- Хто може проводити перевірку
- Що має передувати перевірці
- Які питання перевіряють
- Які документи варто завжди тримати готовими для перевірки
- Висновки
- Перелік списку НПА з ВО
Хто може проводити перевірку
Перевірка може проводитися або представниками ТЦК або комісією. До складу комісії можуть входити зокрема, представники адміністрації, представники виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Що має передувати перевірці
Про планову перевірку повинні повідомити за 10 днів до її початку.
Про позапланову перевірку можуть взагалі не повідомляти.
Які питання перевіряють
Питання, що перевіряються чітко визначені й наведені в додатку 31 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок № 1487).
Зверніть увагу, що пункт 4 додатку 31 містить питання перевірки для усіх суб’єктів.
Крім того, окремими пунктами передбачені питання перевірки щодо держорганів, органів місцевого самоврядування, освітніх закладів, закладів охорони здоров’я тощо.
Враховуючи перелік питань, що наведені в додатку 31, а також значний досвід участі у перевірках, наведемо основні питання та документи, які будуть під пильною увагою контролерів.
Які документи варто завжди тримати готовими для перевірки
Тут виокремимо кілька основних пунктів.
1. Відповідальна особа та сертифікат
Насамперед запитають, чи є у вас особа, відповідальна за ведення військового обліку. Попросять наказ, підтвердження інформування ТЦК про таку особу (тобто потрібно мати підтвердження направлення до ТЦК додатка №1 до Порядку № 1487), посадову інструкцію. Також можуть запитати, чи проходила відповідальна особа підвищення кваліфікації і чи має відповідний сертифікат.
Усі подробиці щодо цього обов’язку шукайте у статті «Повідомлення до ТЦК (додатки 1 і 4) у 2025 році: коли та як подавати»
Не забудьте також визначити доплату відповідальній особі згідно з п. 10 Порядку № 1487.
На нашу думку, якщо станом на сьогодні сертифікату про підвищення кваліфікації ще немає, – це не проблема, ще є час. Натомість ТЦК останні пів року у багатьох вимагає наявності таких сертифікатів.
Підвищити кваліфікацію ви можете на нашій платформі та за результатами навчання отримаєте сертифікат державного зразка
2. Стенд з військового обліку
Далі поцікавляться наявністю Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку № 1487) і підтвердженням ознайомлення призовників, військовозобов’язаних і резервістів під підпис. Також зверніть увагу, чи розміщені у вас у доступному місці (це може бути стенд) згадані правила та нормативні та локальні акти, що регулюють питання ведення військового обліку. Перелік таких нормативних актів знайдете у додатку до статті.
3. Перевірка забезпечення оповіщення про виклик працівників
Одне з основних питань перевірки – стан забезпечення оповіщення працівників про виклик до ТЦК на підставі отриманого розпорядження.
Нагадаємо, п. 47 Порядку № 1487 вимагає при отриманні розпорядження ТЦК видавати наказ про оповіщення, вручати під підпис працівнику і копію наказу у триденних строк направляти до ТЦК.
4. Порядок ведення списків за додатком 5 та відомості за додатком 12
Тут перевіряють:
- чи все вірно заповнено;
- чи нікого не пропустили;
- чи не забули внести до списків персонального військового обліку усіх чоловіків від 18 до 60, які не виключені з військового обліку та військовозобов’язаних жінок.
5. Графік звіряння облікових даних списків з ВОД працівників
Запитають також про наявність затвердженого керівником графіку звіряння облікових даних списків з військово-обліковими документами ваших працівників.
6. Контроль журналу обліку перевірок
Також контролери попросять надати Журналу обліку результатів перевірки стану військового обліку (додаток 9), передбачений п. 34 Порядку № 1487. В журнал повинні бути внесені результати звірянь та перевірок, і керівник повинен бути ознайомлений з цими результатами.
До речі, якщо під час звіряння були висловлені зауваження, варто не забути відреагувати на такі зауваження і зазначити, які саме заходити вчинено для усунення порушення.
7. Накази про підвищення кваліфікації та стан ВО
Крім того, попросять накази про визначення потреби у підвищенні кваліфікації та про стан військового обліку за минулий рік і завдання на наступний рік. І якщо перший наказ дійсно повинен видаватися щороку до 1 жовтня, то відносно другого наказу можна сперечатися. Такий наказ повинні видавати до 1 лютого підприємства, установи, організації, що мають підконтрольні чи підпорядковані підприємства.
Утім оскільки мало хто хоче сперечатися з ТЦК, набагато простіше зробити цей наказ, ніж доводити ТЦК те, що такий наказ точно не всім потрібно робити.
Висновки
Ми назвали основні документи, які вимагатиме ТЦК при перевірці. Можуть вимагати й те, що не передбачено в порядку, але про це розповімо на наступних мінікурсах.
Джерело: kadroland
Додаток
Перелік списку НПА з ВО
- Конституція України (статті 17, 65).
- Закон України від 06.12.1991 № 1932-XII «Про оборону України» (статті 16, 17).
- Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» (статті 1, 15, 27-30, 33, 37-39, 42).
- Закон України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (статті 21–23).
- Кодекс України про адміністративні правопорушення (ст. 210, 210-1, 211).
- Кримінальний кодекс України (статті 114-1, 335, 336-1, 337).
- Постанова КМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 30.12.2022 № 1487.
- Постанова КМУ «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа КМУ» від 16.05.2024 № 559.
- Постанова КМУ «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16.05.2024 № 560.
Примітка. Переконані, друкувати документи не доцільно. Адже у разі зміни законодавства постійно доведеться змінювати документи / певні їх сторінки. Більш зручним є формування електронної папки на доступному для працівників підприємства ресурсі, в якій можуть бути розміщені необхідні документи. Якщо ви формуватимете стенд, на ньому можна розмістити, до прикладу, QR-код із посиланням на таку папку. Втім, працівники ТЦК можуть мати іншу думку, тож перед перевіркою не завадить і роздрукувати відповідні статті законів та нормативно-правові акти.
Мінікурс на тему:
Готуємося до перевірки ТЦК – працюємо за чеклістом
Статті на тему:
Як покласти ведення військового обліку і штрафи від ТЦК на юридичну компанію
ТЦК на порозі чи його запит у поштовій скрині: дії керівників і працівників
Перевірки стану військового обліку: шукайте своє підприємство в плані перевірок
Списки військового обліку – 2025: як скласти до 25 січня
Відповідальний за військовий облік: кого призначити і чи встановлювати доплату