Прийняття, звільнення і переведення працівника на іншу посаду: заповнюємо графи 17 та 18 Списків ВО

Диявол ховається у дрібницях. Чули такий вислів? Яскравий приклад, як він працює, це заповнення Списків персонального військового обліку (далі – Списки). Поки ми глобально розбираємося з правилами ведення списків, деталі губляться. От, наприклад, заповнення граф 17 та 18 Списків при прийнятті, звільненні та переведенні. Чи все так однозначно? Читайте статтю і рахуйте, скільки можливих варіантів розвитку подій ми розглянули


  1. Основні правила
  2. Коли вносити інформацію до Списків?
  3. Що вважати зміною посади?
  4. Чи до кожної групи Списків вносити інформацію про зміну посади?
  5. В графах 17 та 18 показувати всі події чи останню?
  6. Замість висновку


Основні правила


Відповідно до п. 41 та 42 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, у разі прийняття на роботу чи звільнення з роботи призовників, військовозобов’язаних або резервістів інформація про них у п’ятиденний строк вноситься до списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.


Крім того, відповідно до п. 34 Порядку №1487 з метою ведення персонального військового обліку підприємства, установи та організації вносять у п’ятиденний строк з дня подання відповідних документів (або відображають в електронній формі інформацію, що міститься у таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія) зміни облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів до Списків. Причому серед змін, які слід відображати в Списках, зазначено зміну посади.


Отже, при прийнятті, звільненні та зміні посади у відповідального за військовий облік є 5 днів, щоб внести відповідну інформацію до відповідного Списку. Таку інформацію містить графа 17 «Посада, реквізити акта про призначення/ звільнення на посаду/з посади».


А тепер нумо шукати відповіді на конкретні питання.


Коли вносити інформацію до Списків?


На внесення інформації до Списків відведено 5 днів. Оскільки не уточнено інше, то орієнтуємося на календарні дні.


Одразу пояснимо для скептиків: звісно, дата внесення записів до Списку ніде не проставляється. Але особливо контролювати строк необхідно на випадок, якщо перевіряючі вже прийшли з перевіркою, а ви, наприклад, приймаєте на роботу військовозобов’язаного. Щоб внести його до Списку у вас є 5 к.дн.: протягом такого строку відсутність інформації в Списку – не порушення, а от далі – можуть «причепитися».


До речі, в Порядку №1487 не зазначається, що строк обраховується від дати видання наказу. А отже, вважаємо, що в такому випадку орієнтуватися треба на дату події: прийняття, звільнення, переведення тощо.


Що вважати зміною посади?


Якщо читати буквально, то сюди потрапляє і переведення працівника на іншу посаду, і, наприклад, уточнення чи зміна назви посади у випадку внесення змін до Класифікатора професій.


Але… Чи дійсно ТЦК потрібна інформація про «зміну порядку слів в назві посаді» (а таке буває при внесенні змін до Класифікатора професій)? Вважаємо, що ні. Аргументи – далі.


Чи до кожної групи Списків вносити інформацію про зміну посади?


На перший погляд, питання дивне, адже жодного уточнення в п. 34 Порядку №1487 немає. Тобто, норма загальна для всіх груп списків.


Але! В Переліку інформації, яка зазначається в облікових записах списку персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів (наведено під додатком 5 Порядку №1487), є відмінності у заповненні графи 17 залежно від складу.


Так, в графі 17 «Посада, реквізити акта про призначення/ звільнення на посаду / з посади» зазначають:


  1. у Списках офіцерського складу – найменування посади, дату та номер розпорядчого документа про призначення на посаду / звільнення з посади (останнього переведення, переміщення);
  2. у Списках рядового, сержантського та старшинського складу – найменування посади, дата та номер розпорядчого документа про призначення/ звільнення на посаду / з посади;
  3. у Списках призовників – найменування посади, дата та номер розпорядчого документа про призначення / звільнення на посаду /з посади.


Якщо виходити з цього роз’яснення, то інформацію про зміну посади (а точніше, про переведення на іншу посаду) вносимо тільки по працівниках офіцерського складу. Щодо інших – зазначаємо тільки інформацію про прийняття та звільнення.

Як же бути?

Тут бачимо два варіанти дій.


Перший – вчиняємо так, як прописано в Переліку. Не хочуть бачити переведення у Списках рядового, сержантського, старшинського складу та по призовниках, то й не зазначаємо. До речі, ось ця неоднозначність підштовхує до висновку, що зміна назви посади через коригування Класифікатора професій не сильно цікавить ТЦК.


Другий – по всіх працівниках показуємо переведення на іншу посаду. Додатковий аргумент – так в Списках буде актуальна інформація. Автор схиляється саме до такого варіанту.


В графах 17 та 18 показувати всі події чи останню?


Ще одне «цікаве» питання. Порядок №1487 про це – ні пари з вуст. Нумо розбиратися.


Графа 17


Тут можливі такі варіанти:


  1. зазначати тільки відомості про останню подію. Наприклад, якщо відбулося звільнення, то прибираємо інформацію про прийняття, проставляємо відмітку «Звільнено», як того вимагає Порядок №1487, і фіксуємо тільки інформацію про звільнення. До такого висновку підштовхує роз’яснення з Переліку інформації про офіцерський склад. Зауважте, що пропонується зазначати інформацію про останнє переведення;
  2. фіксувати всі події. Тобто, в графі 17 буде посилання на наказ про прийняття, переведення (принаймні по офіцерах), звільнення. На думку автора, саме така наскрізна фіксація всіх подій є найбезпечнішою.


Графа 18


В графі 18 «Реквізити повідомлення про призначення / звільнення на посаду / з посади» зазначають дату та номер повідомлення до ТЦК (додаток 4) про призначення / звільнення на посаду / з посади (у паперовій формі запис робиться від руки).


Зауважте, формально фіксувати тут інформацію про подання додатка 4 в разі переведення не передбачено. Але, на думку автора, краще зазначити реквізити такого повідомлення. Тоді графи 17 та 18 корелюватимуть між собою.


Поєднуємо графи 17 та 18


Прийняли призовника, військовозобов’язаного резервіста:


  1. протягом 5 к.дн. з дати прийняття «завели» на нього рядок в Списку (умовно – відкрили картку);
  2. в графі 17 зафіксували посаду і реквізити наказу про прийняття;
  3. в графу 18 внесли інформацію про подання додатка 4 до ТЦК працівника.


Звільнили призовника, військовозобов’язаного резервіста:


  1. протягом 5 к.дн. з дати звільнення в графі 17 зробили відмітку «Звільнено», внесли реквізити наказу про звільнення. Оскільки в Порядку №1487 не сказано прибирати звільнених зі Списків, а є вказівка робити відмітку про звільнення, то є припущення, що їх «зберігаємо» в Списках до кінця року, в якому відбулося звільнення. Але на практиці ТЦК можуть висувати «свої» вимоги. Бажано зробити відповідний запит і дослухатися до письмово наданих порад;
  2. в графу 18 внесли інформацію про подання додатка 4 до ТЦК працівника.


Зміна посади (переведення) призовника, військовозобов’язаного резервіста:


  1. по працівниках офіцерського складу до графи 17 однозначно вносимо інформацію про актуальну посаду та реквізити наказу про переведення. Щодо іншого складу – враховуйте можливі варіанти, які ми розглянули вище;
  2. в графу 18 радимо внести інформацію про подання додатка 4 до ТЦК працівника.


Замість висновку


Багато «якщо»? Так, дійсно, чимало. Та пов’язано це із тим, що в Порядку №1487 не має чітких вказівок і тому кожен ТЦК озвучує свою позицію...


А як ви заповнюєте ці графи? Які вимоги у вашого ТЦК? Діліться в коментарях.


Яна ЯРОШЕНКО, експерт з трудового права, кадрового та військового обліку

Шаблони та зразки документів:

Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок

Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів офіцерського складу (додаток 5)

Списки персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу (додаток 5)

Списки персонального військового обліку призовників (додаток 5)

Статті та консультації на тему:


Заповнення списків персонального військового обліку, якщо є тільки електронний військово-обліковий документ

Списки військового обліку-2025: місія «підписати, зареєструвати, зберігати»

ТОП-5 відповідей щодо ведення Списків військового обліку

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇