- За що і яка відповідальність передбачена?
- Як розрахувати розмір АГС?
- До «коли» слід сплати АГС?
- Що буде, якщо не сплатити / прострочити сплату АГС?
- Куди платити АГС?
- Чи обов’язкова перевірка?
- АГС сплачуємо востаннє?
За що і яка відповідальність передбачена?
За невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю до роботодавців застосовуються адміністративно-господарські санкції, передбачені ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-XII.
Так, за кожне робоче місце, призначене для особи з інвалідністю і не зайняте нею, роботодавцю нараховуються санкції в розмірі:
- половини середньої річної зарплати у цього роботодавця – якщо у нього кількість працівників від 8 до 15 осіб;
- середньої річної зарплати у цього роботодавця – якщо кількість працівників понад 15.
Середня річна зарплата розраховується відповідно до правил, встановлених Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.
Отже, якщо у 2024 році ви не виконали норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю, то накладання адміністративно-господарських санкцій більш ніж ймовірне.
Також за невиконання нормативу до посадових осіб роботодавця може бути застосований адміністративний штраф на підставі ч. 2 ст. 188-1 КУпАП в розмірі від 10 до 20 НМДГ (від 170 до 340 грн).
Керівники підприємств, які не забезпечують виконання квоти, можуть бути притягнуті до відповідальності згідно із законодавством. Окрім штрафних санкцій, можливі позапланові перевірки та зобов’язання виплатити компенсацію за невиконані вимоги щодо створення робочих місць.
Як розрахувати розмір АГС?
Раніше роботодавці самостійно розраховували суму санкцій за невиконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю і відображали цю інформацію у звіті за формою № 10-ПОІ. Але зараз цей звіт не подається, а розрахунком адміністративно-господарських санкцій займається Фонд.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг ПФУ у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з ПФУ. Розрахунок санкцій (за наявності) наведено у розділі «Мої документи» у вкладці «Адміністративно-господарські санкції».
Водночас ви завжди можете тримати це питання на контролі й «для себе» розрахувати можливі санкції.
Вам стане в пригоді наш довідник: Норматив осіб з інвалідністю! В постійних пошуках довідкової інформації? Тоді мерщій до розділу Довідники! Бібліотека довідників постійно доповнюється, а головне, що тут вся інформація відповідає всім нормам чинного законодавства!
До «коли» слід сплати АГС?
Суму адміністративно-господарських санкцій роботодавцю необхідно сплатити до 15 квітня року, наступного за роком, норматив за який не було виконано. Отже, якщо ви не виконали норматив за 2024 рок, то сплатити суму нарахованих Фондом санкцій за невиконання нормативу необхідно буде до 15 квітня 2025 року.
Увага! З урахуванням практики застосування прийменника «до» граничний строк сплати АГС за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік – 14 квітня 2025 року (понеділок)
Що буде, якщо не сплатити / прострочити сплату АГС?
Якщо не сплатити суму санкцій до вказаної дати, на цю суму нараховується пеня за кожний день прострочення у розмірі 120% річної облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати. Пеня нараховується на повну суму недоїмки за весь її строк (ч. 2 ст. 20 Закону №875).
Куди платити АГС?
Роботодавці мають сплатити суму адміністративно-господарських санкцій за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України.
Реквізити для сплати шукайте тут
Чи обов’язкова перевірка?
Зауважте, що на думку деяких судів, невиконання суб’єктами господарювання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, і як наслідок, накладення адміністративно-господарських санкцій за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте такою особою, повинні бути підтверджені актом перевірки органу Держпраці.
Але чи означає це, що без перевірки Держпраці АГС не можуть бути застосовані? Дослідити питання можна тут.
АГС сплачуємо востаннє?
З 1 січня 2026 року буде запроваджено внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю замість адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування відповідної категорії громадян. Про це – читайте тут.
Джерело: kadroland
Калькулятори:
Калькулятор середньооблікової кількості штатних працівників
Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю
Статті та консультації на тему:
Розрахунок СКШП як основа для визначення обов’язку з виконання квоти 4%
Оскарження санкцій за невиконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю
Працевлаштовуємо на роботу особу з інвалідністю – на що звернути увагу