Лікарняні у зарплаті і втрата критичності, нова соцдопомога з 01.07, компенсація відпусток військовим та штрафи у Резерв+ зі знижкою 50%. Коротко про головне за тиждень 30.06.–04.07.2025

Втрата критичності через лікарняні в складі зарплати: перші прецеденти. Компенсація за всі невикористані відпустки військовослужбовцям: підписано Закон № 4470. Нова базова соціальна допомога з 1 липня 2025 року: хто може отримати і як оформити. Штрафи через Резерв+ без відвідування ТЦК і 50% від суми. Звільнення через невідповідність займаній посаді: що треба знати. Різниця між ветеранами війни та учасниками бойових дій: роз’яснення Київського ТЦК. Про це та інше – читайте у статті


  1. Втрата критичності через лікарняні в складі зарплати: перші прецеденти
  2. Компенсація за всі невикористані відпустки військовослужбовцям: підписано Закон № 4470
  3. Нова базова соціальна допомога з 1 липня 2025 року: хто може отримати і як оформити
  4. Штрафи через Резерв+ без відвідування ТЦК і 50% від суми
  5. Звільнення через невідповідність займаній посаді: що треба знати
  6. Різниця між ветеранами війни та учасниками бойових дій: роз’яснення Київського ТЦК


Втрата критичності через лікарняні в складі зарплати: перші прецеденти


Останнім часом галузеві міністерства та ОВА активізували перевірки критично важливих підприємств, особливо щодо дотримання вимог нарахування зарплати працівникам, яких бронюють.


Нагадаю, що більшість критичних підприємств повинні забезпечувати рівень зарплати не нижче 20 000 грн (абз. 3 п. 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час»).


А що входить до цієї суми? Чи враховуються лікарняні? Експерти сперечалися, висловлювали свої позиції, і вже є перші випадки скасування критичного статусу через включення лікарняних до складу зарплати.


Офіційних роз’яснень поки немає, тож ми, як і раніше, радимо не ризикувати. Адже втрата статусу критичного підприємства означає, що працівники втрачають бронювання, а повторно отримати цей статус можна буде не раніше ніж через 6 місяців.

Докладніше про втрату критичності після включення лікарняних до зарплати поговоримо на вебінарі 10 липня

Компенсація за всі невикористані відпустки військовослужбовцям: підписано Закон №4470


01 липня 2025 року Президент підписав Закон України від 04.06.2025 №4470-ІХ «Про внесення змін до статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантування права військовослужбовців на виплату грошової компенсації за всі невикористані дні щорічних основної та додаткової відпусток у разі звільнення зі служби під час дії воєнного стану» (далі – Закон №4470).


Документ гарантує право військовослужбовцям на виплату грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки у разі звільнення зі служби.


Нагадаю, що в період дії воєнного стану щорічні відпустки (основна та додаткові), а також соцвідпустка на дітей військовослужбовцям не надаються. Винятками є:


  1. відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин – до 10 к. дн.;
  2. відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
  3. відпустка для догляду за дитиною до 3 (або до 6) років – у разі потреби в домашньому догляді (надається одному з батьків-військовослужбовців);
  4. відпустка для лікування у разі тяжкого поранення – за висновком ВЛК.


Згідно з новим законом, всі невикористані дні щорічних основної, додаткових відпусток та соцвідпустки на дітей підлягають грошовій компенсації у рік звільнення зі служби (абз. 3 п. 21 ст. 10-1 Закону 1 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).


У разі загибелі військовослужбовця грошову компенсацію отримують:


  1. особи, зазначені в особистому розпорядженні на випадок полону;
  2. у разі його відсутності – дружина (чоловік), батьки та законні представники дітей (крім осіб, які отримують аліменти або були позбавлені батьківських прав – якщо права не поновлено);
  3. у разі відсутності таких осіб – компенсація входить до складу спадщини (п. 22 Закону №2011).


Закон №4470 набирає чинності 03 серпня 2025 р.

Щоб швидко порахувати залишок днів невикористаних відпусток, скористайтеся нашими онлайн-калькуляторами на kadroland

Нова базова соціальна допомога з 1 липня 2025 року: хто може отримати і як оформити


Фахівці Пенсійного фонду роз’яснили, що з 1 липня 2025 року сім’ї з низькими доходами зможуть отримати нову базову соціальну допомогу, запроваджену експериментальним проєктом (Порядок реалізації експериментального проєкту щодо надання базової соціальної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2025 №371 «Деякі питання реалізації експериментального проєкту щодо надання базової соціальної допомоги», далі – Порядок №371).


Одержати виплату зможуть сім’ї, які наразі отримують:


  1. державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям;
  2. допомогу на дітей одиноким матерям;
  3. допомогу на дітей із багатодітних сімей;
  4. тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають змоги утримувати дитину або місце проживання яких невідоме.


З 1 жовтня 2025 року приєднатися зможуть і інші категорії громадян, які підпадають під критерії Порядку №371.


Базову соціальну допомогу призначають автоматично в реальному часі через Єдину інформаційну систему соціальної сфери. Для цього уповноважений представник сім’ї має подати заяву – в електронній формі через портал «Дія» або особисто в паперовому вигляді до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України.


У заяві зазначаються особисті дані та контакти представника сім’ї, а також інформація про всіх членів родини.


Після перевірки даних розмір допомоги автоматично розраховується державною соціальною інформаційною системою. Він визначається як різниця між базовою величиною – та середньомісячним сукупним доходом сім’ї.


Розмір базової величини становить 4500 грн для першого члена сім’ї (уповноваженого представника), кожної дитини до 18 років та особи з інвалідністю I або II групи. Для кожного наступного члена сім’ї базова величина дорівнює 70% цієї суми.


Виплата призначається на 6 місяців, починаючи з місяця звернення уповноваженого представника сім’ї, незалежно від дати подання заяви.


Надалі виплата автоматично продовжується протягом дії експериментального проєкту, який триватиме два роки.

Маєте запитання щодо призупинення трудового договору? Задайте в сервісі «Особистий консультант» й отримайте відповідь від 15 хвилин до доби

Штрафи через Резерв+ без відвідування ТЦК і 50% від суми


На початку тижня розпочалося тестування функції сплати 50% штрафу через застосунок «Резерв+».


Нагадаю, що з квітня діють зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, які дозволяють громадянам, які без поважних причин не оновили дані до 16 липня, самостійно ініціювати розгляд справи про адмінправопорушення та сплачувати штраф у розмірі 50% мінімальної суми — 8500 грн замість 17 000 грн (ст. 210, 2101 КУпАП).


Для цього особа подає заяву до ТЦК через «Резерв+» або письмово, визнає порушення і погоджується на заочне притягнення до відповідальності.


Керівник ТЦК протягом трьох днів перевіряє інформацію та, у разі порушення, виносить постанову з мінімальним штрафом без виклику особи. Постанова надходить у «Резерв+», де можна оплатити штраф за реквізитами.


Незабаром ця функція в «Резерв+» запрацює повноцінно, і ті, хто не уточнив дані вчасно, зможуть скористатися послугою без відвідування ТЦК.


Водночас наші юристи готують матеріал стосовно того, чому краще не користуватися новим функціоналом.

Слідкуйте за рубрикою «Новини та статті» на kadroland, щоб першими дізнаватися про всі важливі зміни

Звільнення через невідповідність займаній посаді: що треба знати


Фахівці Держпраці роз’яснили, що звільнення працівника за «невідповідність» посаді можливе як під час випробування, так і після його завершення – на підставі п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП).


Нагадаю, що під час прийняття на роботу працівнику може бути встановлено випробувальний термін, про що обов’язково зазначається в наказі про прийняття (ст. 26 КЗпП).


Строк випробування не може перевищувати 3 місяців для працівників і 1 місяця для робітників. Дні, коли працівник фактично не виконував свої обов’язки, не зараховуються до тривалості випробувального терміну (ст. 27 КЗпП).


Якщо протягом випробування роботодавець виявить, що працівник не відповідає займаній посаді або виконуваній роботі, його можна звільнити на підставі п. 11 ст. 40 КЗпП, письмово попередивши за три дні.


При цьому Держпраці звертає увагу, якщо невідповідність посаді встановлено вже після завершення випробувального терміну, працівника звільняють за іншою правовою підставою – п. 2 ст. 40 КЗпП. Це можливо, якщо така невідповідність підтверджується, наприклад, через недостатню кваліфікацію, стан здоров’я або втрату допуску до держтаємниці.


У такому випадку звільнення відбувається на основі нових обставин, які не були відомі під час укладення трудового договору або випробування.

Всі підстави для звільнення працівника у довіднику на kadroland

Різниця між ветеранами війни та учасниками бойових дій: роз’яснення Київського ТЦК


Представники Київського обласного ТЦК та СП роз’яснили різницю між статусами ветеранів війни та учасників бойових дій (УБД).


Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини або в бойових діях на території інших держав. До цієї категорії належать учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та учасники війни (ст. 4 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», далі – Закон №3551).


УБД вважаються особи, які брали безпосередню участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових формувань Збройних Сил (ст. 5 Закону №3551).


Таким чином, кожен учасник бойових дій є ветераном війни, але не кожен ветеран має статус УБД.


Закон №3551 гарантує особам зі статусом УБД широкий спектр соціальних пільг, зокрема у медицині, житловій сфері, комунальних послугах та транспорті (ст. 12 Закону №3551).


У трудовій сфері для них передбачено гнучкий графік щорічної відпустки, додаткову відпустку на 14 днів із збереженням заробітної плати, 100% оплату лікарняних незалежно від стажу, а також пріоритет при скороченні штату і працевлаштуванні у разі ліквідації підприємства.

Щоб нічого не пропустити – зустрічайте новинку на Кадровій платформі! Перший випуск журналу «Kadroland» вже доступний. Ми зібрали все найважливіше, щоб у вас під рукою був надійний орієнтир для впевненої кадрової роботи. Завантажуйте у PDF або гортайте зручно онлайн

Тетяна ШОЛКОВА, редактор kadroland

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇