👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Якщо у підприємства немає фінансової можливості оплатити дні відпустки за минулі роки, але працівнику потрібна така відпустка, її можна надати без збереження зарплати. Та тут є суттєвий нюанс який ускладнює застосування цієї норми.
Щоб швидко впоратися зі складними обчисленнями та розрахунками, скористайтеся нашими онлайн-калькуляторами для роботи кадровика!
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (зі змінами, внесеними Законом України від 22.11.2023 №3494-IX), у період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустки у зв'язку з усиновленням дитини) понад 24 днів щорічної основної відпустки за поточний робочий рік, за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати.
Тобто якщо у працівника є, приміром, невикористані дні щорічної основної відпустки за минулі роки або право на соцвідпустку на дітей і він просить їх надати зараз, проте у підприємства немає можливості їх оплатити, роботодавець може надати працівнику такі відпустки, але не виплачувати за них відпускні (те, яким чином ці кошти будуть виплачені у майбутньому, після припинення воєнного стану, нормативними актами поки не врегульовано).
Проте, як зазначено в листі Мінекономіки від 28.01.2024 №4706-05/6893-09, у разі прийняття рішення роботодавцем щодо надання без збереження заробітної плати невикористаної оплачуваної відпустки роботодавець має:
- Обґрунтувати необхідність її надання без збереження заробітної плати.
- Документально підтвердити настання обставин, що спричинили таку необхідність (тобто фінансову неспроможність підприємства оплатити таку відпустку).
Тож на практиці норма щодо надання оплачуваних відпусток без їхньої оплати наразі фактично не використовується – майже жодне підприємство, яке працює, не може підтвердити свою неспроможність в оплаті таких відпусток. А якщо дійсно може, – то як правило не бажає використовувати цю норму через те, що є ризик визнання її неправомірною.
Та й набагато простіше надати працівникові звичайну» відпустку без збереження зарплати за згодою сторін за ст. 26 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки».
👌Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.
Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».
Джерело: kadroland
⏰🎉 На годиннику – Щасливі години! Оплачуйте 10 місяців користування, а забирайте +2 місяці в ПОДАРУНОК!
Довідники:
Тривалість неоплачуваних відпусток
Статті та консультації на тему:
Відпустки без збереження зарплати: табелюємо правильно
Як оформити неоплачувану відпустку у зв'язку з продовженням воєнного стану – онлайн-помічник
Надання відпустки без збереження зарплати за сімейними обставинами: заява + наказ
Відпустки без збереження зарплати в умовах воєнного стану: заява + наказ
Відпустка без збереження зарплати під час війни: що відбувається з вашим стажем та пенсією
Як розрахувати дні щорічної відпустки, якщо були неоплачувані відпустки
Відпустка за свій рахунок на 3 місяці: як оформити правильно і не отримати штраф