи

Інструктаж з пожежної безпеки на підприємстві

Положення про службу охорони праці на підприємстві

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇