Роботодавець обов'язково оформлює паперову трудову книжку для новоприйнятого працівника за його вимогою

Здобувач роботи, який вперше працевлаштовується має право звернутися з вимогою до роботодавця щодо оформлення паперової трудової книжки. Якщо працівник не висловив бажання, роботодавець не зобов'язаний це робити

У Держпраці запитали: як оформити трудову книжку для працівниці яка працевлаштувалася вперше?


У роз'ясненні фахівців Держпраці нагадали: з 2021 року в Україні використовуються електронні трудові книжки як цифрові аналоги паперових. До 10 червня 2026 року діє перехідний період, коли нам поступово слід відмовитися від паперових трудових книжок і перейти на електронні трудові книжки. Проте працівники, які хочуть отримувати відомості про трудову діяльність саме в паперовій формі, зможуть і надалі користуватися такою можливістю.


Держпраці роз‘яснила, що трудова книжка оформлюється за першим місцем роботи. Для цього працівник подає роботодавцю: паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку. При укладанні трудового договору громадянин зобов'язаний подати, зокрема трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність.

При укладанні трудового договору громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки. Тут важливий нюанс: якщо здобувач роботи працевлаштовується вперше, то трудова книжка оформлюється за бажанням працівника. Якщо працівник не виявив бажання, то роботодавець не має обов'язку це робити

Вперше трудову книжку слід заповнити не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника (п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту населення від 29.07.1993 № 58). Але ст. 48 КЗпП містить інші строки. Отже, на вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше 5 днів після прийняття на роботу. Тож радимо дотримуватися строку, зазначеного у КЗпП.


Джерело: Держпраці