Дотримання вимог щодо мінімальної зарплати є обов'язковим для всіх підприємств

Мінімальна зарплата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання, тому працедавці повинні неухильно дотримуватись чинного законодавства з питань оплати праці

У ДПС зазначають, що розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (ст. 3–31 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці»).


Згідно з Бюджетним кодексом України розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Законом України про Державний бюджет України на 2023 рік встановлена мінімальна зарплата з 1 січня 2023 року у розмірі 6 700 гривень.


Нагадаємо, у 2024 році мінімальна зарплата складатиме: з 1 січня – 7100 грн, а з 1 квітня – 8000 грн. 


Податкові органи проводять позапланові перевірки щодо дотримання роботодавцями державних гарантій в оплаті праці. За порушення законодавства про оплату праці винні особи притягаються до наступних видів відповідальності:


  1. дисциплінарної;
  2. матеріальної;
  3. адміністративної;
  4. кримінальної.


При виявлені порушень ДПС направляє акти до Держпраці для вжиття необхідних запобіжних заходів до порушників.


Відповідно до ст. 265 КЗпП, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.


Нагадаємо, за  недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці роботодавцю світить штраф у двократному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення. Отже, розмір штрафу у 2024 році складатиме: з 1 січня – 14 200 грн; з 1 квітня – 16 000 грн.


Варто пам’ятати: якщо під час дії воєнного стану роботодавець виконає припис у повному обсязі, то фінансові санкції, тобто штрафи за ст. 265 КЗпП, до нього не будуть застосовуватися (ст. 16 Закону № 2136).


Окремо нагадаємо, що за порушення трудового законодавства можуть бути застосовані адміністративні штрафи до посадових осіб підприємства або ФОП. Проте розміри адмінштрафів не зміняться, оскільки вони прив’язаній до розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, який становить 17 грн і залишається незмінним.


Джерело: ДПС