- Право на відпустку в перший рік роботи
- Відпустка до 6 місяців: як обчислюється
- Щорічна відпустка поза графіком
- Відпустка «авансом»: ризики для роботодавця
- Пільгові категорії працівників
- Як прописати умови надання відпустки «на випередження»
- Щорічна відпустка в другий і наступні роки: умови та можливості
- Щорічна відпустка після тривалої перерви в роботі
- Висновки
Право на відпустку в перший рік роботи
Надання відпусток регулюється законодавством України, в тому числі Кодексом законів про працю України та Законом України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки».
Право на щорічну основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи виникає після шести місяців безперервної роботи на підприємстві (ст. 10 Закону про відпустки). Важливо розуміти, що цей строк відраховується з моменту укладення трудового договору, і він не залежить від календарного року.
Живе онлайн спілкування з професіоналами – можливість поставити своє питання та отримати відповідь одразу. Безкоштовно і без зайвих формальностей
Наприклад, якщо працівника прийнято на роботу 14 липня 2025 року, то право на щорічну відпустку повної тривалості він отримає лише з 14 січня 2026 року.
Однак це не означає, що працівник не може скористатися відпусткою взагалі до цього моменту. До цієї дати завжди є можливість надати відпустку пропорційно відпрацьованому часу.
Відпустка до 6 місяців: як обчислюється
Якщо працівник ще не відпрацював 6 місяців, він може отримати відпустку за згодою роботодавця. При цьому тривалість такої відпустки буде обчислюватися пропорційно відпрацьованому часу. Якщо мінімальна тривалість щорічної основної відпустки складає 24 календарні дні за повний робочий рік, то працівник «заробляє» приблизно 2 дні відпустки за кожен відпрацьований місяць.
Тож, якщо працівник відпрацював 3 місяці, йому можна надати відпустку тривалістю до 6 календарних днів.
Проте, щоб уникнути помилок, рекомендується використовувати калькулятор днів відпустки, щоб точно визначити кількість днів, на які має право працівник.
Щорічна відпустка поза графіком
Згідно з внутрішнім регламентом підприємства, щорічні відпустки надаються згідно з графіком відпусток, який затверджується роботодавцем за погодженням із профспілкою. Однак новоприйнятий працівник не обов’язково включений до цього графіка. І хоча відсутність у графіку може бути обмеженням, це не є підставою для відмови у наданні відпустки. За згодою роботодавця новому працівникові можна надати щорічну відпустку пропорційно відпрацьованому часу поза графіком. Для цього працівник подає заяву, а роботодавець видає наказ про надання відпустки.
⏰🎉 На годиннику – Щасливі години! Оплачуйте 10 місяців користування, а забирайте +2 місяці в ПОДАРУНОК!
Відпустка «авансом»: ризики для роботодавця
Надання щорічної відпустки до 6 місяців у повному обсязі, тобто «авансом», є ризикованим кроком для роботодавця. Причина полягає в тому, що немає гарантії, що працівник відпрацює весь рік, за який йому вже надали відпустку. Якщо працівник звільниться раніше, доведеться утримати з його зарплати вартість «відгуляних наперед» днів відпустки. Важливо розуміти, що не у всіх випадках можна утримати ці відпускні, тому варто заздалегідь обговорювати такі моменти і прописувати умови в трудовому договорі.
Пільгові категорії працівників
Працівники, які належать до пільгових категорій, мають право на щорічну відпустку повної тривалості навіть до того, як відпрацюють 6 місяців на підприємстві. Серед таких категорій працівників (ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки):
- жінкам – перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами або після неї, а також жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
- особам з інвалідністю;
- особам віком до вісімнадцяти років;
- чоловікам, дружини яких перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами;
- особам, звільненим після проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби, якщо після звільнення із служби вони були прийняті на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання;
- сумісникам – одночасно з відпусткою за основним місцем роботи;
- працівникам, які успішно навчаються в навчальних закладах та бажають приєднати відпустку до часу складання іспитів, заліків, написання дипломних, курсових, лабораторних та інших робіт, передбачених навчальною програмою;
- працівникам, які мають путівку (курсівку) для санаторно-курортного (амбулаторно-курортного) лікування;
- батькам – вихователям дитячих будинків сімейного типу;
- в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.
Роботодавець не може відмовити в наданні відпустки працівникам цих категорій незалежно від тривалості їх роботи.
Як прописати умови надання відпустки «на випередження»
Якщо працівник не належить до пільгових категорій, але бажає отримати відпустку до 6 місяців, це можна прописати безпосередньо в трудовому договорі. Це питання можна погодити ще на етапі працевлаштування. У колективному договорі також можна передбачити можливість надання щорічної відпустки до 6 місяців роботи. Це дасть змогу обом сторонам чітко визначити умови для надання відпустки.
Щорічна відпустка в другий і наступні роки: умови та можливості
У другий та наступні роки роботи працівник має право на щорічну відпустку повної тривалості в будь-який період цього року. Це означає, що навіть якщо робочий рік лише почався, працівник може скористатися відпусткою в будь-який зручний для нього час. Наприклад, другий робочий рік розпочинається 1 серпня, і працівник може взяти свою відпустку вже з цього дня.
Щорічна відпустка після тривалої перерви в роботі
Працівники, які повернулися з тривалої відпустки без збереження заробітної плати, з мобілізації або з відпустки по догляду за дитиною, мають право на щорічну відпустку, навіть якщо вони не відпрацювали 6 місяців в поточному році. Однак кількість днів відпустки для таких працівників за такий робочий рік визначається пропорційно відпрацьованому часу. Це означає, що періоди мобілізації, відпустки по догляду за дитиною або відпустки без збереження заробітної плати не зараховуються до стажу для надання відпустки.
Утім якщо у них є відпустка за попередні роки вони цілком можуть нею скористатися.
Висновки
- У перший рік роботи право на щорічну відпустку повної тривалості виникає після шести місяців безперервної роботи. Якщо ж працівник хоче скористатися відпусткою раніше, це можливо — за погодженням з роботодавцем.
- Пільгові категорії працівників мають право на щорічну відпустку повної тривалості незалежно від тривалості роботи у новій компанії — роботодавець не має права відмовити.
- У другий та наступні робочі роки щорічна відпустка повної тривалості надається в будь-який момент робочого року, навіть якщо він щойно розпочався.
- Після тривалих перерв у роботі (мобілізація, декрет, неоплачувана відпустка) — працівник має право на щорічну відпустку за поточний робочий рік без відпрацювання 6 місяців.
Джерело: kadroland
Інструменти кадровика: