Чим відрізняється звільнення за власним бажанням від звільнення за угодою сторін

Якщо роботодавець згоден задовольнити прохання працівника про звільнення до закінчення строку попередження, це не означає, що трудовий договір припиняють за пунктом 1 статті 36 КЗпП – за угодою сторін. Хіба що сторони домовилися саме про таку підставу припинення трудового договору. Стати на облік по безробіттю можливо в однаковий термін по 38 та по 36 п. 1 статті. В чому полягає практична різниця, по якій статті відбувається звільнення 38 чи 36 п. 1 ?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


За власним бажанням працівник має право звільнитися без згоди роботодавця, за угодою сторін – лише за його згодою.


Ініціатором звільнення за власним бажанням може бути лише працівник – відповідно до ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні.


Тобто якщо роботодавець не згоден, то покинути роботу раніше, аніж через 14 днів після подання своєї заяви про звільнення, працівник не може (якщо в нього немає поважних причин для звільнення) – це вважатиметься прогулом.


Водночас якщо роботодавець не заперечує, то звільнення можна провести й без відпрацювання двох тижнів, навіть, у день подання заяви про звільнення.


А затримувати звільнення довше, аніж на 14 днів після подання працівником заяви про звільнення за власним бажанням роботодавець не може.

Скарбниця кадрових документів у Вас завжди напохваті. Завантажте необхідний зразок або шаблон у розділі Документи!

Натомість за п. 1 ст. 36 КЗпП ініціатором звільнення за угодою сторін може бути не лише працівник, а й роботодавець – він може надати працівнику пропозицію щодо згоди на звільнення, проте якщо працівник на це не погодиться, то роботодавець звільнити його за цією підставою не зможе.


Проте й у випадку, коли працівник подасть заяву про звільнення саме за угодою сторін, то якщо роботодавець на це не згоден, він має право відмовити працівнику у звільненні й працівник, на відміну від звільнення за власним бажанням, не зможе просто не виходити на роботу, навіть, після відпрацювання двох тижнів – це буде прогулом. Тож тут йому варто написати заяву на звільнення за власним бажанням.


Також у працівника є право лише в односторонньому порядку відкликати свою заяву про звільнення за власним бажанням за ст. 38 КЗпП і наказ про звільнення за таких обставин доведеться скасувати.


При звільненні за угодою сторін за п. 1 ст. 36 КЗпП такої можливості у працівника немає – якщо він подав заяву на звільнення за угодою сторін і на її підставі було видано наказ про звільнення, то скасувати його можна лише за взаємною домовленістю сторін (якщо роботодавець не бажає продовжувати з працівником трудові відносини, то він має право не допускати його до роботи і не зобов'язаний скасовувати наказ про звільнення).


Якщо працівник виявляє бажання звільнитися раніше, аніж через два тижні, й роботодавець не заперечує, то за наслідками для працівника немає різниці у підставі для звільнення, він може обрати будь-яку: або за власним бажанням, або за угодою сторін.


👌Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.

Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Заява про звільнення за власним бажанням у 2025 році з виплатою грошової компенсації

Наказ про звільнення за власним бажанням у 2025 році з виплатою грошової компенсації

Заява про звільнення за власним бажанням із поважної причини

Наказ про звільнення за власним бажанням у 2024 році (типова форма № П-4)

Наказ про звільнення строковика за власним бажанням із поважної причини

Заява про звільнення за угодою сторін

Наказ про звільнення за угодою сторін

Пропозиція про припинення трудового договору за угодою сторін

Наказ про звільнення за угодою сторін до закінчення строку трудового договору


Статті на тему:


Звільнення за власним бажанням або угодою сторін: принципові відмінності, плюси та мінуси

Звільнення за власним бажанням у 2025 році: заява та наказ

Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника + зразки наказів

Грошова компенсація відпусток при звільненні: обов’язковість та особливості розрахунку днів

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇