«Звільнення-прийняття» – база
Нагадаємо позицію ПФУ, озвучену в листі ПФУ від 14.01.2025 № 2800-060202-8/2786:
…переведення із основного місця роботи на сумісництво Порядком не передбачено
Далі фахівці ПФУ уточнюють, що для правильного відображення в реєстрі застрахованих осіб необхідно на застраховану особу в Додатку 5 зазначити дату закінчення трудових відносин за категорією особи 1 (найманий працівник з трудовою книжкою) та відобразити дату початку – за категорією 2 (найманий працівник без трудової книжки).
Отже, вже вкотре позиція офіційних органів схиляється саме до такого варіанту оформлення зміни основного місця роботи на сумісництво. Зокрема, аналогічної думки дотримується і в Мінекономіки, а також в Держпраці.
Аргументи завжди однакові:
- формально – це не переведення на іншу роботу чи посаду;
- таке переведення не визначене законодавством;
- відсутня можливість оформлення в Податковому розрахунку.
Отже, «офіційна» позиція, якщо можна її так назвати, схиляється до того, що зміну основного місця роботи на сумісництво можна провести через звільнення та прийняття. Зауважимо, що цей варіант найбільш урегульований законодавством, а тому безпечний. Зручний алгоритм дій – тут.
Добре, але якщо не цей варіант та не переведення, то як ще можна оформити перехід?
Відкликання заяви
Цей спосіб став доступним відносно недавно. Нагадаємо, що основне місце роботи – це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі (п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України від 07.08.20210 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; далі – Закон №2464).
Отже, основне місце роботи визначається самим працівником в заяві.
Крім того, п. 31 ч. 2 ст. 16 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зобов’язує працівника у заяві (до її відкликання) повідомляти роботодавця, у якого той працює за основним місцем роботи, про визначення ним такого місця роботи як основного.
Виходить, що заяву про визнання місця роботи основним можна відкликати?
У листі від 07.10.2021 № 4712-06/49022-07 Мінекономіки дало чітку відповідь:
Щоб змінити основне місце роботи, працівник повинен відкликати попередню заяву про визначення такого місця роботи основним. З дати заяви про відкликання ознака основного місця роботи змінюється на роботу за сумісництвом
Отже, оформити перехід можемо так:
- отримати заяву працівника про відкликання заяви про прийняття на роботу в частині визначення місця роботи основним;
- видати наказ про зміну місця роботи з основного на сумісництво.
Увага! Видаємо новий наказ, а не вносимо зміни до наказу про прийняття працівника на роботу. Адже до відкликання заяви працівник був оформлений за основним місцем роботи – це не помилка
Однак при такому способі питання можуть бути із заповненням Податкового розрахунку. Тут є два варіанти дій:
- все одно (не зважаючи на свіже роз'яснення ПФУ) показувати операцію через Додаток 5 і «переведення» (щоб зафіксувати дату зміни основного місця роботи). На практиці цей варіант проходить у багатьох підприємств;
або
- з місяця, в якому відбулося відкликання заяви, просто в Додатку 1 проставляти ознаку сумісника і не заповнювати Додаток 5. У такому разі, щоправда, дата «переходу» залишиться у звітності незафіксованою.
А чи можна відкликати заяву про обрання місця роботи за сумісництвом? Як ми вже зазначали вище, чинне законодавство передбачає можливість визначити місце роботи як основне згідно з поданою заявою і можливість відкликати таку заяву. Формально можливість відкликати заяву, де місце роботи визначалося як сумісництво, не передбачена.
В ситуації, коли працівник бажає змінити статус з сумісника на основного працівника, він напише заяву про визнання його місця роботи основним із відповідної дати. Порядок відображення такої інформації у Податковому розрахунку буде таким саме, як і під час зміни основного місця роботи на сумісництво.
Яна ЯРОШЕНКО, головний редактор текстового контенту kadroland
Шаблони та зразки документів:
Заява про прийняття на роботу за основним місцем
Статті на тему:
«Основний» працівник вирішив стати сумісником: як діяти роботодавцю