- Повторне бронювання в Дії без 72 годин: механізм працює!
- З 16 січня змінено Правила військового обліку на підприємстві
- Чи можуть мобілізувати викладачів, вчителів та студентів
- Ризики непроходження ВЛК до 4 лютого, направлення на ВЛК в Резерв+
- Оцифрування трудової книжки: як перевірити статус
- Право на соцвідпустку на дітей для одинокої матері: чим підтвердити
Повторне бронювання в Дії без 72 годин: механізм працює!
Нагадаю, що після 28 лютого всі броні, надані до 1 грудня через Дію або за рішенням Мінекономіки, втрачають чинність, а під час повторного бронювання з 1 березня виникає ризик мобілізації працівника.
З 22 січня на порталі «Дія» запрацював анонсований Урядом механізм бронювання працівників без очікування 72 годин (Постанова КМУ від 14.01.2025 №36 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час»).
Скористатися послугою «швидкого» бронювання можуть підприємства з оновленою критичністю за новими критеріями до 1 березня 2025 року.
Як пояснюють фахівці Дії, спершу необхідно подати заяву про анулювання попереднього бронювання, після опрацювання якої можна подавати списки на нове бронювання працівників. Загалом процедура триває не більше доби.
У разі позитивного результату бронювання працівники критично важливих підприємств отримають відстрочку на 12 місяців.
Детальніше про алгоритм анулювання бронювання у довіднику на Кадроленд.
З 16 січня змінено Правила військового обліку на підприємстві
16 січня 2025 року набрала чинності Постанова КМУ від 31.12.2024 №558 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації», якою вносено зміни у порядок ведення військового обліку.
Зокрема, пп. 8 п. 1 Правил військового обліку, наведених у додатку 2, викладено в новій редакції. Відтепер повідомляти про зміну персональних даних протягом семи днів можна через електронний кабінет (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, далі – Порядок №1487).
У зв’язку з цим Правила військового обліку слід роздрукувати в оновленій редакції. Ознайомлювати працівників із змінами до Правил військового обліку під підпис чи затверджувати зміни окремим наказом Порядок №1487 не вимагає. Проте ви можете проінформувати працівників про зміни, наприклад, розмістивши їх на інформаційному стенді. Разом із тим новоприйнятих працівників, які є військовозобов’язаними, призовниками, резервістами, потрібно з оновленими Правилами.
Внесено зміни також до п. 34 Порядку №1487, який зобов’язує роботодавців перевіряти наявність військово-облікового документа у громадян під час прийняття на роботу (навчання). До внесення змін норма приписувала, що це можна зробити через мобільний додаток Порталу «Дія». З 16 січня мова про це не йде. Проте ми пам’ятаємо, що роздрукований військово-обліковий документ з Резерв+ або додаток «Дія» має QR-код, який має зчитуватися. Відповідальний за військовий облік може його зчитати, відскакувавши QR-код через відповідний функціонал Резерв+.
Докладніше про ведення військового обліку після останніх змін поговоримо на безоплатному вебінарі 30 січня.
Чи можуть мобілізувати викладачів, вчителів та студентів
З 16 січня 2025 року набрали чинності зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (зміни внесено постановою КМУ від 31.12.2024 №1558 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації»).
Нові правила уточнили тривалість відстрочок для різних категорій військовозобов’язаних, в тому числі викладачам та студентам.
Так, наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ, які мають науковий ступінь, а також педагогічні працівники закладів професійної, фахової передвищої та загальної середньої освіти отримують відстрочку до завершення навчального року.
При цьому навчальний рік триватиме до 30 червня 2025 р. У Міноборони надано роз’яснення: «Для викладачів умови отримання відстрочки не змінилися. Вони мають бути працевлаштовані на ставку не нижче 0.75, що підтверджується навчальними планами на навчальний рік, який триває з 1 вересня по 31 серпня (включаючи канікули і відпустку), якщо інше не встановлено Положенням про організацію навчального процесу відповідного закладу».
У роз’ясненні вказано, що Міноборони наразі працює над інтеграцією реєстрів з МОН для автоматичного обміну інформацією та надання відстрочок науковим, науково-педагогічним та педагогічним працівникам.
Тепер щодо ситуації зі студентами. Їм надається відстрочка на один семестр, але не більше ніж на шість місяців. У роз’ясненні Міноборони з цього приводу вказано: тепер здобувачам освіти не потрібно кожних три місяці підтверджувати статус у ТЦК. Раніше саме такою була вимога законодавства під час дії правового режиму воєнного стану та загальної мобілізації. Інформація про студентів міститься в Єдиній державній електронній базі освіти. Поки в реєстрі зазначається, що громадянин здобуває освіту, він гарантовано має право на відстрочку.
Зауважу, що наразі, відстрочки від призову для студентів і аспірантів доступні в системі «Резерв+».
Наостанок також процитуємо Міноборони: канікули та закінчення навчального року не є підставою для втрати права на відстрочку.
Стежити за змінами та роз’ясненнями офіційних органів ви можете за допомогою нашого розділу «Новини та статті».
Ризики непроходження ВЛК до 4 лютого, направлення на ВЛК в Резерв
Міноборони надало роз’яснення щодо наслідків непроходження ВЛК до 4 лютого 2025 року.
Нагадаю, що всі військовозобов'язані громадяни, які раніше мали статус «обмежено придатний», повинні повторно пройти ВЛК до 4 лютого 2025 року (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.03.2024 №3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»).
Виникає питання: чи зобов’язаний військовозобов’язаний самостійно ініціювати проходження ВЛК?
Правила військового обліку зобов’язують призовників, військовозобов’язаних та резервістів з’являтися на медогляд лише за викликом від ТЦК, оформленим у вигляді повістки (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487).
Тобто, на думку юристів, окремих офіційних органів, саме ТЦК повинно викликати, визначити строк для проходження ВЛК та направити на медогляд.
При цьому повідомляється, що 23 січня розпочалося бета-тестування електронних направлень на ВЛК у системі «Резерв+».
Зауважу: якщо ТЦК надішле повістку на проходження ВЛК, а військовозобов’язаний її проігнорує, в системі «Резерв+» буде відображено статус «в розшуку». А такий статус є підставою для відмови у бронюванні.
Більше про ВЛК на безоплатному вебінарі, який відбудеться 30 січня.
Оцифрування трудової книжки: як перевірити статус
Нагадаю, що оцифрування паперових трудових книжок триває до 10 червня 2026 року.
Щоб визначити, чи була оцифрована паперова трудова книжка, роботодавець може отримати витяг з електронної трудової книжки.
Отримати витяг новий роботодавець може після того, як працівник надасть дозвіл через свій особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду або після подання зарплатної звітності.
Алгоритм формування витягу наступний:
- Зайдіть у розділ «Комунікації з ПФУ».
- Оберіть пункт меню «Запит на отримання електронних документів».
- Заповніть форму, вказавши дані застрахованої особи та тип звернення «Витяг з ЕТК».
Переглянути сформований витяг можна через пункт меню «Звернення».
Крім того, працівник може самостійно сформувати витяг з електронної трудової книжки через особистий кабінет на вебпорталі
Пенсійного фонду, а потім передати його роботодавцю.
Більше про паперову та електронну трудову книжку у курсі на Кадроленд.
Право на соцвідпустку на дітей для одинокої матері: чим підтвердити
Згідно зі ст. 19 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» одиноким матерям щорічно надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів.
Однак чинне законодавство не містить конкретного переліку документів, що підтверджують статус одинокої матері, як і визначення самого поняття «одинока матір».
Держпраці у своєму роз’яснені зазначає, що до категорії одинокої матері відноситьсяжінка, яка не перебуває у шлюбі, а в свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або зроблений за вказівкою матері; вдова; жінка, яка самостійно виховує і утримує дитину (в тому числі й розлучена жінка, жінка яка народила дитину поза шлюбом, але батько визнав дитину; і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена).
При цьому ключова умова для отримання додаткової відпустки одинокій матері полягає у тому, що жінка повинна самостійно виховувати дитину, тобто без участі батька саме у її вихованні.
Отже, для реалізації права на соцвідпустку на дітей, жінка, яка виховує дитину без батька, має надати за місцем роботи свідоцтво про народження дитини та документи, що підтверджують відсутність участі батька у вихованні дитини. Це може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини, тощо.
Маєте запитання з приводу надання соцвідпустки на дітей? Задавайте у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь протягом доби.
Тетяна ШОЛКОВА, редактор kadroland