Вивільнення працівників: як правильно запропонувати посади з майбутнього штатного розпису

На момент попередження про вивільнення вакансій у штатному розписі немає. Новий штатний розпис вводиться в дію через 2 місяці, – там вже вакансії з’являються. Роботодавцю потрібно вже розуміти, хто з працівників згоден на переведення, а кого звільняти, бо усім вакансій не вистачить. Тож, чи можемо ми пропонувати працівникам у попередженнях про вивільнення вакансії, які містяться у затвердженому штатному, який вступає в дію лише через 2 місяці?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Так. Ба більше роботодавець зобов’язаний пропонувати працівникам у попередженнях про вивільнення вакансії, передбачені в новому штатному розписі, який набирає чинності через 2 місяці.


Відповідно до ст. 49² Кодексу законів про працю України, при вивільненні працівників з ініціативи роботодавця роботодавець зобов’язаний запропонувати наявні вакансії, які відповідають кваліфікації працівника, нижчі посади або менш оплачувані роботи (якщо працівник згоден).

Потрібен зразок документа? У нашому розділі «Документи» – все, що треба кадровику. 5600+ шаблонів, які завжди під рукою!

На дату попередження (наприклад, 22.05.2025) вакансій у чинному штатному розписі немає. Водночас затверджено новий штатний розпис, який набирає чинності з 22.07.2025, де вакансії з’являються. Фактично – так, якщо штатний вже затверджено і вакансії передбачено саме з моменту, коли закінчиться 2-місячний строк попередження. Таким чином, якщо ви пропонуєте працівнику переведення на таку «майбутню» посаду з дати, коли вона вводиться, це може допомогти людині можливість уникнути звільнення.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» — це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.

Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Наказ про звільнення у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників (у довільні формі)

Наказ про внесення змін до штатного розпису та скорочення чисельності працівників у зв'язку з реорганізацією

Подання профспілковому комітету про розірвання трудового договору у зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників

Протокол загальних зборів трудового колективу при скороченні працівників

Наказ про попередження про звільнення у зв'язку із скороченням посади


Статті та консультації на тему:


Скорочення персоналу на підприємстві: як правильно оформити звільнення

Скорочення працівників: 7 кроків для звільнення

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇