- У квітні без святкових днів
- Нюанси воєнного стану у квітні
- Мобілізація працівників
- Бронювання з 1 квітня
- Е-постанови ВЛК – з 1 квітня
- Нові правила оплати праці держслужбовців – чи діють з 1 квітня?
- Лікарняні сумісникам з 4 квітня
- Повідомлення до ТЦК про зміни в облікових даних – до 4 квітня
- Звіт з праці – 7 квітня
- Звіт про «кількісний і якісний склад»
- Форма № 1-ПА – 15 квітня
- Санкції за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю – 14 квітня
- Висновки
У квітні без святкових днів
Воєнний стан триває по 05:30 09 травня 2025 року. Отже, у квітні немає святкових та неробочих днів у розумінні ст. 73 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП). Відсутні передсвяткові дні, також «не працюють» і перенесення вихідних днів, передбачені ч. 3 ст. 67 КЗпП.
Тобто, 20 квітня (неділя, Великдень) – звичайний вихідний для тих працівників, в кого неділя – вихідний за графіком роботи. 21 квітня (понеділок) – звичайний робочий день для тих працівників, в кого понеділок робочий день за графіком роботи.
19 квітня (субота) не є передсвятковим днем у розумінні трудового законодавства.
Отже, на стандартній 5-денці норма тривалості робочого часу становитиме для квітня – 22 робочих дні / 176 годин.
У комерційних роботодавців є декілька способів зробити додаткові дні відпочинку для працівників. Подробиці у нашій статті
Нюанси воєнного стану у квітні
Весь квітень 2025 року триває воєнний стан, тож продовжуємо застосовувати норми Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закону № 2126). Пам’ятайте, що:
- відпустки без збереження зарплати через воєнний стан (ч. 3 і 4 ст. 12 Закону №2136) можуть надаватися по 08 травня 2025 включно, тобто по останній повний день дії воєнного стану;
- навіть під час дії воєнного стану при звільненні працівника йому слід виплатити компенсацію за всі накопичені дні щорічної відпустки та соцвідпустки на дітей (ч. 1 ст. 12 Закону №2136).
Мобілізація працівників
Разом із продовженням воєнного стану продовжено й мобілізацію. У разі призову вашого працівника на військовому службу під час мобілізації у квітні 2025 року набір дій залишається незмінним:
- отримати від працівника підтвердні документи про його мобілізацію;
- видати наказ про увільнення через мобілізацію;
- у разі отримання від працівника заяви про виплату грошової компенсації за щорічну відпустку та соцвідпустку на дітей (до 30.04.2025), видати наказ про виплату такої грошової компенсації.
Увага! В разі мобілізації працівника не подаємо:
- повідомлення за додатком 4 до Порядку №1487 до ТЦК;
- оперативні відомості до ПФУ.
Бронювання з 1 квітня
До 01.04.2025 слід перебронювати працівників, яким відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації було продовжено до 31.03.2025. Як встигнути в останній день? Підказки – за посиланням.
Нагадуємо, що наявність заброньованих – це привід для позапланової перевірки ТЦК. Але є і прогнозовано контрольні заходи. Перевірте: чи не треба вам пройти звіряння з ТЦК у квітні (графіки – тут) або ж чи не планують завітати до вас з перевіркою ТЦК (графіки – тут).
До речі, вже відомо, що постанову № 45 не скасують з 1 квітня. Заброньованим за цією постановою «виправили» дату дії відстрочки.
Е-постанови ВЛК – з 1 квітня
З 1 квітня 2025 року всі ВЛК зобов’язані оформлювати постанови в електронному форматі.
Як це працюватиме:
- Направлення на ВЛК із реєстру «Оберіг» автоматично надходять до кабінету ВЛК.
- Висновки комісій після оглядів військовозобов'язаних автоматично надходять в Оберіг та швидше відображаються у застосунку «Резерв+».
- Постанови щодо військовослужбовців зберігаються в МІС ЗСУ.
Більше інформації – тут.
Нові правила оплати праці держслужбовців – чи діють з 1 квітня?
11 березня 2025 року Верховна Рада України ухвалила вцілому Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів до оплати праці державних службовців на основі класифікації посад» (законопроєкт від 23.11.2022 №8222).
Планувалося, що новий Закон набере чинності з 1 квітня 2025 року, за виключенням деяких норм. Більше про зміни читайте тут. Але наразі закон на підписі у Президента України. І ще невідомо, коли це станеться.
Лікарняні сумісникам з 4 квітня
Закон України від 18.12.2024 №4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі – Закон№4158) повертає право на отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності за основним місцем роботи і за сумісництвом. Закон №4158 набирає чинності 04.04.2025.
Отже, з 4 квітня лікарняні виплачуватимуться за сумісництвом і коштом роботодавця (5 днів тимчасової непрацездатності), і коштом ПФУ (з 6 дня тимчасової непрацездатності). Однак це стосується страхових випадків, які настануть з 04.04.2025. Подробиці – тут.
Повідомлення до ТЦК про зміни в облікових даних – до 4 квітня
У разі зміни облікових даних військовозобов’язаного, призовника, резервіста до ТЦК за місцем його обліку подають повідомлення за додатком 4. Така форма подається щомісяця до 5 числа після місяця, в якому:
- працівник подав документи про зміни;
- проведено зміни роботодавцем;
- виявлено розбіжності при «внутрішньому» звірянні.
Зауважте: «святково-вихідне» перенесення не передбачене. Тому радимо подати його заздалегідь, наприклад, 4 квітня 2025 року.
Завжди будьте на крок попереду з надійним помічником для кадрових справ. Тримайте все під контролем і забудьте про стрес завдяки Календарю кадровика. Користуйтеся вже зараз!
Звіт з праці – 7 квітня
Не пізніше ніж 7 квітня слід подати:
- Звіт з праці (ф. № 1-ПВ (квартальна)) за І квартал 2025 р.;
- Звіт з праці (ф. № 1-ПВ (місячна)) за березень 2025 р.
Більше про заповнення форми – тут.
Звіт про «кількісний і якісний склад»
Тут варто відслідковувати дві граничні дати.
Так, по 7 квітня слід подати Звіт про кількісний та якісний склад державних службовців за І квартал 2025 р., який подається Раді міністрів АРК, обласним держадміністраціям, Київській та Севастопольській міській держадміністрації, держоргану вищого рівня.
По 11 квітня слід подати Звіт про кількісний та якісний склад державних службовців за І квартал 2025 р., який подається Національному агентству України з питань державної служби.
Розібратися із нюансами заповнення і подання Звіту можна тут.
Форма № 1-ПА – 15 квітня
До районних, міських, міськрайонних центрів зайнятості слід подати Інформацію про кількість працевлаштованих громадян суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні (форми № 1-ПА) за І квартал 2025 р.
Санкції за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю – 14 квітня
Роботодавці, які не забезпечили виконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, зобов’язані сплатити адміністративно-господарські санкції до 15 квітня 2025 року.
Зауважте: граничною датою безпечно вважати 14.04.2025.
Розрахувати штраф можна за допомогою спеціального Калькулятора
А чи можливий штраф без «очної» перевірки? Відповідь юриста – за посиланням.
Висновки
- Під час кадрової роботи враховуємо нюанси продовженого воєнного стану (триває по 05:30 09.05.2025). Зокрема, у квітні немає передсвяткових та святкових днів, а також перенесень, визначених КЗпП.
- 1 квітня «злітає» бронювання в тих, кого так і не встигли перебронювати.
- З 1 квітня анонсовані е-постанови ВЛК та зміни в оплаті праці держслужбовців.
- З 4 квітня «повертаються» лікарняні сумісникам.
- Не забудьте платити «штраф» за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю по 14 квітня.
- У квітні є декілька звітних дат – не пропустіть їх.
Джерело: kadroland