Коли (не)потрібна доплата за ведення військового обліку: рішення суду

Чи потрібно доплачувати за ведення військового обліку, якщо ці обов’язки є частиною посадових обов’язків? Це питання викликало багато суперечок. Більшість кадровиків знають позицію Мінсоцполітики, але є ще позиція ТЦК, з якою також доводиться рахуватися. В цій статті наведемо аргументи суду


  1. Окрема посада чи покладення обов’язків із ведення військового обліку
  2. Позиція Мінсоцполітики та Держпраці
  3. Позиція суду
  4. Позиція ТЦК


Окрема посада чи покладення обов’язків із ведення військового обліку


З 5 січня 2023 року діє Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487. Пунктом 10 зазначеного документу передбачено, що за наявності на військовому обліку менш як 500 призовників, військовозобов’язаних та резервістів обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на особу служби персоналу, якій встановлюється доплата в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, а для державних службовців – в межах економії фонду оплати праці.

Військовий облік викликає більше запитань, ніж відповідей? Звертайтесь до персонального Консультанта з ВО. Ви отримуєте не просто пораду – а постійну підтримку, перевірку документів, відповіді на будь-які питання. І все це – анонімно!

Отже, якщо більше ніж 500 призовників, військовозобов’язаних і резервістів, то потрібна окрема посада інспектора з військового обліку. Окрема посада передбачає встановлення окладу, тому тут питань не виникає.


Інша ситуація, коли на підприємстві менше ніж 500 призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Такому підприємству не потрібен окремий інспектор з військового обліку, а обов’язки із ведення військового обліку слід покласти на працівника служби персоналу.


Якщо такого працівника немає, обов’язки із ведення військового обліку покладаються на спеціаліста, який веде облік працівників (п. 8 Порядку №1487). Одним словом, якщо є кадровик, призначаємо його (за його згоди) відповідальним за ведення військового обліку. Якщо кадровика немає, призначаємо іншу особу, яка веде кадровий облік на підприємстві.


Позиція Мінсоцполітики та Держпраці


Як було зазначено вище, за виконання обов’язків із ведення військового обліку встановлюється доплата до 50% посадового окладу.


Ніби все зрозуміло, додаткова робота потребує додаткової оплати. Але у більшості випадків, обов’язки із ведення військового обліку вносять до посадової інструкції, наприклад, кадровика.

Приклад. Інспектор з кадрів погодився вести військовий облік. Відповідні обов’язки внесли до посадової інструкції інспектора з кадрів (наші передплатники можуть скористатися зразком посадової інструкції)

За виконання посадових обов’язків передбачено посадовий оклад.


Виникає логічне запитання:

За що доплачувати, якщо є посадові обов’язки – є посадовий оклад?

Мінсоцполітики ще у 2018 році надавало свої роз`яснення з приводу такої доплати й зазначило наступне:

Якщо на посадову особу кадрового підрозділу або служби управління персоналом покладаються додаткові обов`язки з ведення військового обліку, які не передбачено посадовою інструкцією, то за їх виконання встановлюється відповідна доплата. Зазначене відповідає функціональному призначенню доплат і надбавок, що є елементами тарифної системи, за допомогою яких компенсують відхилення від умов роботи, що визнаються нормальними й безпосередньо не враховуються в тарифних ставках і посадових окладах. Якщо в посадовій інструкції, наприклад, інспектора з кадрів, визначено завдання з ведення військового обліку, то доплата, передбачена Порядком, не виплачується. У такому разі фахівець кадрової служби при веденні військового обліку виконує свої безпосередні обов`язки та отримує відповідну оплату з урахуванням виконання зазначених функціональних обов`язків

Можна також ознайомитися з позицією Держпраці.


Позиція суду


Пропонуємо ознайомитись з позицією й аргументами Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/14729/24 від 10.04.2025.


До суду звернулася особа, відповідальна за ведення військового обліку, яка просила:


  1. визнати протиправною бездіяльність роботодавця щодо ненарахування та невиплати доплати за ведення військового обліку;
  2. стягнути доплату у розмірі 50% посадового окладу за період з 14.08.2020 по 03.09.2024.


Аргументи позивачки:


  1. її було офіційно призначено відповідальною за ведення військового обліку трьома окремими наказами;
  2. обов’язки з військового обліку, на її думку, не входили до функціональних обов’язків, тому вони були додатковими;
  3. відповідно до п. 10 Порядку №1487 вона має право на доплату до 50% посадового окладу.


Позиція відповідача і його аргументи:


  1. обов’язки з ведення військового обліку входили до функціональних обов’язків позивачки;
  2. усі посадові інструкції були затверджені і містили пункт про ведення військового обліку;
  3. відповідно доплата не належить, бо не йдеться про додаткові обов’язки.


Цікаво, що Суд відмовив у задоволенні позову відповідальній особі, оскільки:


  1. усі обов’язки з ведення військового обліку були прописані в посадових інструкціях позивача;
  2. позивачка була ознайомлена з цими інструкціями і підписала їх;
  3. доплата за Порядком №1487 передбачена лише у разі покладення додаткових обов’язків, які не охоплені основною посадою.


Суд погодився з роз’ясненням Мінсоцполітики: якщо військовий облік – частина посадових обов’язків, доплата не передбачена.


Отже, як бачимо, суд також вважає, що в разі, коли обов’язки із ведення військового обліку передбачені в посадовій інструкції, доплату здійснювати не потрібно, оскільки це не додаткові обов’язки, а саме посадові обов’язки.


Позиція ТЦК


Результати перевірок ТЦК свідчать про те, що більшість ТЦК зазначає відсутність доплати за ведення військового обліку як порушення.


Оскільки саме ТЦК є тим органом, який має право накладати штрафи за неналежне ведення військового обліку, роботодавці у багатьох випадках приймають рішення про здійснення доплати.


Як бачимо, судові органи не згодні з позицією ТЦК, тому, якщо готові доводити свою позицію в суді, можна не встановлювати доплату.


Але зважайте, що судова практика з цього питання тільки почала формуватися. Тому зміна позиції суду також не виключена.


Порада редакції


Зверніться до свого ТЦК з письмовим запитом, в якому попросіть роз’яснити питання щодо доплати за ведення військового обліку з огляду на рішення суду, позицію Мінсоцполітики та Держпраці. Всі необхідні посилання на тези ми вам надали.


В запиті додатково поставте питання щодо можливості не додавати обов’язки із ведення військового обліку до посадової інструкції, а зазначати такі обов’язки, як додаткові, у відповідному наказі підприємства.


Розуміємо безглуздість таких питань з погляду досвідченого кадровика, але разом з вами шукаємо вихід з ситуації, щоб не давати приводу для штрафу ТЦК і водночас підстав для претензій з боку податкових органів та Держпраці.

Діліться в коментарях вашим досвідом перевірок ТЦК: чи робили вам зауваження, а може, штрафували за відсутність наказу про встановлення доплати?

Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland


Шаблони та зразки документів:


Пропозиція працівнику про ведення військового обліку

Заява-згода на виконання обов'язків тимчасово відсутньої особи відповідальної за ведення військового обліку

Заява-відмова від виконання обов'язків за ведення військового обліку

Заява про покладання обов'язків з ведення військового обліку

Наказ про покладання обов'язків із ведення військового обліку


Мінікурс на тему:


Відповідальний за військовий облік: кого та як призначити, якщо ніхто не згоден


Статті та консультації на тему:


Відповідальний за військовий облік: кого призначити і чи встановлювати доплату

Відповідальний за військовий облік на підприємстві

Директора призначили відповідальним за військовий облік — чи можна так

Чи може бухгалтер на підприємстві вести військовий облік

Доплата за ведення військового обліку, коли обов'язки визначені у посадовій інструкції

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇