- Основні правила
- Коли вносити інформацію до Списків?
- Що вважати зміною посади?
- Чи до кожної групи Списків вносити інформацію про зміну посади?
- В графах 17 та 18 показувати всі події чи останню?
- Замість висновку
Основні правила
Відповідно до п. 41 та 42 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, у разі прийняття на роботу чи звільнення з роботи призовників, військовозобов’язаних або резервістів інформація про них у п’ятиденний строк вноситься до списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Крім того, відповідно до п. 34 Порядку №1487 з метою ведення персонального військового обліку підприємства, установи та організації вносять у п’ятиденний строк з дня подання відповідних документів (або відображають в електронній формі інформацію, що міститься у таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія) зміни облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів до Списків. Причому серед змін, які слід відображати в Списках, зазначено зміну посади.
Отже, при прийнятті, звільненні та зміні посади у відповідального за військовий облік є 5 днів, щоб внести відповідну інформацію до відповідного Списку. Таку інформацію містить графа 17 «Посада, реквізити акта про призначення/ звільнення на посаду/з посади».
А тепер нумо шукати відповіді на конкретні питання.
Коли вносити інформацію до Списків?
На внесення інформації до Списків відведено 5 днів. Оскільки не уточнено інше, то орієнтуємося на календарні дні.
Одразу пояснимо для скептиків: звісно, дата внесення записів до Списку ніде не проставляється. Але особливо контролювати строк необхідно на випадок, якщо перевіряючі вже прийшли з перевіркою, а ви, наприклад, приймаєте на роботу військовозобов’язаного. Щоб внести його до Списку у вас є 5 к.дн.: протягом такого строку відсутність інформації в Списку – не порушення, а от далі – можуть «причепитися».
До речі, в Порядку №1487 не зазначається, що строк обраховується від дати видання наказу. А отже, вважаємо, що в такому випадку орієнтуватися треба на дату події: прийняття, звільнення, переведення тощо.
Що вважати зміною посади?
Якщо читати буквально, то сюди потрапляє і переведення працівника на іншу посаду, і, наприклад, уточнення чи зміна назви посади у випадку внесення змін до Класифікатора професій.
Але… Чи дійсно ТЦК потрібна інформація про «зміну порядку слів в назві посаді» (а таке буває при внесенні змін до Класифікатора професій)? Вважаємо, що ні. Аргументи – далі.
Чи до кожної групи Списків вносити інформацію про зміну посади?
На перший погляд, питання дивне, адже жодного уточнення в п. 34 Порядку №1487 немає. Тобто, норма загальна для всіх груп списків.
Але! В Переліку інформації, яка зазначається в облікових записах списку персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів (наведено під додатком 5 Порядку №1487), є відмінності у заповненні графи 17 залежно від складу.
Так, в графі 17 «Посада, реквізити акта про призначення/ звільнення на посаду / з посади» зазначають:
- у Списках офіцерського складу – найменування посади, дату та номер розпорядчого документа про призначення на посаду / звільнення з посади (останнього переведення, переміщення);
- у Списках рядового, сержантського та старшинського складу – найменування посади, дата та номер розпорядчого документа про призначення/ звільнення на посаду / з посади;
- у Списках призовників – найменування посади, дата та номер розпорядчого документа про призначення / звільнення на посаду /з посади.
Якщо виходити з цього роз’яснення, то інформацію про зміну посади (а точніше, про переведення на іншу посаду) вносимо тільки по працівниках офіцерського складу. Щодо інших – зазначаємо тільки інформацію про прийняття та звільнення.
Як же бути?
Тут бачимо два варіанти дій.
Перший – вчиняємо так, як прописано в Переліку. Не хочуть бачити переведення у Списках рядового, сержантського, старшинського складу та по призовниках, то й не зазначаємо. До речі, ось ця неоднозначність підштовхує до висновку, що зміна назви посади через коригування Класифікатора професій не сильно цікавить ТЦК.
Другий – по всіх працівниках показуємо переведення на іншу посаду. Додатковий аргумент – так в Списках буде актуальна інформація. Автор схиляється саме до такого варіанту.
В графах 17 та 18 показувати всі події чи останню?
Ще одне «цікаве» питання. Порядок №1487 про це – ні пари з вуст. Нумо розбиратися.
Графа 17
Тут можливі такі варіанти:
- зазначати тільки відомості про останню подію. Наприклад, якщо відбулося звільнення, то прибираємо інформацію про прийняття, проставляємо відмітку «Звільнено», як того вимагає Порядок №1487, і фіксуємо тільки інформацію про звільнення. До такого висновку підштовхує роз’яснення з Переліку інформації про офіцерський склад. Зауважте, що пропонується зазначати інформацію про останнє переведення;
- фіксувати всі події. Тобто, в графі 17 буде посилання на наказ про прийняття, переведення (принаймні по офіцерах), звільнення. На думку автора, саме така наскрізна фіксація всіх подій є найбезпечнішою.
Графа 18
В графі 18 «Реквізити повідомлення про призначення / звільнення на посаду / з посади» зазначають дату та номер повідомлення до ТЦК (додаток 4) про призначення / звільнення на посаду / з посади (у паперовій формі запис робиться від руки).
Зауважте, формально фіксувати тут інформацію про подання додатка 4 в разі переведення не передбачено. Але, на думку автора, краще зазначити реквізити такого повідомлення. Тоді графи 17 та 18 корелюватимуть між собою.
Поєднуємо графи 17 та 18
Прийняли призовника, військовозобов’язаного резервіста:
- протягом 5 к.дн. з дати прийняття «завели» на нього рядок в Списку (умовно – відкрили картку);
- в графі 17 зафіксували посаду і реквізити наказу про прийняття;
- в графу 18 внесли інформацію про подання додатка 4 до ТЦК працівника.
Звільнили призовника, військовозобов’язаного резервіста:
- протягом 5 к.дн. з дати звільнення в графі 17 зробили відмітку «Звільнено», внесли реквізити наказу про звільнення. Оскільки в Порядку №1487 не сказано прибирати звільнених зі Списків, а є вказівка робити відмітку про звільнення, то є припущення, що їх «зберігаємо» в Списках до кінця року, в якому відбулося звільнення. Але на практиці ТЦК можуть висувати «свої» вимоги. Бажано зробити відповідний запит і дослухатися до письмово наданих порад;
- в графу 18 внесли інформацію про подання додатка 4 до ТЦК працівника.
Зміна посади (переведення) призовника, військовозобов’язаного резервіста:
- по працівниках офіцерського складу до графи 17 однозначно вносимо інформацію про актуальну посаду та реквізити наказу про переведення. Щодо іншого складу – враховуйте можливі варіанти, які ми розглянули вище;
- в графу 18 радимо внести інформацію про подання додатка 4 до ТЦК працівника.
Замість висновку
Багато «якщо»? Так, дійсно, чимало. Та пов’язано це із тим, що в Порядку №1487 не має чітких вказівок і тому кожен ТЦК озвучує свою позицію...
А як ви заповнюєте ці графи? Які вимоги у вашого ТЦК? Діліться в коментарях.
Яна ЯРОШЕНКО, експерт з трудового права, кадрового та військового обліку
Шаблони та зразки документів:
Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок
Списки персонального військового обліку призовників (додаток 5)
Статті та консультації на тему:
Списки військового обліку-2025: місія «підписати, зареєструвати, зберігати»