Анулювали бронювання: що (не)робити роботодавцю?

Перші ластівки аудиту критично важливих підприємств вже «полетіли»: працівників позбавляють броні. Разом з тим, у зв’язку з набранням чинності постановою КМУ від 22.11.2024 №1332, яка передбачає внесення змін в порядок бронювання, випадків анулювання відстрочок побільшає. Відкрили «Дію» – і побачили, що працівник вже не заброньований? Що робити?  Чого не варто не робити? Розповідаємо далі

 

Повернути до Списків військового обліку

 

Відомості щодо військовозобов’язаних, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, виокремлюються у списках персонального військового обліку військовозобов’язаних (п. 43 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, далі – Порядок №1487). Нагадаємо: що Порядок №1487 не визначає способу, як це зробити. Наші рекомендації щодо виокремлення заброньованих в Списках наведено тут.

 

Отже, в разі анулювання бронювання працівника слід «повернути» до відповідної групи військового обліку. Далі військовий облік щодо нього ведемо на загальних підставах.

 

Зауважте, що Порядок №1487 не встановлює строку, протягом якого слід провести відповідні коригування. Але ми б не радили зволікати з цим. Принаймні до 01.01.2025 вже не заброньованого працівника треба «повернути» до відповідної групи Списку.

 

Схожа ситуація і з Відомістю оперативного обліку. Інформація про чисельність призовників, військовозобов’язаних та резервістів вноситься до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 12), яка зберігається разом зі списками персонального військового обліку (ч. 2 п. 33 Порядку №1487). Причому строки для внесення даних до Відомості визначені для прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти). На нашу думку, актуальні дані слід подати станом на 01.01.2025. Тобто, якщо працівнику анулювали бронь, то станом на 01.01.2025 у відповідній графі Відомості ми його не зазначаємо.

 

Витяг про бронювання не вилучаємо

 

Нові правила бронювання (з урахуванням змін, внесених постановою №1332) передбачають, що відстрочки втратять усі, кого бронювали за нормами Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Порядок №76). А це і працівники держорганів, і працівники ОМС, а також працівники критично важливих підприємств та установ (див. пп. 1, 2 п. 2 постанови №1332).

 

У випадках, зазначених в абз. 3–11 п.п. 3 п. 2 постанови №1332, анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації. Відповідно до зазначеного рішення органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п’ятиденний строк з дня його прийняття вилучають у військовозобов’язаного витяг про бронювання та надсилають його ТЦК та СП, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку.

 

Якщо ж працівника було заброньовано через Дію, то витяг не вилучають, бо бронювання через Дію не передбачає його наявність.

 

Повідомлення згідно з додатком 4 не подаємо

 

Нас вже так залякали тими непомірними штрафами, що ми вже ладні «дмухати на молоко». Але цього разу повідомлення про зміну облікових даних згідно з додатком 4 подавати не треба! Адже таке повідомлення надсилають до ТЦК при прийнятті, звільненні працівника, який є військовозобов’язаним, резервістом або призовником, або зміні його облікових даних (п. 34 Порядку №1487). Причому під зміною облікових даних розуміють зміну:

 

  • прізвища, власного імені та по батькові (за наявності);
  • реквізитів паспорта громадянина України;
  • реквізитів паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
  • адреси задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
  • адреси місця фактичного проживання;
  • сімейного стану;
  • освіти;
  • місця роботи;
  • посади.

 

Як бачите, бронювання чи розбронювання не зазначені як підстава для подання повідомлення згідно з додатком 4.

 

Оперативні відомості до ПФУ не подаємо

 

08.06.2024 набула чинності постанова КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» від 05.06.2024 № 650 (далі – постанова № 650), якою зобов’язали певних роботодавців подавати відомості про трудову діяльність на вебпортал ПФУ для цілей бронювання. Зокрема, це стосується підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Передавати слід відомості про:

 

  • прийняття працівника на роботу;
  • переміщення працівника з одного структурного підрозділу до іншого;
  • переведення на іншу постійну посаду або роботу;
  • звільнення;
  • поновлення на роботі;
  • тимчасове припинення / відновлення дії трудового договору.

 

Відомості, які не визначені п.п. 3 п. 3 постанови №650, не передаємо. Отже, передавати відомості про анулювання бронювання не треба.

 

Зауважте, що з 01.12.2024 п. 3 постанови №650 втрачає чинність. Але! Оперативні відомості все одно доведеться передавати до ПФУ. Це тепер буде передбачено п.п. 4 п. 2 постанови №1332. Змін в складі суб’єктів, хто подає такі відомості, та в випадках подання таких відомостей не передбачено. Тож про розбронювання і з 01.12.2024 подавати відомості не будемо.

 

Звіт по заброньованих: скасовано!

 

Оновлений Порядок №76 не містить обов’язку складати Звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані. Прибрали й форму Звіту з додатків. Отже, подавати такий Звіт тепер не треба. Крім того, не встановлено потреби у коригуванні раніше поданих звітів чи поданні іншого звіту у разі анулювання бронювання. Тож фактично про розбронювання не звітуємо.

 

Нема заброньованих – нема позапланової перевірки

 

Єдина ложка меду в діжці дьогтю з анулюванням бронювання: відсутність позапланових перевірок ТЦК. Зокрема, ТЦК відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють військовозобов’язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час (п. 80 Порядку №1487). Решта держорганів, ОМС, підприємств, установ та організацій перевіряються один раз на чотири роки.

 

Яна ЯРОШЕНКО, головний редактор сайту kadroland

 

Шаблони та зразки документів:

 

Звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані (додаток 6)

Відомість оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 12)

Повідомлення про зміну облікових даних військовозобов’язаних працівників (додаток 4)

 

Статті на тему:

 

Бронювання з 1 грудня 2024: відповіді на актуальні запитання

ТОП-5 відповідей щодо ведення Списків військового обліку

Звіт про заброньованих працівників: заповнюємо та подаємо

Повідомлення при зміні облікових даних військовозобов’язаного, призовника, резервіста (заповнюємо додаток 4)