Повідомлення про прийняття працівника на роботу: подаємо за (не)оновленою формою

21.02.2025 Уряд вчергове змінив форму Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником. Які зміни внесено та за якою формою потрібно подавати таке повідомлення зараз? 5 хвилин і розберемося


Що змінилося?


Постановою КМУ від 21.02.2025 №184 «Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413» (далі – постанова № 184) Уряд виклав у новій редакції додаток 1 «Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту» до постанови КМУ від 17.06.2015 №413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником» (далі – постанова № 413).


Головна новація: форму Повiдомлення про прийняття працiвника (домашнього працiвника) на роботу / укладення гiг-контракту викладено у новій редакції та доповнено інформацією про громадянство з метою обліку працевлаштованих іноземців та осіб без громадянства (її зазначатимемо у графі 9).


Під час заповнення цієї графи маємо вказати:


  1. «0», якщо йдеться про іноземця або особу без громадянства;
  2. «1» для громадян України.


Як дізнатися інформацію про громадянство?


При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний, зокрема, подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу (ст. 24 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП).


До документів, які підтверджують громадянство України, належать (ст. 5 Закону України від 18.01.2001 № 2235-III «Про громадянство України»):


  1. паспорт громадянина України;
  2. паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  3. тимчасове посвідчення громадянина України;
  4. дипломатичний паспорт;
  5. службовий паспорт;
  6. посвідчення особи моряка;
  7. посвідчення члена екіпажу;
  8. посвідчення особи на повернення в Україну.


У разі пред’явлення під час оформлення на роботу таких документів проставляємо «1». В інших випадках – «0».


З якої дати застосовувати нову форму повідомлення?


Нова форма повідомлення має застосовуватися із дня набрання чинності постановою № 184, а це станеться після офіційного опублікування цієї постанови. Наразі її не опубліковано.


Чи вже з’явилася нова форма в електронному кабінеті платника податків?


Наразі в електронному кабінеті (далі – ЕК) є лише «стара» форма повідомлення (F3001004). Водночас це й не дивно, адже постанова поки що не набрала чинності. Сподіваємося форма буде замінена одночасно із набранням чинності постановою № 184.


За якою формою подавати повідомлення, якщо в Електронному кабінеті ще не буде оновлення?


Важливо! До набрання чинності постановою № 184 варто подавати повідомлення за наявною в Електронному кабінеті (далі – ЕК) формою.


А ось після набрання чинності постановою № 184 ситуація цікава.


З одного боку, альтернатив не повинно бути, адже, як зазначено в абз. 5 Постанови № 413, за відсутності технічної можливості подання повідомлення засобами електронного зв’язку в електронній формі повідомлення подається у формі документа на папері разом з копією в електронній формі.


З іншого боку, як свідчить практика, податкова у разі не оновлення форми в ЕК деякий час приймає повідомлення за старою формою. Відстежити ситуацію з попередніми оновленнями можна тут. Не виключено, що і цього разу позиція податківців також буде лояльною.


Чи оштрафують підприємство, якщо через ЕК буде подано повідомлення за старою формою?


На нашу думку, ні. Справа в тому, що повідомлення все ж таки буде подане (у разі одержання квитанції 2). При цьому ситуації, коли програмне забезпечення оновлювалося не одночасно з набранням чинності чергових змін, не рідкість. І, наскільки нам відомо, штрафів за це не було. В той же час, ми не можемо стверджувати на 100%, що Держпраці у майбутньому не визнає це порушенням.


А ось якщо не подати повідомлення ані за старою формою (яку вже буде визнано не діючою), ані за новою, Держпраці може розцінити це як фактичний допуск працівника до роботи без повідомлення фіскального органу. В результаті посадовим особам підприємства (чи підприємцю) доведеться сплатити адмінштраф у розмірі від 510 до 1700 грн (повторне порушення – від 1700 до 5100 грн) – ч. 1 та 2 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.


Також і на підприємство можуть накласти штраф, як за інші порушення трудового законодавства – 8000 грн (ст. 265 КЗпП).


Василь ЦИГАНЕНКО, редактор kadroland, експерт з питань трудового законодавства, оплати праці та оподаткування


Стаття на тему:


Повідомлення про прийняття працівника на роботу

Процедура прийняття на роботу: 5 кроків до оформлення трудових відносин

Новий працівник не став до роботи – дії роботодавця

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇