Анулювали бронювання: що (не) робити роботодавцю?

Перші ластівки аудиту критично важливих підприємств вже «полетіли»: працівників позбавляють броні. Відкрили «Дію» – і побачили, що працівник вже не заброньований? Що робити?  Чого не варто не робити? Розповідаємо далі


Повернути до Списків військового обліку


Відомості щодо військовозобов’язаних, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, виокремлюються у списках персонального військового обліку військовозобов’язаних (п. 43 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, далі – Порядок №1487). Нагадаємо: що Порядок №1487 не визначає способу, як це зробити. Наші рекомендації щодо виокремлення заброньованих в Списках наведено тут.


Отже, в разі анулювання бронювання працівника слід «повернути» до відповідної групи військового обліку. Далі  військовий облік щодо нього ведемо на загальних підставах.


Зауважте, що Порядок №1487 не встановлює строку, протягом якого слід провести відповідні коригування. Але ми б не радили зволікати з цим.  Принаймні до 01.01.2025  вже не заброньованого  працівника  треба «повернути» до відповідної групи Списку.


Схожа ситуація і з Відомістю оперативного обліку. Інформація про чисельність призовників, військовозобов’язаних та резервістів вноситься до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 12), яка зберігається разом зі списками персонального військового обліку (ч. 2 п. 33 Порядку №1487). Причому строки для внесення даних до Відомості визначені для прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти). На нашу думку, актуальні дані слід подати станом на 01.01.2025. Тобто, якщо працівнику анулювали бронь, то станом на 01.01.2025  у відповідній графі Відомості ми його не зазначаємо.


Вилучити витяг про бронювання


Надана працівникові відстрочка підлягає анулюванню у випадках, перелічених у п. 13 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Порядок №76). Зокрема, до таких віднесено й випадок позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.


Водночас рішення про анулювання відстрочки приймає Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання підприємства. І саме на підставі рішення Мінекономіки підприємство у п’ятиденний строк з дня його прийняття повинне вилучити у військовозобов’язаного витяг про бронювання та надіслати його ТЦК та СП, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку, з відміткою у Відомості видачі бланків спеціального військового обліку (додаток 4).


Повідомлення згідно з додатком 4 не подаємо


Нас вже так залякали тими непомірними штрафами, що ми вже ладні «дмухати на молоко». Але  цього разу повідомлення про зміну облікових даних згідно з додатком 4 подавати не треба! Адже таке повідомлення надсилають до ТЦК при прийнятті, звільненні працівника, який є військовозобов’язаним, резервістом або призовником, або зміні його облікових даних (п. 34 Порядку №1487). Причому під зміною облікових даних розуміють зміну:

•         прізвища, власного імені та по батькові (за наявності);

•         реквізитів паспорта громадянина України;

•         реквізитів паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

•         адреси задекларованого / зареєстрованого місця проживання;

•         адреси місця фактичного проживання;

•         сімейного стану;

•         освіти;

•         місця роботи;

•         посади.


Як бачите, бронювання чи розбронювання не зазначені як підстава для подання повідомлення згідно з додатком 4.


Оперативні відомості до ПФУ не подаємо


08.06.2024 набула чинності постанова КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» від 05.06.2024 № 650 (далі – постанова № 650), якою зобов’язали певних роботодавців подавати відомості про трудову діяльність на вебпортал ПФУ для цілей бронювання. Зокрема, це стосується підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Передати слід відомості про:


  1. прийняття працівника на роботу;
  2. переміщення працівника з одного структурного підрозділу до іншого;
  3. переведення на іншу постійну посаду або роботу;
  4. звільнення;
  5. поновлення на роботі;
  6. тимчасове припинення / відновлення дії трудового договору.


Відомості, які не визначені п.п. 3 п. 3 постанови № 650, не передаємо. Отже, передавати відомості про анулювання бронювання не треба.


Звіт по заброньованих: коригування не передбачене

Пунктом 14 Порядку № 76 передбачено, що органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації складають Звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані (далі – Звіт) станом на 1 число місяця, що настає за звітним кварталом. Звіт подаємо раз у квартал до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Наприклад, якщо Ваше підприємство бронювало працівників у липні, серпні або вересні, то звіт треба було подати станом на 1 жовтня не пізніше 9 жовтня.


Цікаво, що Порядок №76 не визначає потреби у коригуванні  звіту чи поданні  іншого  звіту у разі анулювання бронювання. Тож фактично про розбронювання не звітуємо.


Але зверніть увагу: якщо працівника заброньовано на початку жовтня, а потім бронь анулювали, то, вважаємо, що у звіті за IV квартал 2024 його вже не потрібно відображати. Адже звіт складають станом на 1 число місяця, що настає за звітним кварталом. Тож, станом на 1 січня 2025 року працівник не буде заброньованим (звісно, якщо бронь не поновлять).


Нема заброньованих – нема позапланової перевірки


Єдина ложка меду в діжці дьогтю з анулюванням бронювання: відсутність позапланових перевірок ТЦК. Зокрема, ТЦК відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють військовозобов’язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час (п. 80 Порядку №1487). Решта держорганів, ОМС, підприємств, установ та організацій перевіряються один раз на чотири роки.


Яна ЯРОШЕНКО, головний редактор сайту kadroland


Шаблони та зразки документів:


Звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані (додаток 6)

Відомість оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 12)

Повідомлення про зміну облікових даних військовозобов’язаних працівників (додаток 4)


Статті на тему:


ТОП-5 відповідей щодо ведення Списків військового обліку

Звіт про заброньованих працівників: заповнюємо та подаємо

Повідомлення при зміні облікових даних військовозобов’язаного, призовника, резервіста (заповнюємо додаток 4)