Квота бронювання
Перш за все нагадаємо, що деякі роботодавці можуть забронювати усіх військовозобов’язаних, а деякі – лише частину (50% або 75%).
Чимало складнощів виникає під час обчислення цього відсотку. Та ще й зміни від 2 квітня додали клопоту. Що саме змінилося і як застосовувати новації розбираємося на прикладі.
Приклад. В штаті підприємства є призовники, військовозобов’язані та резервісти. Наприклад, 15 працівників (чоловіки), з них 1 резервіст і 4 призовники.
Увага! До загальної кількості військовозобов’язаних не враховуємо ані призовників, ані резервістів
Отже, залишаються лише штатні працівники, які мають статус військовозобов’язаних. Виходить загалом 10 військовозобов’язаних.
І тут маємо підсвітити ще одне положення закріплене у п. 12 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок бронювання): не включаються до загальної кількості військовозобов’язаних жінки, а також з 2 квітня 2025 ще й працівники, які заброньовані за іншим підприємством.
У нашому прикладі жінок не має, але є два працівники, які заброньовані за іншим підприємством (до речі неважливо де такі працівники працюють за сумісництвом).
Персональний Консультант з ВО вже готовий допомагати! Письмові та усні консультації, перевірка Ваших документів БЕЗ-ЛІ-МІТ-НО! Конфіденційність Ваших звернень гарантуємо!
Тож від 10 військовозобов’язаних ми віднімаємо двох, що вже мають бронь за іншим місцем роботи.
Залишається 8 військовозобов’язаних, а отже, забронювати ми зараз можемо не більше 4 з цих 8 військовозобов’язаних працівників.
Сумісники та загальна кількість військовозобов’язаних
Тут головні запитання, які нам задають найчастіше:
Чи включати сумісників до загальної кількості військовозобов’язаних?
Так, включати. Але, відтепер тільки тоді коли вони не заброньовані за іншим підприємством.
А як бути у випадку, якщо бронювання відбулося до 2 квітня, коли заброньовані ще включалися до загальної кількості військовозобов’язаних?
У нашому прикладі було 10 військовозобов’язаних і 2 з них заброньовані за іншим підприємством. Це не заважало нам до 2 квітня забронювати 5 військовозобов’язаних.
Чи потрібно тепер переглянути відсоток і анулювати комусь бронювання, адже до 2 квітня ми могли бронювати 5 працівників, а після 2 квітня можемо бронювати лише 4 працівників.
Жодних вимог щодо необхідності переглянути, перерахувати й зменшити кількість заброньованих законодавство не містить! Ба більше, в п. 8 Порядку бронювання зазначено, що кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50% загальної кількості. Зверніть увагу на слова «які підлягають бронювання». Таке формулювання свідчить про необхідність дотриматися квоти (не перевищити ліміт) на момент бронювання працівників.
Натомість ми отримали інформацію, що ТЦК погрожує штрафами у випадку, якщо не зменшити кількість заброньованих. Ми звернулися до фахівців Дії із запитом:
Чи правильно ми розуміємо, що якщо звільнився незаброньований військовозобов’язаний, ми не повинні анульовувати бронь комусь із заброньованих працівників?
«Дія» відповіла: «Так», але додала, що це питання буде перевіряти орган, який прийняв рішення про критичність. В іншій відповіді «Дія» зазначила, що бронь анулюється автоматично. Щоправда, вже за добу фахівці «Дія» відмовилися від своїх слів з цього приводу. Втім, як і раніше, радить звернутися до органу, який ухвалив рішення про критичність для з’ясування цього питання.
Тому можемо порадити терміново звернутися до міністерства чи адміністрації, які надали вам статус критичності, із письмовим запитом за для уточнення ситуації.
Висновки
- Для розрахунку квоти під час бронювання враховуються лише військовозобов’язані.
- Призовники, резервісти та військовозобов’язані жінки до розрахунку не включаються.
- Починаючи з 2 квітня 2025, до загальної кількості військовозобов'язаних не включаються також працівники, які вже заброньовані за іншим підприємством.
- Сумісники включаються до розрахунку чисельності військовозобов’язаних, якщо вони не мають броні за іншим місцем роботи.
- Кількість працівників, яких можна забронювати, визначається на момент самого бронювання.
- Перераховувати та анульовувати вже видані бронювання законодавство не вимагає.
Джерело: Kadroland
Статті на тему:
Чергові зміни до порядку бронювання та надання критичності з 02.04: детальний аналіз постанови КМУ
Галузеві та регіональні критерії для бронювання
Зарплатний критерій підприємства та заброньованого працівника: все про 20000 грн
Втрата «критичності» та бронювання працівників після 20 лютого і 6 місяців без бронювання